Autor : Agata Szczepańska
2023-09-15 17:31
Resort zdrowia chce zmieniać szpitalne menu w ramach pilotażu – do konsultacji trafiło rozporządzenie w tej sprawie. Zespół, który miał przygotować wytyczne związane z przeprowadzaniem terminacji ciąży, dostał więcej czasu. Wydłużono także pilotaż centrów zdrowia psychicznego. Zapraszamy na legislacyjne podsumowanie tygodnia.
Kampania wyborcza coraz bardziej się rozpędza, więc w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej obietnic niż konkretów. Niektóre z przedwyborczych deklaracji są jednak ekspresowo przeobrażane w przepisy – jak choćby ta o poprawie jakości szpitalnych posiłków. W podobnych kategoriach można traktować zapowiedź rozszerzenia programów profilaktycznych raka piersi i raka szyjki macicy. O takiej potrzebie mówi się od dawna, od dłuższego czasu są też pozytywne opinie Rady Przejrzystości w tych sprawach, trudno się zatem oprzeć wrażeniu, że rządzący zwlekali z decyzjami, by ogłosić je w kampanii wyborczej. Minister zdrowia Katarzyna Sójka zapowiedziała, że do konsultacji trafi projekt rozporządzenia wprowadzający takie zmiany. Co jeszcze przyniósł mijający tydzień?
W ostatniej chwili, dzień przed planowanym wysłuchaniem publicznym, wycofano z Sejmu projekt ustawy, która wprowadzić miała m.in. dodatki za pracę zmianową dla ratowników oraz znieść skierowania do psychologa dla dorosłych. Chodzi o rządowy projekt ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. Poza główną materią zawierał on liczne wrzutki, z których część dotyczy ochrony zdrowia. Projekt zmienić miał przepisy: ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawy o działalności leczniczej, ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz ustawy o Funduszu Medycznym.
Ministerstwo Zdrowia wysłało w tym tygodniu do konsultacji wspomniany już projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach: „Dobry posiłek w szpitalu”. Zgodnie z jego założeniami posiłki dla pacjentów mają być przygotowywane w oparciu o jadłospis opracowany przez dietetyka, na stronie internetowej szpitala mają się pojawiać codzienne zdjęcia posiłków oraz menu, a pacjenci mają mieć zapewnione porady dietetyka. To wszystko za dodatkowe 25 zł za „osobodzień”.
Resort skierował też do opiniowania kolejny pakiet przepisów wykonawczych do znowelizowanej ustawy refundacyjnej, czyli ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o:
Projekt rozporządzania Ministra Zdrowia w sprawie wysokości opłat za złożenie wniosków w zakresie refundacji leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego lub za ich uzupełnienie. Dotyczy on ok. 260 podmiotów składających wnioski, w tym firm zajmujących się wyrobami medycznymi.
Dwa zatytułowane tak samo projekty, z których jeden dotyczy członków Rady Przejrzystości, a drugi członków Rady do spraw Taryfikacji: projekty rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzoru deklaracji o powiązaniach branżowych. Mają one wprowadzić wzór deklaracji, do składania której zobowiązani są członkowie tych gremiów oraz współpracujący z nimi eksperci.
Poza tym resort finansów przekazał do konsultacji projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Zmiany w tworzeniu i prowadzeniu rocznego planu finansowego NFZ są konsekwencją nowelizacji ustaw: o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw, a także ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.
Natomiast do publikacji skierowano:
Nowelizację rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Wydłuża ono pilotaż o rok- do 31 grudnia 2024 r. Pilotaż miał się zakończyć z końcem tego roku. Jednak wcześniej konieczne jest przeprowadzenie zmian w przepisach, m.in. w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego, a na to nie ma już czasu.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru. MZ wskazuje w nim, jak diagności laboratoryjni powinny dokonywać wpisów do tego rejestru.
W tym tygodniu weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rocznych i okresowych sprawozdań z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia oraz informacji przekazywanych wojewodom i marszałkom województw. Wydłuża ono do 100 dni czas na przygotowywania przez Narodowy Fundusz Zdrowia okresowych sprawozdań z działalności. Obecnie jest na to 75 dni od zakończenia kwartału, którego dotyczy sprawozdanie. Weszło w życie 13 września.
W Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast ustawę z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw. To w niej zawarte są zmiany w prawie farmaceutycznym, mające uszczelnić „Aptekę dla Aptekarza”. Przypomnijmy, że prezydent skierował je do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Ustawa ma wejść w życie 28 września.
W tym tygodniu minister zdrowia wydała:
Zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży. Wydłużona ono - z 12 września do 12 listopada br. - termin przedstawienia projektu wytycznych. Chodzi o sytuacje, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej albo zachodzi uzasadnione podejrzenie.
Zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do oceny dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Ma on nie tylko przeanalizować sytuację w tym zakresie, ale również przedstawić propozycje rozwiązań poprawiających dostęp do usług medycznych. Na to ambitne zadanie zespół dostał niespełna miesiąc - ma czas do 16 października br.
Z kolei Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował:
Zarządzenie nr 134/2023/GPF w sprawie regulaminu organizacyjnego Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Ma ono dostosować regulamin do obowiązującej struktury organizacyjnej, określonej przepisami statutu NFZ. W zarządzeniu dokonano także zmian o charakterze dostosowującym do przepisów ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Weszło ono w życie 15 września.
Zarządzenie nr 135/2023/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami. Zmiany dotyczą zmiany wyceny zakresu świadczeń określonych w katalogu produktów rozliczeniowych programu. Zwiększają wyceny poszczególnych produktów rozliczeniowych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami. Zarządzenie wchodzi w życie 16 września.
Zarządzenie nr 133/2023/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne – świadczenia kompleksowe. Wprowadza ono nowe procedury w programie KOS-Zawał na wniosek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Weszło w życie 12 września.
Zarządzenie nr 132/2023/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Wprowadza ono zmiany m.in. usprawniające rozliczanie świadczeń, stosownie do zmian w rozporządzeniu pilotażowym. Weszło w życie 12 września.
Do konsultacji trafiły z kolei:
Projekt zarządzenia - leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne. Ma ono m.in. rozszerzyć listę tych świadczeń. Na uwagi do niego NFZ czeka do 21 września 2023 r. do godziny 12.
Projekt zarządzenia– leczenie szpitalne – chemioterapia oraz projekt zarządzenia - leczenie szpitalne – programy lekowe. Oba projekty dostosowują przepisy do zmian wprowadzonych wrześniową listą refundacyjną. Uwagi do nich można zgłaszać do 25 września 2023 r. do godziny 12.
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl