Autor : Agata Szczepańska
2024-08-05 16:17
Od kilku do ponad 20 osób na miejsce – kierunki lekarskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Żeby dostać się w pierwszej turze na medycynę na renomowanej uczelni, trzeba zdobyć ok. 70-80 proc. punktów. Najważniejszym przedmiotem, branym pod uwagę przy rekrutacji, jest biologia.
Redakcja CowZdrowiu.pl poprosiła uczelnie prowadzące kierunki lekarskie o dane na temat tegorocznej rekrutacji. Analizując je, warto wziąć jednak poprawkę na to, że kandydaci mogą składać wnioski na kilka uczelni. To sprawia, że informacja o liczbie chętnych na jedno miejsce nie jest do końca miarodajna. Także progi punktowe mogą się jeszcze zmienić. W większości szkół rekrutacja bowiem nadal trwa.
Przypominamy: Progi punktowe na medycynę: rekrutacja trwa, listy niezamknięte
Niemal wszystkie uczelnie biorą pod uwagę dwa z czterech przedmiotów: biologia, chemia, matematyka, fizyka (lub fizyka z astronomią). Zwykle obowiązkowa jest biologia, a dodatkowo przedmiot z najlepszym wynikiem. Tu również trzeba zwrócić uwagę, że każda ze szkół stosuje własne przeliczniki i algorytmy. W różnych szkołach różna jest też maksymalna liczba punktów – najczęściej można zdobyć 200 albo 100, ale są i takie, gdzie maksimum to 600.
Maksymalną liczbę punktów mają z reguły laureaci olimpiad.
Biorąc to wszystko pod uwagę, przyjrzyjmy się, jak ukształtowały się progi punktowe na przełomie lipca i sierpnia.
Gdański Uniwersytet Medyczny
Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym wszystko zmienia się dynamicznie – jak podkreśla dr Joanna Śliwińska, rzeczniczka uczelni. GUMED publikuje listy rankingowe co kilka dni (ostania 2 sierpnia, kolejna 6 sierpnia), wraz z aktualnymi progami punktowymi i liczbą kandydatów, którzy rezygnują. Tu widać np., że ponad 60 pierwszych miejsc na liście zajmują osoby z maksymalną punktacją, jednak około polowa z nich zrezygnowała (zapewne wybrawszy inne uczelnie).
Na GUMED maksimum to 200 pkt. O przyjęcie na kierunek lekarski ubiegało się 3377 kandydatów (10,4 osób na miejsce). Drugim najchętniej wybieranym przez kandydatów był kierunek lekarsko-dentystyczny, o przyjęcie nań starało się 1066 osób (22,7 osób na miejsce).
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi pierwszy próg na studiach stacjonarnych wyniósł 332 pkt na 400 możliwych do zdobycia (83 proc.), drugi - 320 (80 proc.); trzeci - 312 (78 proc.). W ubiegłych latach wyglądało to podobnie. - Jednak porównywanie tych progów nie do końca jest uzasadnione, bo zależą m.in. od wyników matur, poziomu zdawalności kandydatów – podkreśla Joanna Orłowska, rzeczniczka uczelni.
Największe zainteresowanie (pod względem liczby chętnych na miejsce) jest kierunkiem lekarsko-dentystycznym – to w zasadzie norma na wszystkich uczelniach, które takie studia prowadzą. Miejsc dla przyszłych stomatologów jest znacznie mniej niż na studiach lekarskich (bo i zapotrzebowanie na dentystów jest mniejsze), więc każde z nich jest oblegane przez kandydatów. W tym roku o jedno miejsce na stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi ubiegało się 16 osób. Na kierunku lekarskim o jeden indeks walczyło 10,5 osób.
UMED Łódź jako jedyna uczelnia w Polsce kształci lekarzy na potrzeby wojskowej służby zdrowia. W tegorocznym naborze o jedno miejsce na studia dla przyszłych „lekarzy w mundurach” konkuruje troje kandydatów.
