• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

POZ ma dać teleporadę w 1 dzień. MZ zmienia przepisy bez konsultacji

Autor : Aleksandra Kurowska

2021-01-13 17:39

Teleporada ma być udzielona nie później niż w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu zgłoszenia się pacjenta. MZ zmieniło przepisy - nie kierując ich do konsultacji. Projekt na stronach Rządowego Centrum Legislacji ma puste zakładki dotyczące konsultacji. Zamieszczono go dziś i od razu z kategorią do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dobrymi chęciami decydentów może być piekło wybrukowane. I tak - jak w czasach PRL - wyznaczyli właśnie lekarzom rodzinnym normy, które - nie trzeba być ekspertem ochrony zdrowia by stwierdzić - że może być co najmniej ciężko spełnić. Czemu? Bo każdy lekarz ma pod opieką średnio kilka tysięcy osób (minimum 1,5 tys.) i a doba ma 24 h. A natężenie zapotrzebowania na usługi medyczne bywa różne. A lekarzy... brakuje i bez epidemii. Więc można się spodziewać, że to bardziej forma zrzucenia odpowiedzialności na placówki POZ niż realna pomoc dla pacjentów...

Nawet zaś jeśli lekarzy mielibyśmy nadwyżki to zrekrutowanie, zatrudnienie odpowiedniej liczby i przeszkolenie w 14 dni jest nierealne.

Wszystko to dzieje się w czasie, gdy POZ mają zrzucone dodatkowe zadania związane m.in. z kwalifikacją do szczepień przeciwko COVID-19 i ich realizacją oraz dodatkową sprawozdawczością. Zakładkę do projektu utworzono dziś o 15:33 - dokładnie wtedy, gdy minister Michał Dworczyk zaczynał konferencję na temat szczepień, którymi mają zająć się przede wszystkim poradnie POZ. Zobacz: Jak zapisać się na szczepienie i kiedy. Rząd zaprezentował harmonogram

POZ ma zapewnić i już...

Jak czytamy w ocenie skutków regulacji: "Planuje się doprecyzowanie terminów realizacji teleporady, wskazując że przedmiotowe świadczenie jest udzielane nie później niż w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu zgłoszenia się pacjenta celem uzyskania pomocy medycznej. Wprowadzane zmiany uwzględniają również zapewnienie pacjentowi możliwości kontaktu ze świadczeniodawcą za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub systemu łączności, w tym kontaktu telefonicznego.

Celem ww. rozwiązań jest usprawnienie kontaktu na linii pacjent - świadczeniodawca, które skutkować będzie szybszym uzyskaniem pomocy odpowiedniej do stanu i potrzeb zdrowotnych danego pacjenta. Konsekwencją wdrażanych zmian będzie również zwiększenie dostępu do świadczeń realizowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej - ustaliło ministerstwo.

Co na to lekarze? Są zaskoczeni

- Po raz kolejny jesteśmy zaskakiwani pomysłem ministerialnym, który nie jest ani zapowiadany wcześniej ani konsultowany. Nasze możliwości kadrowe i organizacyjne są ograniczone i w wielu przypadkach zrealizowanie tych zapisów może nie być możliwe - mówi nam Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Jeśli chodzi o konkretne zapisy prawne to w rozporządzeniu wpisano je tak:

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U.  poz. 1395) w § 3 w:

1)     pkt 1 lit. b otrzymuje brzmienie:

,,b) sposób ustalenia terminu teleporady, przy czym teleporada jest realizowana nie później niż w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu zgłoszenia się pacjenta do świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, systemu łączności lub osobistego,”;

2)     pkt 7 w lit. b kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 8 w brzmieniu:

,,8) zapewnienie pacjentowi możliwości kontaktu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub systemu łączności, w tym kontaktu telefonicznego, w sposób umożliwiający nawiązanie połączenia ze świadczeniodawcą bez zbędnej zwłoki.”.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Projekt dostępny tutaj

Zobacz także:

Powiaty nie chcą, by robić z nich i szpitali kozły ofiarne działań MZ

Pierwsza sprawa sądowa za niewypłacenie dodatku COVID-owego

#POZ #teleporada
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Szczepienia pacjentów onkologicznych: zapowiedzi sobie, przepisy sobie
Czytaj więcej...
Mamy projekt nowelizacji ustawy dotyczący płac w ochronie zdrowia
Czytaj więcej...
Prof. M. Bidziński: Czas skutecznie zabezpieczyć Polaków przed HPV
Czytaj więcej...
Zarobki – czy opiekunowie medyczni są zadowoleni z propozycji MZ?
Czytaj więcej...
To ilu w końcu lekarzy jest zaszczepionych?
Czytaj więcej...
Narodowy Program Zdrowia: jakie uwagi zgłoszono w trakcie konsultacji?
Czytaj więcej...
Fizjoterapeuci zapisują się na szkolenia uprawniające do szczepienia
Czytaj więcej...
Czy nowe mutacje wirusa dają inne objawy?
Czytaj więcej...
Restrykcje już nie tylko w warmińsko-mazurskim. Gdzie jeszcze?
Czytaj więcej...
Małpy w zoo w San Diego zaszczepione przeciw Covid-19
Czytaj więcej...
Pacjent zdecyduje czy chce teleporady, czy nie?
Czytaj więcej...
Związek lekarzy pisze list otwarty do pacjentów. Grozi nam paraliż
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl