Autor : Agata Szczepańska
2023-11-02 15:55
Pacjenci ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym, z nadczynnością tarczycy oraz przewlekłą chorobą nerek mogą zostać objęci opieką koordynowaną w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Od listopada rozszerzono jej zakres. Wprowadzono też nowe badania, które będą mogli zlecać specjaliści medycyny rodzinnej.
Zmiany są wynikiem rozporządzenia ministra zdrowia z 9 października 2023 r. dotyczącego świadczeń gwarantowanych w podstawowej opiece zdrowotnej, które weszło w życie 1 listopada.
- Bardzo nas cieszą nowe możliwości diagnostyczne. To dobry krok w poprawie opieki na naszymi pacjentami. Czekamy jeszcze na zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozwolą nam wdrożyć nowe zakresy opieki - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Jak przypomina Porozumienie Zielonogórskie, lekarze POZ będą mogli teraz wystawiać skierowania na badania dotyczące najczęstszych alergenów wziewnych, takich jak pyłki drzew, kurz, a także pokarmowych, takich jak mleko, orzechy czy pszenica. To pozwoli na szybszą i skuteczniejszą diagnostykę alergii oraz skuteczniejsze leczenie. Dzięki tym zmianom chorzy nie będą już musieli tracić czasu na oczekiwanie w kolejce do alergologa.
Od 1 listopada także lekarz POZ, jeśli podejrzewa chorobę niedokrwienną serca, może wystawić skierowanie na badanie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych.
Przypominamy: Jakie zmiany w POZ w drugiej połowie roku?
Kolejna istotna zmiana dotyczy opieki koordynowanej. Teraz objęci nią zostają pacjenci ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym, co wcześniej nie było możliwe. Również pacjenci z nadczynnością tarczycy mogą skorzystać z opieki koordynowanej, podczas gdy wcześniej była ona dostępna tylko dla pacjentów z niedoczynnością tarczycy.
Poza tym, lekarze POZ mogą teraz skuteczniej diagnozować i leczyć pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, mając do dyspozycji zarówno wczesną diagnostykę, jak i terapię. Możliwe są konsultacje specjalistyczne oraz edukacja.
Tym samym przychodnie POZ, które przystąpiły do opieki koordynowanej mogą teraz realizować ją w pięciu grupach schorzeń: chorób płuc, schorzeń kardiologicznych, chorób nerek, chorób tarczycy (zarówno niedoczynności, jak i nadczynności) oraz cukrzycy (zarówno zaawansowanej, jak i stanów przedcukrzycowych).
W ramach opieki koordynowanej w przychodniach POZ istnieje również możliwość konsultacji specjalistycznych dla dzieci do 18. roku życia w dziedzinie diabetologii, kardiologii dziecięcej, chorób płuc, nefrologii i endokrynologii.
Polecamy także:
Mammografia i cytologia od listopada dla większej grupy kobiet
Leki na receptę: od listopada ważne zmiany, nie tylko dla pacjentów
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//