Autor : Agata Szczepańska
2023-05-26 15:38
Nowe limity na studiach lekarskich, więcej czasu dla SOR-ów na dostosowanie się do nowych wymogów, zmiana planu NFZ, modyfikacje w projekcie ustawy o niektórych zawodach medycznych. Co jeszcze przyniósł mijający tydzień? Zapraszamy na legislacyjne podsumowanie ostatnich dni.
Nie będzie chyba przesadą, jeśli napiszemy, że w tym tygodniu najciekawsze rzeczy - pod względem legislacyjnym - miały miejsce w Sejmie. Choć żadna z ustaw zdrowotnych nie znalazła się w porządku posiedzenia, intensywnie pracowała komisja zdrowia, a podczas jej obrad nie brakowało zwrotów akcji.
Komisja m.in. opiniowania zmianę planu finansowego NFZ. I wydała ocenę pozytywną. Finansowanie świadczeń ma wzrosnąć o 3 proc. Kwotowo to blisko 4,8 mld zł. Jednak, jak oceniają eksperci, wzrost publicznych wydatków nie nadąża ani za inflacją, ani za rosnącymi kosztami. Również dyskusję na posiedzeniu komisji zdominowały pytania posłów opozycji o narastające zadłużenie szpitali.
Nad czym jeszcze pracowała sejmowa komisja zdrowia?
Posłowie z komisji skończyli rozpatrywanie projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych. Czeka on teraz na II czytanie na posiedzeniu plenarnym. Komisja zdecydowała o tym, że zostaną z niego wykreśleni dietetycy i logopedzi. Nie udało się to optometrystom i ortoptystom, a także technikom dentystycznym. Na liście pojawili się natomiast instruktorzy terapii uzależnień. Oczywiście nie zabrało poprawek wykraczających daleko poza przedmiot ustawy, m.in. wprowadzających zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Posiedzenie komisji zostało przerwane i kontynuowane po dwóch dniach. Posłowie bowiem zgłosili tak dużo zmian, że biuro legislacyjne potrzebowało czasu na ich przeanalizowanie.
Przerwane i odłożone zostało także posiedzenie, na którym komisja miała przeprowadzić I czytanie nowej ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Co do zasady projekty powinny być rozpatrywane co najmniej siedem dni po doręczeniu ich posłom, choć w wyjątkowych przypadkach można od tej zasady odstąpić. Ten druk posłowie dostali 23 maja, ale przewodniczący uznał, że zawarte w nim przepisy są już znane (w dużej mierze zawarte były w odrzuconej rządowej ustawie o jakości) i można przystąpić do I czytania bez zachowania tego terminu. Część posłów miała jednak inne zdanie. Dodatkowo, o przełożenie posiedzenia zaapelowali wcześniej przedstawiciele samorządów zawodowych, argumentując, że na ten sam dzień, ale później, minister zdrowia zaprosił ich na spotkanie w sprawie projektu. Wniosek o przerwanie obrad przeszedł jednym głosem.
Do I czytania skierowano w tym tygodniu również drugą z ustaw, które wprowadzić mają część rozwiązań przewidzianych w odrzuconej ustawie o jakości, czyli projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona wprowadzenie pozasądowego systemu rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych, bez orzekania o winie, obsługiwanego przez Rzecznika Praw Pacjenta oraz powołanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Ten projekt ten ma mieć I czytanie na posiedzeniu Sejmu, nie wyznaczono jednak jeszcze terminu.
Jest szansa, że coś ruszy się w sprawie zakazu sprzedaży energetyków dzieciom. Projekt, który przez kilka miesięcy czekał na nadanie biegu, ma już numer druku i on również został w tym tygodniu skierowany do I czytania w sejmowej komisji zdrowia. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, wprowadzający całkowity zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia, a także zakaz sprzedaży takich napojów na terenie szkół i innych jednostek oświatowych oraz ograniczenia reklamy tych produktów.
Do I czytania - na posiedzeniu Sejmu – skierowano w tym tygodniu także rządowy projekt ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie, który zawiera poprawki dotyczące ochrony zdrowia. Zmienia on przepisy: ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawy o działalności leczniczej, ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz ustawy o Funduszu Medycznym.
W piątek (26 maja) natomiast do I czytania skierowano poselski projekt nowelizacji ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. On z kolei zmienia wymogi dla uczelni chcących otwierać kierunki lekarskie.
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt podnoszący wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich. Zgodnie z tą propozycją najwięcej dostaną ci specjalizujący się w priorytetowych dziedzinach medycyny, najniższe stawki przewidziano m.in. dla farmaceutów i pielęgniarek. Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich, który rząd chce przyjąć jeszcze w tym kwartale
Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt rozporządzenia, określający limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku akademickim 2023/2024. Zgodnie z nim na studia na kierunku lekarskim ma być 9725 miejsc, natomiast na kierunku lekarsko-dentystycznym -1337 miejsc. W stosunku do ub. roku limit zwiększył się o 322 miejsc.
Ministerstwo zdecydowało też o wydłużeniu terminu na obowiązkowe zapewnienie w lokalizacji SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Obowiązek taki miał wejść w życie już 1 lipca br. (SOR-y miały mieć czas ma zorganizowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do 30 czerwca 2023 r.). Jednak 17 proc. SOR-ów nie spełnia tego wymagania. Dlatego resort zaproponował wydłużenie terminu do 31 grudnia 2023 r. Jeszcze więcej czasu – bo dłużej aż o rok – szpitale dostaną na zatrudnienia lekarza z odpowiednimi kwalifikacjami na stanowisku ordynatora SOR. Zmiany te wprowadzić ma projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.
