• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Prof. T. Szczepański: najbardziej niepokoi możliwy odpływ kadry

Autor : Anna Gumułka

2023-03-20 17:45

To, co nas w tej chwili najbardziej niepokoi jeśli chodzi o kształcenie, to możliwy odpływ kadry dydaktycznej; wynagrodzenia specjalistów w szpitalach są równe pensji profesorskiej – wskazuje rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Szczepański.

To jedna z najstarszych i największych uczelni medycznych w Polsce, w poniedziałek mija 75 lat od decyzji Rady Ministrów o powołaniu ówczesnej Akademii Lekarskiej, co Poczta Polska uczciła wydaniem urodzinowej kartki pocztowej.

Współcześnie uczelnie medyczne stanęły wobec wyzwania zwiększenia liczby kształconych studentów w związku z odczuwalnym w Polsce deficytem kadry – przede wszystkim lekarzy i pielęgniarek. Jak pisaliśmy, Ministerstwo Zdrowia stawia na tworzenie nowych kierunków, również na uczelniach, które nie kształciły dotąd lekarzy.

- To, co jest w tej chwili dla nas najbardziej niepokojące to to, że możemy mieć do czynienia z odpływem kadry nauczającej. Nie czarujmy się - jest dość duża dysproporcja, jeśli chodzi o wynagrodzenia lekarzy specjalistów w szpitalach - w tej chwili pensja lekarza specjalisty jest na poziomie pensji profesorskiej, w związku z tym tego najbardziej się boimy, że będzie nam brakowało nauczycieli, zwłaszcza na przedmiotach podstawowych, teoretycznych. Jak sobie z tym poradzą nowe uczelnie? Jeżeli my widzimy  to zagrożenie, to nasuwa się pytanie, na ile to będzie dotyczyło nowych podmiotów – powiedział w poniedziałek CowZdrowiu.pl prof. Tomasz Szczepański.

Jego zdaniem uczelnie tworzące kierunki lekarskie mogą się też zmagać z innymi problemami: - Oczywiście jak jest nowy podmiot, jest jakaś świeżość, nawet świeżość koncepcyjna, ale potem się pojawiają problemy dnia codziennego. Baza szpitalna – jeżeli mówimy o upraktycznieniu kształcenia, to ta baza jest jeszcze zbyt skromna. Jeśli mówimy o tym, że chcemy kształcić w mniejszych grupach, to musimy mieć coraz więcej miejsc, a liczba szpitali jest ograniczona. To problemy, z którymi każdy musi się mierzyć – podkreśla rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Katowicka uczelnia, która kształci obecnie lekarzy w swej kolebce – Zabrzu – oraz w Katowicach, planuje utworzyć filię w Bielsku-Białej. W styczniu tego roku władze uczelni i miasta podpisały list intencyjny w tej sprawie. Pierwsi studenci kierunku lekarskiego mają rozpocząć naukę w Bielsku-Białej już w najbliższym roku akademickim.

- Podłożem tej decyzji jest coś, czego się nie spodziewałem - że są miejsca w Polsce, gdzie młodzi, zdolni maturzyści nawet nie myślą o tym, żeby studiować medycynę, bo nie stać ich na dojazdy do niedalekich Katowic. To jest głównie adresowane do młodzieży z Bielska i okolic, żeby się odważyła podjąć studia, a my przy tej bazie, jaką mamy, chcemy wykorzystać rezerwy i tam stworzyć miejsce, które pozwoli młodym ludziom studiować medycynę – dodał prof. Szczepański.  

Śląski Uniwersytet Medyczny to jedna z największych uczelni medycznych w Polsce. W tej chwili na kierunku lekarskim w Zabrzu i Katowicach kształci się około 4,5 tys. studentów; od 10 lat uczelnię kończy największa liczba studentów wśród polskich uczelni medycznych. Kadra nauczycieli akademickich liczy ponad 1300 osób.

Polecamy także:

Prof. Piotr Ponikowski: rozważamy utworzenie filii naszej uczelni

Jakość kształcenia medyków: rektorzy proponują konsensus

Kierunek lekarski jeszcze w tym roku na Politechnice Bydgoskiej?

Migracje medyków i „produkcja” lekarzy: czy zasypią braki?

#uczelnie #kształcenie #kierunki lekarskie #kadry #Tomasz Szczepański
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Gdzie najwięcej cesarek i znieczuleń? Nowy raport NFZ o porodach
Czytaj więcej...
Wrocławski USK połączył kliniki chirurgii
Czytaj więcej...
AOTMIT: Rady Przejrzystości spotka się 12 czerwca
Czytaj więcej...
Rośnie liczba zabiegów pomniejszania piersi. Jak to zrobić na NFZ?
Czytaj więcej...
Gremialny sprzeciw wobec wykreślenia dwóch specjalizacji diagnostów
Czytaj więcej...
Sezon szczepień 2023/2024. Co rekomendują eksperci UE?
Czytaj więcej...
Program 40+: Będzie można ponownie z niego skorzystać
Czytaj więcej...
Korekta ryczałtu również dla tych, którzy go przekroczyli
Czytaj więcej...
Gra Dziecięca Orkiestra Onkologiczna. "Niesamowita energia"
Czytaj więcej...
Jakie kryteria by wejść do sieci onkologicznej? Jest projekt
Czytaj więcej...
Innowacyjność czyli co? Eksperci o AI w medycynie
Czytaj więcej...
MEiN krytycznie o raporcie Pontonu na temat WdŻ, ale trwa kontrola
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl