Autor : Agata Szczepańska
2023-09-23 15:56
W życie weszła duża nowelizacja ustawy refundacyjnej (DNUR), a do publikacji skierowano rozporządzenia dotyczące breast cancer unitów. NFZ uruchomił rezerwę na sfinansowanie bezpłatnych leków dla nowych grup uprawnionych. Zapraszamy na legislacyjne podsumowanie mijającego tygodnia.
Można powiedzieć, że ostatni tydzień zdominowany został przez temat leków. Wciąż bowiem wątpliwości budzą nowe przepisy dotyczące leków właśnie. Tych bezpłatnych – do których uprawnione są od września nowe grupy pacjentów, i innych wydawanych na recepty, bo zmieniają się właśnie zasady ich realizacji. W jednej i drugiej kwestii mnożą się pytania i pojawiają wyjaśnienia, w jaki sposób interpretować niedawno uchwalone przepisy.
Poza tym resort zdrowia dalej wydaje akty wykonawcze do nowych ustaw (choć w niektórych przypadkach ma opóźnienia, np. ustawy o medycynie laboratoryjnej) i odkurza nieco już zapomniane projekty, które chce sfinalizować przed końcem kadencji – jak te dotyczące breast cancer unitów, skierowane do konsultacji niemal półtora roku temu.
Co jeszcze przyniósł mijający tydzień?
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło najnowszy wykaz produktów leczniczych, niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Zawiera on 89 produktów, m.in. leki stosowane w leczeniu różnych nowotworów, przewlekłej białaczki limfocytowej, czy w Chorobie Pompego.
Poza tym resort wysłał w tym tygodniu do konsultacji:
Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Przewiduje ono, że od 1 lipca do 31 grudnia br. zawieszone będzie nakładanie kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w specjalistycznym zespole ratownictwa medycznego (ZRM S). Pod pewnym warunkiem. Projekt zawiera także przepisy, które wprowadzą na stałe szczepienia do aptek (tak jak było to w pandemii COVID-19).
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Dotyczy on transportu medycznego.
Projekt rozporządzenia w sprawie wzoru deklaracji o braku konfliktu interesów oraz określenia wysokości wynagrodzenia członków Komisji Ekonomicznej. Zgodnie z projektem w deklaracji o braku konfliktu interesów ma się znaleźć numer PESEL osoby składającej deklarację oraz osób z nią związanych. Doprecyzowano również okres, za który składa się oświadczenie oraz podano kwoty wynagrodzenia członków Komisji Ekonomicznej za udział w każdym posiedzeniu.
Projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu analizy deklaracji o powiązaniach branżowych i oświadczeń o powiązaniach branżowych. Określa on zasady, na jakich ma się odbywać ich składanie.
Natomiast do publikacji skierowano rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z wczesnym zapaleniem stawów (KOWZS). Prace nad nim trwały od marca. Celem programu jest przede wszystkim poprawa dostępu do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej przez wprowadzenie kompleksowej diagnostyki najczęstszych zapalnych chorób reumatycznych wraz z możliwością kompleksowego oraz koordynowanego procesu leczenia w okresie 12 miesięcy. Pilotaż będzie realizować 15 ośrodków.
W tym tygodniu wchodzi w życie (23 września) rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2023 r. w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy domowej.
Ogłoszona została ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (DNUR). To tyleż kontrowersyjna, co oczekiwana nowelizacja - prace nad nią trwały bardzo długo, ale jej ostateczny kształt wzbudził wiele zastrzeżeń. Co do zasady wejdzie w życie 1 listopada br. Cześć przepisów ma jednak inne terminy wdrożenia:
1) art. 2 pkt 12 lit. c wchodzi w życie z dniem 21 września 2023 r., z mocą od dnia 18 sierpnia 2023 r. (zgodnie z którym pacjent może otrzymać maksymalnie ilość leku niezbędną do 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania);
2) art. 4 pkt 11 lit. b wchodzi w życie z dniem 21 września 2023 r.;
3) art. 4 pkt 11 lit. a tiret drugie i czwarte oraz art. 5 wchodzą w życie z dniem 1 października 2023 r.;
4) art. 1 pkt 35 lit. d i pkt 41 lit. f, art. 2 pkt 1 lit. a, pkt 2, 10, 15 i 16 oraz art. 4 pkt 11 lit. a tiret trzecie i pkt 14 wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.;
5) art. 2 pkt 12 lit. d w zakresie art. 96a ust. 7ab wchodzi w życie z dniem 1 marca 2024 r.;
6) art. 1 pkt 35 lit. a-c wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 r.;
7) art. 1 pkt 6 lit. b wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
W Dzienniku Ustaw opublikowano również trzy znowelizowane rozporządzenia o świadczeniach gwarantowanych z zakresu: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego oraz rehabilitacji leczniczej. Mają one na celu stworzenie ośrodków kompleksowej opieki onkologicznej nad osobami z nowotworami piersi. Co znamienne, prace nad nimi rozpoczęto w maju zeszłego roku. Wszystkie trzy nowele wejdą w życie 10 października.
Poza tym opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 września 2023 r. w sprawie wzoru legitymacji służbowej pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej. Wejdzie w życie 4 października.
W tym tygodniu minister zdrowia wydała:
Obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowa lista antywywozowa zacznie obowiązywać od 25 września. Znalazło się na niej 214 produktów. Nadal duża jej część to insuliny, wciąż może brakować też leków zawierających morfinę.
Zarządzenie w sprawie zakresu czynności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu oraz Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Zdrowia. Wprowadza ono zmiany w obowiązkach sekretarza stanu Waldemara Kraski oraz podsekretarzy stanu: Macieja Miłkowskiego i Marcina Martyniaka. Określa też zakres czynności nowego dyrektora generalnego.
Zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Do jego zadań należy m.in. uproszczenie zasad preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe oraz recepturowe a także opracowanie wytycznych finansowania receptury aptecznej. Ma to związek m.in. z nowymi zasadami realizacji recept.
Zarządzenie w sprawie zarządzania ryzykiem oraz sporządzania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej w Ministerstwie Zdrowia. Obliguje ono resort do przeprowadzania przynajmniej raz w roku oceny potencjalnych ryzyk, w tym korupcyjnego.
Z kolei Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował:
Zarządzenie nr 139/2023/DEF w sprawie uruchomienia rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2023 rok. Przewiduje ono dodatkowe 375 mln zł na sfinansowanie tegorocznych wydatków na bezpłatne leki nowej grupy osób uprawnionych. Wchodzi w życie 23 września.
Zarządzenie nr 138/2023/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie programu pilotażowego dotyczącego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej. Jest ono związane z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 22 sierpnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej. Na jego mocy więcej placówek będzie mogło być włączonych do pilotażu. Weszło w życie 19 września.
Zarządzenie nr 137/2023/DSM zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ratownictwo medyczne. Wprowadzone zmiany dotyczą załącznika do umowy o udzielanie świadczeń i mają charakter porządkujący. Wejdą w życie 19 października br.
Zarządzenie nr 136/2023/DSM zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju pomoc doraźna i transport sanitarny. Wprowadza ono zmiany we wzorze umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które również według Funduszu mają charakter porządkujący. Ono także wejdzie w życie 19 października br.
Do konsultacji trafił natomiast projekt zarządzenia w sprawie jednolitego pliku sprawozdawczego. Uwzględnia on nowe zmiany oraz uwagi zgłoszone do projektu zmiany zarządzenia opublikowanego do konsultacji 26 czerwca 2023 r. Na uwagi do niego NFZ czeka do 6 października 2023 r.
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl