Autor : Agata Szczepańska
2024-04-19 07:26
Większości przypadków chorób układu krążenia, chorób serca można zapobiec. Wystarczy dobrze się odżywiać, regularnie się ruszać, unikać dymu tytoniowego i oddychać dobrym powietrzem. 90 proc. przypadków zawału serca, niewydolności serca można by uniknąć, zachowując właśnie te cztery zasady. Pozornie proste, ale w praktyce bywa trudne. Dlatego to właśnie w dużej mierze profilaktyką chce się zajmować Parlamentarny Zespół do spraw Kardiologii.
Z założycielką tego zespołu - senatorką oraz kardiolożką Agnieszką Gorgoń-Komor i prof. Piotrem Jankowskim, kardiologiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii z CMKP, rozmawia Aleksandra Kurowska, redaktor naczelna CowZdrowiu.pl. Rozmowa odbyła się jeszcze przed pierwszym merytorycznym posiedzeniem zespołu, które miało miejsce w zeszłym tygodniu. Zgodnie z zapowiedziami przewodniczącej, było poświęcone profilaktyce. W pierwszej kolejności skupiono się na dzieciach. My pytamy m.in. o znaczenie profilaktyki, a także rolę innowacji w kardiologii.
Wymaga wyjaśnienia, dlaczego w ogóle powstał taki zespół? Przecież zarówno w Sejmie, jak i w Senacie pracują komisje zdrowia, więc czy jest sens mnożyć zespoły tematyczne? - Biorąc pod uwagę statystykę i dług zdrowotny, to, że Polacy najczęściej chorują na serce, mamy wielkie zobowiązanie jako parlamentarzyści i lekarze, medycy do tego, żeby wszystkie tematy ważne z punktu widzenia organizacyjnego, a także wdrażania programów profilaktycznych i finansowania kardiologii omawiać w parlamencie z udziałem naszych ekspertów - tłumaczy Agnieszka Gorgoń-Komor.
Przypominamy: Wyroby medyczne: nawet fachowiec potrzebuje innowacyjnych narzędzi
- Myślę, że zaczniemy od wczesnej profilaktyki. Odsetek ludzi korzystających z profilaktyki jest w Polsce tak niski, że nie widzimy jeszcze konkretnych efektów. Mówimy o tym, ale chcemy jeszcze więcej edukować, a przede wszystkim wykształcić takie ścieżki tworzenia programów profilaktycznych, żeby one docierały do ludzi - dodaje.
Zgadza się z tym prof. Jankowski. - Choroby układu krążenia, choroby serca i naczyń wieńcowych są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków. (…) Dobrą informacją jest to, że większości przypadków chorób układu krążenia, chorób serca można zapobiec. I to jest właściwie bardzo proste zapobieganie. Wystarczy dobrze się odżywiać, regularnie się ruszać, unikać dymu tytoniowego i oddychać dobrym powietrzem. Cztery ważne aspekty. Tak łatwo oczywiście powiedzieć, ale prawdą jest, że 90 proc. przypadków zawału serca, niewydolności serca można by uniknąć, zachowując właśnie te cztery zasady, o których powiedziałem. Ale naturalnie pozostaje jeszcze te dziesięć, może kilkanaście procent innych przypadków, w zakresie których rolę odgrywają geny. W tym aspekcie bardzo ważne jest również realizacja najróżniejszych badań profilaktycznych - podkreśla.
Przypominamy: Szpital Orłowskiego z kardiologicznym OIOM-em
Zwraca przy tym uwagę, że i to w przypadku chorób układu krążenia jest bardzo proste. - O ile mówimy o cytologii, mammografii, USG piersi, o kolonoskopii, o gastroskopii i o wielu różnych badaniach, które są nie zawsze przyjemne, nie zawsze łatwo dostępne, to w przypadku kardiologii są bardzo proste badania, zmierzenie ciśnienia, zmierzenie stężenia cukru, glukozy we krwi, zmierzenie stężenia cholesterolu, zmierzenie masy ciała. I właściwie na dobrą sprawę, w większości przypadków to wystarczy - wskazuje.
- Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych są tożsame z czynnikami ryzyka chorób nowotworowych, drugą przyczyną śmiertelności w naszym kraju. Tu mamy wspólny interes, więc ta profilaktyka od najmłodszych lat jest bardzo ważna - dodaje Agnieszka Gorgoń-Komor.
Polecamy także:
Marek Wójcik: co czeka system ochrony zdrowia po wyborach (wideo)
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//