Autor : Agata Szczepańska
2024-08-21 15:45
Czy pediatra może być lekarzem POZ? Według nowych przepisów będzie musiał zrobić kurs w dziedzinie medycyny rodzinnej. Albo mieć dziesięcioletni staż w POZ. Podczas konsultacji zmian w ustawie o POZ resort zdrowia poszedł na pewne ustępstwa.
Dobiegają końca rządowe prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw. Jest on już na etapie Komitetu Stałego, podsumowano zgłoszone uwagi i wprowadzone zmiany.
Zasadniczym celem projektowanej ustawy jest utworzenie jednej jednostki działającej w obszarze kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych. Ma ona jednak wprowadzić też zmiany ważne dla ratowników medycznych, a także dla podstawowej opieki zdrowotnej. Zmienić ma również ustawę o niektórych zawodach medycznych.
Zmiany wprowadzane do ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, polegają na:
utrzymaniu ważności deklaracji POZ oraz możliwości ich przyjmowania od nowych pacjentów po 31 grudnia 2024 r., niezależnie od przystąpienia do zespołu POZ. Bez tych zmian deklaracje wyboru pacjentów złożone do lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy nie przystąpili do zespołu POZ, wygasłyby automatycznie wraz z 1 stycznia 2025 r.;
przedłużeniu czasu potrzebnego do ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej dla lekarzy posiadających specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii oraz lekarzy posiadających specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub specjalizację I lub II stopnia, lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej; termin upływać ma z końcem 2026 r. a nie z końcem bieżącego roku;
rozszerzeniu katalogu podmiotów, które pokrywają koszty kursu z zakresu medycyny rodzinnej o jednostkę prowadzącą kurs oraz z wykorzystaniem środków unijnych.
Przypominamy: Zespoły POZ: możliwość a nie przymus. Deklaracje pozostaną ważne
To właśnie kwestia konieczności odbycia kursu wzbudziła najwięcej kontrowersji podczas konsultacji projektu. Porozumienie Zielonogórskie (Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia), Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) oraz Naczelna Izba Lekarska zwracały uwagę na sytuację pediatrów procujących w placówkach POZ.
Porozumienie Zielonogórskie apelowało, by do ustawy dodać zapis, że lekarz posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, który przed 1 stycznia 2020 r. pracował w POZ i miał zadeklarowanych do siebie pacjentów oraz pracuje nadal w POZ, zachowuje prawo do bycia lekarzem POZ i może zapisywać do siebie pacjentów zarówno dorosłych, jak i dzieci, oraz może ich przyjmować bez konieczności odbywania kursu ani zmieniania specjalizacji. – W systemie pracują pediatrzy z wieloletnim doświadczeniem pracy w POZ, posiadający zadeklarowanych dorosłych pacjentów, którzy nie mogą zmienić lekarza np. ze względu na brak specjalistów medycyny rodzinnej w danym regionie. Brak zapewnienia opieki byłby niekorzystny dla tych pacjentów – przekonywali lekarze rodzinni.
Przypominamy: Będzie wsparcie dla POZ we wdrażaniu standardów akredytacyjnych
Resort zauważył jednak, że pediatra może sprawować opiekę wyłącznie nad pacjentami do 18 roku życia, co wyklucza możliwość prowadzenia list aktywnych przez lekarzy pediatrów pacjentów pełnoletnich oraz przyjmowania deklaracji wyboru od osób dorosłych. Zatem uwagi w części odnoszącej się do deklaracji wyboru są poza zakresem regulacji.
MZ podkreśliło także, że podstawowa opieka zdrowotna została oparta na medycynie rodzinnej i docelowo lekarzem POZ jest lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej lub odbywający szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, lub posiadający specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub posiada specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej. Jednocześnie z uwagi na niedobór kadry lekarskiej posiadającej specjalizację w dziedzinie medycyny rodzinnej przyjęto, iż lekarzem POZ jest również lekarz posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub specjalizację I lub II stopnia, lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej do dnia 31 grudnia 2024 r. Ponieważ jednak przepisy dopuszczają utrzymanie tzw. praw nabytych, zaproponowano zniesienie obowiązku ukończenia kursu wobec lekarzy, którzy przez co najmniej dziesięć lat udzielali świadczeń jako lekarze POZ.
Przypominamy: Test w kierunku HIV w POZ? Będzie taka możliwość, trwają rozmowy
- Powyższe rozwiązanie tworzy precyzyjne zasady uznawania tzw. praw nabytych, a jednocześnie zabezpiecza system podstawowej opieki zdrowotnej umożliwiając realizację świadczeń przez lekarzy, posiadających odpowiedni staż zawodowy na dotychczasowym poziomie. Jednocześnie dla pozostałych grup lekarzy przygotowano rozwiązania znacząco upraszczające zasady realizacji kursów, poprzez wprowadzenie zmian (…) polegających m.in. na umożliwieniu odbycia kursu w formie online – wskazał resort zdrowia.
Naczelna Izba Lekarska proponowała, by - biorąc pod uwagę, że obowiązek odbycia kursu dotyczy w przeważającej mierze lekarzy posiadających duże doświadczenie w POZ – skrócić program kursu i czas jego trwania. Resort uznał, że uwaga ta została uwzględniona poprzez zniesienie obowiązku ukończenia kursu wobec lekarzy, którzy mają co najmniej dziesięcioletni staż w POZ.
Specjalizację w dziedzinie medycyny rodzinnej posiada obecnie ok. 36,5 proc. ogółu lekarzy POZ. Od 2017 r. kurs w dziedzinie medycyny rodzinnej - według stanu na 31 grudnia 2023 r. - odbyło 528 lekarzy.
Polecamy także:
Program FEnIKS: będzie kolejna szansa na wygenerowanie wniosku
Bariery w opiece koordynowanej - diagnoza prof. A. Mastalerz-Migas
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//