Przypominamy: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu najlepszą polską uczelnią medyczną
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
W naborze na Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu w zeszłym roku były wymagane trzy przedmioty kierunkowe: dwa obowiązkowe na poziomie rozszerzonym: biologia i chemia oraz jeden spośród: matematyka, fizyka, fizyka i astronomia (poziom rozszerzony lub poziom podstawowy, przy czym poziom podstawowy przeliczano przez 0,8). W tym roku zasady nieco zmodyfikowano: wymagane są dwa przedmioty kierunkowe na poziomie rozszerzonym: obowiązkowo biologia, drugi spośród: chemia, fizyka, matematyka, fizyka i astronomia
Próg punktowy z pierwszej listy przyjętych na studia stacjonarne wynosił na wydziale lekarskim we Wrocławiu 177 pkt, a w filii w Wałbrzychu 172 pkt (na 200 możliwych do zdobycia).
- Kandydatów, którzy spełnili kryteria kwalifikacji w pierwszym naborze na kierunek lekarski we Wrocławiu mieliśmy 3266, czyli 11 osób na jedno miejsce, natomiast do wałbrzyskiej filii kandydatów mamy 1017, czyli 20 osób na jedno miejsce – informuje Katarzyna Sudnik z tamtejszej uczelni.
Zgodnie z listą z 30 lipca przyjęte na kierunek lekarski we Wrocławiu zostało 283 osoby, w filii 36 osób. Mimo znacznie wyższego zainteresowania studiami w Wałbrzychu (pod względem liczby kandydatów na miejsce), w zeszłym roku limit na kierunek lekarski we Wrocławiu został w pełni wypełniony, a w filii trzy miejsca nie zostały obsadzone.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Na bieżąco kolejne listy – zakwalifikowanych na kierunek lekarski i rezerwowe – publikuje również Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Rekrutacja zakończy się tam 7 października. Na ten moment ostatni zakwalifikowany kandydat ma 247 pkt. O jedno miejsce walczyło tu 8,58 osób.
– Bieżąca liczba rejestracji to wstępne zainteresowanie, a liczba wpłat, to faktyczna kandydatura wzięta pod uwagę, ponieważ potwierdzona jest wpłatą – zastrzega dr Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy uczelni.
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunek lekarski, na studia stacjonarne zarejestrowało się 3343 kandydatów, z czego 2563 osób spełniło wszystkie wymagania formalne i zostało zamieszczonych na I liście rankingowej, co stanowi 7,54 osób na jedno miejsce - podaje prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, rzeczniczka uczelni.
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie ukazały się dwie listy rankingowe na kierunek lekarski stacjonarny. - Pierwszy próg punktowy wynosił 170, drugi 162 punkty; maksymalna liczba punktów to 200 – informuje prof. Barbara Wiszniewska, rzeczniczka PUM.
Na kierunku lekarskim stacjonarnym w bieżącej rekrutacji chętnych było 14 osób na miejsce. - Rekrutacja trwa do 11 października i dopiero wówczas będzie wiadomo, ile osób zostało przyjętych – dodaje prof. Wiszniewska.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku o jedno miejsce na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych ubiegało się 17 osób. Można było zdobyć 200 pkt, a próg punktowy po pierwszej liście wyniósł 166 pkt.
Przypominamy: Kadry medyczne: nadpodaż lekarzy, niedobór pielęgniarek?
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu maksymalna liczba punktów to 100. Aby się dostać w pierwszej na studia lekarskie, trzeba było zdobyć 79,85 pkt. Tu najwyżej punktowanym przedmiotem jest biologia lub matematyka.
Zgłosiło się 3 tys. 533 kandydatów, 17,33 osób na jedno miejsce. - Miejsc jest 204, rekrutacja cały czas trwa ze względu sporą rezygnację osób zakwalifikowanych. W zeszłym roku ostatnią osobę przyjęliśmy na początku października - informuje Ewa Walusiak-Bednarek, rzeczniczka uczelni.
