Autor : Aleksandra Kurowska
2023-03-02 15:15
O roli rehabilitacji w niewydolności serca rozmawiamy z dr hab. n med. Małgorzatą Łukowicz, prof. CMKP, kierownik Kliniki Rehabilitacji CMKP w Otwocku, konsultant krajową w dziedzinie rehabilitacji medycznej.
Obejrzyj rozmowę:
- Bardzo lubię takie sformułowanie (...): ruch to życie, bezruch to śmierć. Każde zmniejszenie aktywności fizycznej doprowadza do zmniejszenia funkcji układu krążenia, o czym wiemy. W niewydolności serca ma to jeszcze szczególne znaczenie, dlatego, że trenujemy mięsień sercowy, który już działa nieprawidłowo, więc mamy liczne ograniczenia i musimy to robić pod ścisłą kontrolą (...). Aplikacja wysiłku musie się odbywać pod kontrolą. Nie możemy tego zostawić samemu pacjentowi. W związku z tym każdy pacjent z niewydolnością krążenia powinien przejść taką wczesną rehabilitację, ale też powinien mieć dostęp - mówi w rozmowie z CowZdrowiu.pl prof. Małgorzata Łukowicz.
- Telerehabilitacja w kardiologii to stałe monitorowanie aktywności pacjenta, jego sprawności i funkcji układu krążenia w trakcie procesu leczenia - można powiedzieć - wysiłkiem. To jest jedyny sposób, żeby mięsień serca, nawet taki, który jest niewydolny, ale jednak stopniowo przystosować do coraz większych wysiłków - zwraca uwagę konsultant krajowa.
- Pamiętajmy, że tak naprawdę potrzebna nam jest rezerwa. Ale rezerwy buduje się poprzez aplikowanie wysiłku i dostosowanie tego wysiłku do możliwości pacjenta - dodaje.
W ramach Tygodnia z niewydolnością serca polecamy także:
Niewydolność serca - zmiana stylu życia uszyta na miarę
Prof. P. Mitkowski o leczeniu niewydolności serca
Tydzień wiedzy o niewydolności serca: podłoże, epidemiologia, leczenie