Autor : Marcin Powęska
2026-05-21 12:56
Polpharma uruchomiła w Starogardzie Gdańskim linię do opracowywania i produkcji leków opartych na RNA. Inwestycja jest warta prawie 240 mln zł.
Uroczyste otwarcie linii do opracowywania leków RNA odbyło się 20 maja z udziałem przedstawicieli władz regionu i firmy. Projekt jest jedną z największych inwestycji biotechnologicznych ostatnich lat w Polsce.
Nowa platforma rozwijana przez Polpharmę obejmuje cały proces tworzenia terapii RNA - od syntezy substancji czynnej, przez rozwój procesu technologicznego i kontrolę jakości, aż po produkcję gotowego leku. To oznacza, że najważniejsze etapy opracowywania takich terapii mają odbywać się w Polsce.
Całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 239 mln zł. Ok. 152 mln zł to wkład własny Polpharmy, a pozostałe 86,7 mln zł pochodzi ze środków publicznych, m.in. ABM i NCBiR.
- Pomorze konsekwentnie buduje pozycję regionu otwartego na nowoczesne technologie, innowacje i współpracę między nauką, biznesem oraz administracją publiczną. Inwestycja realizowana przez Polpharmę pokazuje, że w naszym regionie mogą rozwijać się projekty o strategicznym znaczeniu nie tylko dla polskiej gospodarki, ale również dla bezpieczeństwa zdrowotnego Europy - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Technologie RNA stały się szeroko znane podczas pandemii COVID-19 dzięki szczepionkom mRNA. Dziś są rozwijane znacznie szerzej. Naukowcy i firmy farmaceutyczne pracują nad terapiami RNA m.in. w neurologii, hepatologii, chorobach metabolicznych czy kardiologii.
Różnica względem tradycyjnych leków polega na tym, że preparaty RNA nie działają wyłącznie na objawy lub gotowe białka związane z chorobą. Ich celem jest wpływanie na samą informację genetyczną albo sposób jej odczytywania przez organizm. W praktyce może to oznaczać blokowanie produkcji szkodliwych białek lub przywracanie prawidłowego działania komórek.
Otwarcie nowej linii ma także znaczenie strategiczne. Pandemia COVID-19 pokazała, jak mocno Europa jest uzależniona od importu substancji czynnych i nowoczesnych technologii farmaceutycznych z Azji oraz USA. Dlatego coraz więcej krajów inwestuje dziś we własne kompetencje produkcyjne i badawcze.
- Ambicją Polpharmy jest to, aby technologie przyszłości były nie tylko rozwijane, ale też wdrażane w Polsce. Uruchomienie linii do opracowywania leków opartych na RNA to jedyna tego typu inwestycja w kraju, która wzmocni bezpieczeństwo lekowe i suwerenność technologiczną - powiedział prezes Grupy Polpharma Sebastian Szymanek.
Nowa infrastruktura została zaprojektowana tak, by umożliwiać zarówno bardzo małe serie leków - potrzebne np. przy terapiach chorób rzadkich - jak i większą produkcję komercyjną. Polpharma chce wykorzystać systemy jednorazowe, które mają skracać czas przygotowania produkcji i ułatwiać dostosowywanie jej do różnych projektów klinicznych.
Czytaj także:
Polpharma rośnie w Europie. Kupuje Biofarm za ponad miliard zł
Top 20 producentów leków z polskich aptek. Większość ze spadkiem