Autor : Magdalena Gajownik
2026-05-29 17:02
Ponad 1200 przychodni POZ dostało zielone światło na unijne dofinansowanie. Ponad 420 mln zł NFZ rozdysponował na rozwój opieki koordynowanej, zakup nowoczesnego sprzętu i modernizację placówek.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował właśnie wyniki drugiego naboru wniosków w ramach programu FEnIKS - ponad 420 mln zł trafi do przychodni POZ w całej Polsce. Na liście znalazło się dokładnie 1228 placówek które grant przeznaczą m.in. na zakup sprzętu diagnostycznego, medycznego i remonty przychodni a wysokość wsparcia zależała od liczby aktywnych pacjentów zapisanych do lekarza POZ. Najmniejsze ile placówki mogły otrzymać - 300 tys. zł, średnie 450 tys. zł, a największe nawet 600 tys. zł dofinansowania.
Dodatkowo program ma rozwinąć opiekę koordynowaną w POZ: obecnie opieka koordynowana obejmuje: kardiologię, diabetologię, pulmonologię, endokrynologię i nefrologię, a dzięki dotacjom nowe przychodnie będą mogły dołączyć do systemu, a te, które już realizują świadczenia, rozszerzą zakres leczenia.
Placków, które ucierpiały podczas powodzi w 2024 r. mogły one liczyć na zwiększone wsparcie - około 840 tys. zł. i w ich przypadku szerszy jest też zakres możliwych inwestycji. NFZ zapowiada, że pula środków nie została jeszcze wyczerpana, dlatego prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie uruchomiony trzeci nabór wniosków.
Czytaj także:
Leki produkowane w UE to bezpieczeństwo polskich pacjentów
„Chciałabym zjeść zwykłą bułeczkę”. Nowy lek to normalne życie z PKU