Oprócz tego Ministerstwo Zdrowia wysłało w tym tygodniu do konsultacji:
Projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej. Porządkuje ono zasady finansowania pewnych grup świadczeń. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynikła m.in. z ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, która zmieniła zakres upoważnienia ustawowego zawartego w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Projekt rozporządzenia w sprawie standardów organizacyjnych POCT (POINT OF CARE TESTING). Określić ma ono standard badań laboratoryjnych parametrów krytycznych, umożliwiających podjęcie szybkiej decyzji terapeutycznej. Chodzi o badania wykonywane w stanie zagrożenia życia pacjenta.
Projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego „Recepta na Ruch”, który ma stanowić odpowiedź na niezahamowany dotychczas wzrost nadwagi i otyłości oraz zbyt niski poziom aktywności fizycznej lub niewłaściwe jej spersonalizowanie.
Do konsultacji trafił też projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”. Warto tu wspomnieć, że pracownicy ochrony zdrowia także są zobowiązani do wypełniania ich, w sytuacji uzasadnionego podejrzenia, że ich pacjent może być ofiarą przemocy domowej,
Natomiast do publikacji skierowano:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy. Ma ono na celu dostosowanie danych zawartych w zleceniach do uruchomienia systemu e-zleceń oraz uporządkowanie informacji zawartych w tych zleceniach.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD. Ma on wprowadzić kompleksową opiekę rozwojową nad dziećmi urodzonymi przed 33. tygodniem ciąży. Opieka ma obejmować okres od dnia wypisu z oddziału noworodkowego do ukończenia przez dziecko 3. roku życia. Przy okazji resort chce wypracować odpowiedni standard organizacyjny postępowania medycznego w opiece nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie listy czynników alarmowych, rejestrów zakażeń szpitalnych i czynników alarmowych oraz raportów o bieżącej sytuacji epidemiologicznej szpitalar. Sankcjonuje ono istniejącą już praktykę przekazywania informacji dotyczącej liczby badań mikrobiologicznych.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu oraz sposobu przekazywania danych dotyczących osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i płatników składek, osób pobierających zasiłki przyznane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, osób ubiegających się o przyznanie emerytury lub renty oraz pracowników korzystających z urlopu bezpłatnego oraz osób pobierających rentę rodzinną, które nie ukończyły 18. roku życia. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z przepisów zeszłorocznej nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Chodzi o to, by NFZ dostawał zestaw informacji niezbędny do potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym to prawo.
W tym tygodniu weszły w życie:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 maja 2023 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, które zakłada wprowadzenie nowych zasad naboru na specjalizacje lekarskie i lekarsko dentystyczne. Weszło w życie z 23 maja, z mocą od 1 lutego 2023 r.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Rozszerza ono wykaz świadczeń gwarantowanych o możliwość embolizacji tętniaków wewnątrzczaszkowych. Dodatkowo przewidziano złagodzenie wymogów dla ośrodków realizujących procedury elektrochemioterapii (ECT). Weszło w życie 24 maja.
W Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast (25 maja) rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów, które stanowi, że problematyka tych kursów obejmować będzie również przeprowadzanie szczepienia ochronnego przeciw grypie u osoby dorosłej. Jak pisaliśmy, to swoiste uzupełnienia luki prawnej, która pojawiła się w związku z nowelizacją rozporządzenia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów. Jest ono powiązane ze zmienionym niedawno rozporządzeniem w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
Natomiast w Monitorze Polskim opublikowano (24 maja) obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2023 r. w sprawie wykazu dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego. Chodzi oczywiście o umiejętności językowe lekarzy.
W tym tygodniu minister zdrowia opublikował zarządzenie z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw wspierania realizacji Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022–2031. Zespół ma wspierać ministra zdrowia, opracowując raporty, rekomendacje i dobre praktyki, wpierające wdrażanie postanowień planu. Funkcję przewodniczącego obejmie Prezes Agencji Badań Medycznych.
Z kolei Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował:
Zarządzenie nr 82/2023/DGL, zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe.
Zarządzenie nr 81/2023/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych.
Do konsultacji skierowano natomiast projekt nowelizacji zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Przewiduje ono więcej pieniędzy na diagnostykę patomorfologiczną – dla placówek, które posiadają certyfikat akredytacyjny. Nowela dodać ma nowe produkty dotyczące diagnostyki patomorfologicznej oraz zmodyfikować wykaz procedur w produktach rozliczeniowych w diagnostyce podstawowej i rozszerzonej chorób reumatologicznych.
Podczas odbywającego się we wtorek (23 maja) protestu przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych złożyły w Sejmie przygotowany przez siebie, obywatelski projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Nowela ma powiązać wynagrodzenia pielęgniarek i położnych z faktycznie posiadanymi przez nie kwalifikacjami przez zmianę zapisu: "kwalifikacje wymagane" na "kwalifikacje posiadane". Celem jest wyeliminowanie sytuacji, do których dochodzi teraz, na gruncie obowiązujących przepisów, że pielęgniarka, która posiada wysokie kwalifikacje jest gorzej opłacana przez pracodawcę, argumentującego, że nie potrzebuje tak wysokich kwalifikacji na danym stanowisku.
Pod projektem, jak informuje OZZPiP, zebrano łącznie ponad 129 tys. podpisów.
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//