Autor : Jakub Wołosowski
2022-07-18 17:03
Niespełna dwa tygodnie temu Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury. Zakładało ono m.in. wyższe pensje dla tych, którzy wybiorą specjalizacje priorytetowe. Pojawiły się uwagi do projektu, niektóre bardzo ciekawe.
Po raz pierwszy o projekcie rozporządzenia pisaliśmy 6 lipca, gdy pojawiło się ono w Rządowym Centrum Legislacji. Zakłada ono wprowadzenie podwyżki dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających rezydenturę. Co więcej, ci, którzy zdecydują się na specjalizację w jednej z 22 dziedzin priorytetowych mają otrzymać od 135 do 203 zł więcej. Szczegóły znajdziesz w "Wynagrodzenia. Rezydenci dostaną podwyżki. Jest rozporządzenie".
We wtorek 18 lipca resort zdrowia opublikował stanowiska zgłoszone w ramach konsultacji publicznych. Uwagi zgłosili:
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL),
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM),
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej,
Konsultant wojewódzki w dziedzinie otolaryngologii,
Porozumienie Zielonogórskie,
Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia,
Naczelna Izba Lekarska (NIL).
Niestety wszystkie zostały odrzucone, ale naszym zdaniem i tak warto się z nimi zapoznać.
Zarząd Krajowy OZZL w swojej uwadze przekazał, że "stanowisko Związku podobnie, jak samorządu lekarskiego jest w tej sprawie niezmienne od lat: płaca zasadnicza lekarza rezydenta powinny wynosić równowartość 2 x przeciętne wynagrodzenie w gospodarce za rok ubiegły (a lekarza specjalisty -3x)". Andrzej Matyja, Konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej, podobnie jak OZZL przypomniał o postulowanym od lat poziomie minimalnego wynagrodzenia.
W odpowiedzi resort zdrowia stwierdził, że "zwiększenie wynagrodzeń lekarzy specjalistów nie dotyczy materii przedmiotowego rozporządzenia".
KRAUM zaapelował, by przy okazji rozważyć doprecyzowanie w ustawie, że lekarzowi rezydentowi przysługują "wyłącznie" świadczenia określone w ustawie i rozporządzeniach.
"Zasadne byłoby ustawowe wyłączenie rezydentów, którzy odbywają rezydenturę na podstawie umów o pracę od innych świadczeń przysługujących pracownikom etatowym na podstawie innych ustaw lub regulaminów wewnętrznych jednostek (np. dodatkowe wynagrodzenia roczne, tzw. trzynastki)" - stwierdziła organizacja w swoim stanowisku. W ocenie KRAUM nie ma "merytorycznego uzasadnienia", by szpital prowadzący szkolenie specjalizacyjny ponosił dodatkowe koszty posiadania rezydenta, dlatego, że ustawa narzuca taką, a nie inną formę zatrudnienia.
W odpowiedzi na ten apel resort stwierdził, że omawiane rozporządzenie dotyczy wyłącznie obowiązku zwiększenia wynagrodzenia, jakie przewiduje Ustawa o najniższym wynagrodzeniu.
Jacek Składzień, Konsultant wojewódzki w dziedzinie otolaryngologii, stwierdził, że wynagrodzenie rezydentów z dziedziny, którą reprezentuje powinno być takie samo, jak tych, którzy odbywają specjalizację priorytetową. Wskazał przy tym na 4 argumenty, jednym z nich jest fakt, że w kształceniu tej specjalizacji włączona jest m.in. nauka leczenia schorzeń nowotworowych narządów otolaryngologicznych.
Porozumienie Zielonogórskie odniosło się do różnic w wynagrodzeniach między lekarzem odbywającym specjalizację, a specjalizację priorytetową.
"Jeżeli mamy stymulować do wyboru specjalizacji priorytetowych przez wyższe wynagrodzenia to rozporządzenie nie daje tego efektu. Różnica na poziomie 100-200 zł nie wpływa na decyzje zawodowe. Należy więc radykalnie podwyższyć wynagrodzenia dla rezydentów dziedzin, które traktujemy priorytetowo a różnica po 2 latach nie może maleć".
Ministerstwo uwagę tę odrzuciło, stwierdzając, że "zaproponowane wysokości wynagrodzeń rezydentów w sposób właściwy" realizują spełnienie ustawowego obowiązku. Dodano przy tym uwagę, że stawki wynagrodzeń rezydentów nie może przekroczyć wynagrodzeń lekarza ze specjalizacją, a kwestia ta była omawiana na etapie konsultacji projektu Ustawy o najniższym wynagrodzeniu.
Naczelna Izba Lekarska zauważyła, że propozycje MZ wciąż odbiegają od postulatów środowiska. Wskazano, że "wzrost wysokości wynagrodzeń kadr medycznych w tym również lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w trybie rezydentury jest zbyt powolny i nie zapewnia wynagradzania tych osób na poziomie odpowiadającym ich wiedzy i kompetencjom". Resort w odpowiedzi ponownie powtórzył formułkę o realizowaniu w sposób właściwy wypełniania obowiązku zwiększania wynagrodzenia.
Źródło: RCL.
Będą nowe przepisy o sporach zbiorowych. Co się zmieni?
A. Niedzielski o reformie POZ "była oczekiwana przez pacjentów"
COVID-19: Kiedy II dawka przypominająca dla osób po 60 r.ż.?