Autor : Lidia Raś
2023-09-16 09:16
Badania profilaktyczne dla większej grupy kobiet, skryning i monitoring po leczeniu raka piersi, stosowanie mammografów cyfrowych w profilaktyce - to niektóre zmiany wynikające z projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało 15 września projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Trafił do przyspieszonych, siedmiodniowych konsultacji.
Konsekwencją zmian wynikających z rozporządzenia ma być zwiększenie dostępności do świadczeń gwarantowanych w zakresie programu profilaktyki raka piersi i programu profilaktyki raka szyjki macicy oraz poprawa jakości udzielanych świadczeń w ramach programu profilaktyki raka piersi.
Rak piersi stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet i jest przyczyną około 14 proc. zgonów, będąc przy tym, najczęściej występującym nowotworem złośliwym w tej subpopulacji. Rak szyjki macicy klasyfikuje się jako siódmy, co do częstości, nowotwór złośliwy występujący wśród kobiet.
Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, polegające na poszerzeniu kryterium wieku programu profilaktyki raka szyjki macicy i programu profilaktyki raka piersi w celu rozszerzenia populacji kwalifikującej się do programu.
Zaproponowano również zmiany zasad realizacji programu profilaktyki raka piersi. Rekomendacje, wytyczne kliniczne oraz doniesienia naukowe pozytywnie odnoszą się do rozszerzenia górnej granicy wieku w programach profilaktycznych.
Rak piersi: leki Enhertu i Lynparza będą refundowane
W projektowanym rozporządzeniu proponuje się objęciem programem profilaktycznym raka szyjki macicy, przesunięcie górnej granicy wieku z 59 r.ż. do 64 r.ż. oraz w przypadku programu profilaktyki raka piersi rozszerzenie granic wieku z 50–69 na 45–74 r.ż.
Proponuje się także kierowanie kobiet, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki) lub mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2 do świadczenia „Opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi”. Świadczenie te gwarantuje systematyczne przeprowadzanie badań diagnostycznych (m.in. mammografii, USG piersi, rezonans magnetyczny piersi) oraz konsultacji lekarskich.
Ponadto, należy wskazać, że ryzyko wystąpienia raka piersi po zakończonym procesie leczenia nie zmniejsza się, dlatego w projekcie rozporządzenia proponuje się ponowne objęcie skryningiem osób, które zakończyły etap leczenia, oraz 5-letni okres monitorowania po zakończonym leczeniu raka piersi, w tym również kobiet, które po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT).
Rak piersi staje się chorobą przewlekłą?
Proponuje się również usunięcie z programu, biopsji cienkoigłowej, w celu wykonywania wyłącznie biopsji gruboigłowej z określeniem typu histologicznego u kobiet, u których stwierdzono nieprawidłowości podczas badania mammograficznego lub USG piersi. Wprowadzono także zmianę umożliwiającą wykonanie oceny immunohistochemicznej receptora Er, PgR i HER 2 oraz Ki67 z materiału z biopsji gruboigłowej guza piersi w przypadku potwierdzenia w badaniu histopatologicznym komórek raka piersi na etapie pogłębionej diagnostyki programu profilaktyki raka piersi.
W związku z Narodową Strategią Onkologiczną, która wskazuje na konieczność wprowadzenia obowiązku stosowania mammografów cyfrowych w wykonywaniu badań przesiewowych proponuje się wprowadzenie wymogu stosowania mammografów cyfrowych. Zaktualizowano i dostosowano do powyższej zmiany przepisy dotyczące kontroli jakości badań mammograficznych, audytu klinicznego zdjęć mammograficznych oraz wymogi dotyczące mammografu cyfrowego. Wprowadzenie obowiązku stosowania mammografów cyfrowych zaplanowano z okresem przejściowym do dnia 30 września 2025 r.
Projekt zakłada także dostosowanie przepisów do obowiązujących wymagań dotyczących kwalifikacji elektroradiologa.
Od 2014 do marca 2023 r. w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, gdzie kierowała serwisem gazetaprawna.pl. Ponadto zajmowała się tematyką społeczną, ekologiczną, prawną i kulturalną oraz nagrywała podcasty i wideo. Wcześniej związana m.in. z Polska Press i Mediami Regionalnymi. Kontakt: lidia.ras@cowzdrowiu.pl