Autor : Jakub Wołosowski
2022-07-08 12:59
Przy leczeniu nowotworów szczególnie ważny jest czas. Szybkie zareagowanie oznacza większe szanse na wyzdrowienie pacjenta. By było to możliwe niezbędne są odpowiednie narzędzia, jak np. odpowiednia baza danych, która pomoże w określeniu skali problemu czy też czynników ryzyka. Do tej pory w Polsce takiej nie było, dlatego MZ przedstawiło projekt rozporządzenia wprowadzającego Polski Rejestr Onko-hematologiczny "PROH".
Nie mamy w kraju pełnych danych na temat nowotworów układu krwiotwórczego. Na dzień dzisiejszy dane na temat nowotworów układu chłonnego i krwiotwórczego są przetwarzane i gromadzone przez Krajowy Rejestr Nowotworów. Niestety nie gromadzi on pełnych danych niezbędnych przy leczeniu nowotworów hematologicznych. Dlatego, by lepiej sobie z nimi radzić, ministerstwo planuje stworzyć nowy rejestr: Polski Rejestr Onko-hematologiczny "PROH".
"Postęp wiedzy w diagnostyce i leczeniu nowotworów hematologicznych stwarza konieczność oceny skuteczności metod leczenia na poziomie populacyjnym, a z powodu braku odpowiednich danych klinicznych o nowotworach układu krwiotwórczego niemożliwa jest ocena skali stosowania poszczególnych metod leczenia" - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.
Rejestr ma gromadzić kompletne dane do analiz w kwestii optymalizacji metod diagnostyki i leczenia nowotworów hematologicznych. Pozwoli on na określanie takich wskaźników epidemiologicznych jak:
liczby zachorowań,
chorobowości,
liczby ozdrowieńców,
szybkości wdrożenia diagnostyki i leczenia,
skuteczności leczenia.
Dane te pozwolą także na określenie takich czynników ryzyka, jak zróżnicowanie regionalne zachorowalności, umieralności i przeżycia. Mają także pozwolić na opracowanie standardów leczenia i ich oceny. Do tego możliwa będzie identyfikacja liczebności pacjentów wymagających nowoczesnych terapii.
Zakłada się, że wdrożenie rejestru pozwoli w szczególności na:
stworzenie jednolitego systemu rejestracji nowych zachorowań na nowotwory tkanki limfatycznej i krwiotwórczej (według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Medycznych ICD-10: C81–C96, D45-D47);
przygotowanie podstawy do populacyjnych badań epidemiologicznych umożliwiających dokonywanie wiarygodnych analiz częstości i trendów występowania powyższych nowotworów w czasie rzeczywistym;
ocenę częstości występowania poszczególnych nowotworów tkanki limfatycznej, układu krwionośnego i tkanek pokrewnych;
monitorowanie stanu zdrowia usługobiorców w zakresie chorób tkanki limfatycznej, układu krwionośnego i tkanek pokrewnych w zależności od zastosowanej terapii;
monitorowanie skuteczności i jakości leczenia chorób onkohematologicznych w zależności od zastosowanej terapii oraz stanu pacjenta, stopnia zaawansowania nowotworu i zastosowanego leczenia;
rejestrację odległych wyników i następstw leczenia w zależności od zastosowanej terapii;
systematyczne publikowanie raportów na podstawie danych zgromadzonych w rejestrze.
Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu do projektu wskazuje przykład innych państw, takich jak Dania, Czechy, Szwecja, Finlandia, Irlandia i Australia, w których istnieją rejestry onkohematologiczne. Dzięki nim lekarze i system może śledzić skuteczność leczenia w tej grupie chorób.
"Okazuje się, że wskaźniki 5-letnich przeżyć chorych na nowotwory hematologiczne wskazują na znaczące różnice w skuteczności leczenia tych chorób w Rzeczypospolitej Polskiej w porównaniu do pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej" - stwierdzono w uzasadnieniu do rozporządzenia.
Analizy przeżyć w projekcie Concord-3 pokazują, że różnica w przeżyciach chorych w Rzeczypospolitej Polskiej w porównaniu do innych państw członkowskich sięga 20–30 punktów procentowych. W przypadku białaczki limfatycznej przeżywalność w państwach członkowskich Unii Europejskiej wynosi ok. 70 proc., natomiast w Rzeczypospolitej Polskiej 52 proc.; w przypadku białaczki szpikowej będzie to odpowiednio ok. 57 proc. i 27 proc.
Ministerstwo Zdrowia podaje, że instytucją prowadzącą rejestr będzie Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Będzie on prowadzony z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.
Pełne dane, które będzie zawierał rejestr dostępne są w treści rozporządzenia, z którym można zapoznać się tutaj.
Wyroby medyczne na zlecenie - pojawił się już projekt nowelizacji
Poselski projekt o zawodzie psychologa skierowany do I czytania
EMA o nowych szczepieniach na COVID-19. Ostrzega przed subwariantami
//