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Na Uniwersytecie Jagiellońskim ostatnia osoba zakwalifikowana na kierunek lekarski miała 75,67 pkt. Maksymalna liczba punktów wyniosła 100 pkt. – to laureaci olimpiad. - Nic nie wskazuje na to, aby ten próg został obniżony, ponieważ wypełniliśmy limit miejsc, więc nie będzie potrzeby uruchamiać dodatkowej tury – podaje Adam Koprowski, rzecznik prasowy UJ.
W zeszłym roku ostatnia osoba przyjęta na kierunek lekarski miała 81,33 pkt. Natomiast w 2022 r. było to 77,67 pkt.
W tym roku było chętnych 1085 osób, co dało ponad czterech kandydatów na jedno miejsce.
Uniwersytet Opolski
Na Uniwersytecie Opolskim na o przyjęcie kierunek lekarski stacjonarny ubiegało się 2222 kandydatów, z czego opłaconych 2092. To daje ponad 17 osób na miejsce. Na studiach niestacjonarnych było ponad 10 osób na miejsce.
- Proces rekrutacji trwa, ostateczne progi punktowe będą znane z początkiem października, na obecnym etapie rekrutacji kandydaci przyjęci na studia stacjonarne otrzymali od 200 do 153 pkt, na studiach niestacjonarnych od 161 do 133 pkt – podaje Katarzyna Kownacka, rzeczniczka uczelni.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie aby zostać zakwalifikowanym do przyjęcia na studia w pierwszej turze, należało mieć minimum 420 pkt (na 600 pkt). W drugim etapie były to 404 pkt. - Osoba z najwyższym wynikiem zakwalifikowana do przyjęcia na studia miała 584 pkt – podaje Norbert Kaczan, rzecznik prasowy UWM.
Chętnych dopuszczonych do rekrutacji było w tym roku 2333, a liczba miejsc – 170, co daje 13,72 osoby na jedno miejsce.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Kierunek lekarski cieszył się też największa popularnością na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. O jedno miejsce ubiegało się tam 27,5 osób, czyli 2 tys. 754 kandydatów. Próg punktowy na kierunek lekarski wyniósł 163,087 pkt.
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
O przyjęcie studia stacjonarne na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie ubiegało się 1685 osób – ok. 28,09 na jedno miejsce. Na studiach niestacjonarnych było 8,14 chętnych na jedno miejsce.
W tym roku próg punktowy na kierunek lekarski podczas pierwszego etapu rekrutacji na studia stacjonarne wyniósł 162 pkt, a na studia niestacjonarne 132 pkt. Z listy rezerwowej pierwszej tury było to odpowiednio 158 pkt i 125 pkt. Maksimum wyniosło 191 pkt na studia stacjonarne i 168 pkt na niestacjonarne.
Tu także, mimo dużego zainteresowania, limit w zeszłym roku nie został wypełniony – zostało sześć miejsc na studiach niestacjonarnych.
Przypominamy: Niech jadą! Czy młodzi medycy nadal chcą wyjeżdżać z Polski? (podcast)
Uniwersytet Warszawski
Również na Uniwersytecie Warszawskim, który kierunek lekarski uruchomił dopiero w zeszłym roku, są to najpopularniejsze studia pod względem liczby osób na jedno miejsce (24,62 osoby na jedno miejsce). W zeszłym roku na jedno miejsce aplikowało ponad 30 osób. - W rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 na kierunek lekarski mamy 1477 opłaconych rejestracji. Obecnie trwa przyjmowanie dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych na studia, ale szacujemy, że ostateczna liczba przyjętych będzie wynosić 60 osób, zgodnie z ustalonym limitem – informuje dr Anna Modzelewska, rzeczniczka UW.
Na dzień ogłoszenia wyników rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 (22 lipca br.) próg punktowy zakwalifikowania na studia wyniósł 83,44 pkt. Maksymalnie można uzyskać 100 pkt. - Jednakże ze względu na to, że rekrutacja na studia nie została jeszcze zakończona i obecnie trwa przyjmowanie dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych na studia próg przyjęcia na studia będzie ulegał zmianie, więc ostatecznej odpowiedzi na to pytanie można będzie udzielić w terminie późniejszym – zastrzega rzeczniczka.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Na kierunek lekarski na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w obecnym naborze zarejestrowało się 814 osób, co w przeliczeniu dało 13,57 kandydata na miejsce (limit wynosił 60 miejsc). - Co ważne, na liście oczekujących (liście rezerwowej) znajduje się 670 osób – informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik KUL. - W ubiegłym roku liczba osób chętnych na jedno miejsce na kierunku lekarskim wynosiła 25. Jednak tempo potwierdzania chęci podjęcia studiów było zdecydowanie mniejsze niż w obecnym roku - dodaje.
Maksymalna liczba punktów, jaką mógł uzyskać kandydat na kierunek lekarski na KUL, wynosiła 100. Większość miała wynik zbliżony do maksymalnego. Na dziś, ostatnia osoba z listy ma 80 pkt. - Nadal jednak czekamy na ostateczne potwierdzenie podjęcia studiów przez osoby, które zostały zakwalifikowane w naborze – zastrzega rzecznik.
W pierwszym etapie rekrutacji zakwalifikowano do możliwego przyjęcia na kierunek lekarski 144 osoby. Tym samym wszystkie miejsca z przyznanego KUL limitu zostały zajęte. - Obecnie czekamy, aż zakwalifikowani kandydaci potwierdzą chęć studiowania. Kolejne listy rankingowe będą publikowane gdy zwolnią się miejsca – zapowiada uczelnia.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego o jedno miejsce na medycynie ubiegało się 21,14 osób – na studiach stacjonarnych; na niestacjonarnych - 5,47 osób.
W tym roku ostatnia zakwalifikowana osoba na kierunku lekarskim stacjonarnym miała 77 pkt, a na niestacjonarnym - 60,2 pkt. Maksymalnie można uzyskać 100 pkt.
Przypominamy: Co dziesiąty lekarz chce emigrować. Ale dopiero po specjalizacji
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego z siedzibą w Krakowie
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego prowadzi płatne studia stacjonarne na kierunku lekarskim. - Rekrutacja trwa do 31 sierpnia i wtedy zostanie ogłoszona lista rankingowa. W ubiegłym roku próg punktowy wyniósł 87 przy progu minimalnym 60 punktów – podaje Anna Cieślak, rzeczniczka prasowa uczelni.
Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych – jedna z uczelni prowadzących studia medyczne od niedawna, ale z pozytywną opinią Państwowej Komisji Akredytacyjnej – również ma w ofercie jedynie płatne studia. W tym roku przygotowała 100 miejsc – 95 dla Polaków i 5 dla obcokrajowców. Obecny nabór jest trzecim naborem na kierunek lekarski na tej uczelni. W zeszłym roku wszystkie miejsca zostały obsadzone.
- Minimalna liczba punktów to 75. Na ten moment (jesteśmy po pierwszej turze, przed nami jeszcze dwie) najwyżej punktowany kandydat miał 200,5 pkt – informuje Monika Węgrzynek z Centrum Rekrutacji i Promocji AMiSNS.
Przypomnijmy, w tym roku zgodę na prowadzenie kierunków lekarskich ma 30 uczelni. Wśród nich są dwie, które uruchamiają je od tego roku - Akademia Tarnowska i Politechnika Bydgoska. W zeszłym roku przyszłych lekarzy kształcić mogło 36 szkół wyższych. Dziewięć nowych kierunków (na ośmiu uczelniach i jeden w filii SUM) podlega obecnie ocenie PKA. Jeśli opinie będą pozytywne, nie jest wykluczone, że szkoły te uruchomią nabory, a limity zostaną zwiększone.
Polecamy także:
LEK: czy ten egzamin cokolwiek sprawdza? Wymaga pilnej reformy
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//