Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-11-13 14:19
Cały listopad trwa kampania profilaktyczna związana z nowotworami dotykającymi mężczyzn - jądra i gruczołu krokowego. Jak tego typu akcje działają na świadomość pacjentów? O tym m.in. rozmawiamy z prof. Piotrem Chłostą, kierownikiem Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- Nie mam najmniejszej wątpliwości, ze każda akcja, która zmierza do tego, żeby podnieść poziom kultury sanitarnej a jednocześnie spowodować przeprowadzenie badań diagnostycznych, zmierzających do tego, żeby znaleźć lub - co istotne - wykluczyć jakiekolwiek nieprawidłowości ze strony układu moczowego, ma głęboki sens - mówi prof. Piotr Chłosta w rozmowie z Aleksandrą Kurowską.
- Jeżeli to w jakikolwiek sposób może przyczynić się do wzrostu stopnia świadomości społecznej, przekazania ludziom, że mój los jest w moich rękach, że jeśli zadbam o siebie to wygram, że jeżeli spowoduję przeprowadzenie pewnych badań, a znajdziemy chorobę to jest ona całkowicie uleczalna i można jeszcze zastosować mniej inwazyjne, mniej okaleczające sposoby leczenia, to widać jednoznacznie, że ma to sens bardzo głęboki — podkreśla.
Polecamy: Polski Chuck Norris zachęca panów do badań, ale co ze skierowaniem?
- Trzeba podkreślić dobitnie: spośród globalnej liczby nowotworów jedna czwarta, czyli 25 proc. to są właśnie nowotwory urologiczne obu płci. (...) Dominującą grupę w tym względzie stanowią nowotwory gruczołu krokowego, na drugim miejscu nowotwory pęcherza u obu płci, na trzecim - nerki u obu płci, wreszcie nowotwory jądra i inne. (...) Spodziewamy się pod koniec bieżącego ćwierćwiecza wzrostu o prawie 40 proc. zachorowalności na raka gruczołu krokowego, o prawie 30 proc. zachorowalności na raka pęcherza moczowego i wreszcie o prawie 40 proc. na raka nerki - przytacza światowe statystyki i prognozy prof. Chłosta.
- I tak jak stosunek zapadalności do umieralności w przypadku raka gruczołu krokowego, którego biologia jest stosunkowo powolna i od postaci mikroskopowej, do postaci jawnej klinicznie mija często wiele lat, tak już tak się nie dzieje w przypadku raka pęcherza i raka nerki. Podobnie musimy pamiętać, ze tak jądra, który występuje głównie u młodych mężczyzn to jest bezwzględny zabójca, ale wcześnie znaleziony może zostać skutecznie wyeliminowany.
- Dysponujemy w chwili obecnej wszystkimi narzędziami, które umożliwiają zastosowanie leczenia na każdym etapie. Rozpoczynając od leczenia chirurgicznego z użyciem robotów chirurgicznych, leczenia laparoskopowego, manualnego, jak również dostępem do najnowszych terapii lekowych, leczenia hormonalnego I, II czy III rzutu, wreszcie nawet możliwością uczestniczenia w zaawansowanych badaniach klinicznych - wymienia ekspert.
Utrudnieniem, na które zwraca uwagę są ograniczenia stosowane w programach lekowych. - Tu trzeba podkreślić, ze ci, którzy ustanawiają prawo zdrowotne w naszym kraju coraz częściej rozumieją, że zarówno akcje profilaktyczne jak i pro zdrowotne mają coraz większy sens. Więc wierzę bardzo głęboko, że to zostanie w niedługim czasie zniesione - mówi prof. Chłosta.
Co jeszcze utrudnia pracę klinicystom? W jakich sytuacjach rak gruczołu krokowego staje się chorobą przewlekłą? Obejrzyj rozmowę:
Prof. Piotr Chłosta jest także pomysłodawcą festiwalu KultURO, który dziewiąty raz odbywa się w tym roku w Krakowie. Głównym celem wydarzenia jest propagowanie profilaktyki badań układu moczowego.
Polecamy także:
Listopad miesiącem świadomości „męskich nowotworów”
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl