Autor : Agata Szczepańska
2023-03-24 18:03
Ustawa o badaniach klinicznych podpisana przez prezydenta, a w Sejmie podpisy pod obywatelskim projektem dotyczącym in vitro. Resort zdrowia przedłuża obostrzenia pandemiczne i rzuca koło ratunkowe szpitalom, które nie wykonały ryczałtu. Zapraszamy na legislacyjne podsumowanie mijającego tygodnia.
W tym tygodniu nie było posiedzenia Sejmu, ani Senatu, Rada Ministrów nie zajmowała się żadnym z projektów dotyczących ochrony zdrowia. W przyszłym tygodniu zaplanowane jest posiedzenie Senatu, a na nim m.in. rozpatrzenie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. A co wydarzyło się w ostatnich dniach?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 9 marca 2023 r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi, o czym pisaliśmy tutaj. Ma ona ułatwić prowadzenie badań klinicznych w Polsce i zapewnić, że będzie się odbywać w zgodzie z unijnymi przepisami. Lepsza ma być ochrona zarówno badaczy, jak i uczestników badań. Co do zasady ma ona wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, co powinno nastąpić do 30 marca br.
Rząd zdecydował o przedłużeniu stanu zagrożenia stanu zagrożenia epidemicznego do końca kwietnia. Projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego wpisano do wykazu prac legislacyjnych rządu; prawdopodobnie, tak jak poprzednie, zostanie w ekspresowym tempie skierowany do publikacji. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
Jednocześnie resort zdrowia skierował do uzgodnień projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. - W związku z wydłużeniem stanu zagrożenia epidemicznego niezbędne jest dalsze utrzymywanie rejestru, w którym gromadzone są dane niezbędne do monitorowania istotnych parametrów epidemicznych i klinicznych tego zjawiska – tak uzasadniono tę zmianę.
Oprócz tego Ministerstwo Zdrowia wysłało do konsultacji:
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, który przewiduje wypłaty dodatków dla szpitali, które nie zrealizowały zeszłorocznego ryczałtu. Opisujemy go tutaj.
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie Krajowego Rejestru Nowotworów. Ma ono wprowadzić nową metodę zgłaszania danych do rejestru, bez angażowania lekarzy. Opisywaliśmy ten projekt tutaj.
Natomiast do publikacji skierowano:
Rozporządzenie w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób uprawnionych do wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w laboratorium (w toku prac projekt zmienił tytuł, wcześniej był to projekt rozporządzenia w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego). Przewiduje ono, że technicy analityki medycznej już wkrótce będą mieli obowiązek dokształcania się. Ma wejść w życie dzień po publikacji. Pisaliśmy o tym tutaj.
Rozporządzenie w sprawie określenia wzoru dokumentu „Karta stażu podyplomowego lekarza” oraz wzoru dokumentu „Karta stażu podyplomowego lekarza dentysty”. Ono również ma wejść dzień po ogłoszeniu.
Nadal w konsultacjach jest projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie (trwają 30 dni). O projekcie pisaliśmy tutaj.
Poza tym rząd zmienia zasady działania Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej. Projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządów. Pisaliśmy o tym tutaj.
W tym tygodniu minister zdrowia zmienił zarządzenia:
w sprawie powołania Zespołu do spraw koordynowanej opieki nad pacjentami z rozpoznaną otyłością;
w sprawie powołania Zespołu do spraw monitorowania i prognozowania przebiegu epidemii COVID-19 w Rzeczypospolitej Polskiej;
w sprawie Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek.
Z kolei Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia skierował do konsultacji:
Projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Opinie można przekazywać w terminie do 14 dni (licząc od 22 marca).
Projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne. Opinie i uwagi można zgłaszać do 28 marca do godziny 12.
Do Sejmu trafił już obywatelski projekt ustawy o refundacji procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Złożyli go w czwartek politycy Koalicji Obywatelskiej. Pod projektem zebrali 0,5 mln podpisów. Pisaliśmy o tym tutaj.
Polecamy również: