Autor : Aleksandra Kurowska
2024-03-22 16:13
Czy wszystkie innowacyjne terapie z 12 miesięcy trafiły do analizy AOTMiT? Czym różni się ścieżka finansowania innowacyjnych terapii w ramach normalnej refundacji w porównaniu do tzw. listy TLI?
W ostatnich dniach wiele działo się w tematach związanych z lekami. Poznaliśmy listę innowacyjnych terapii rekomendowanych do refundacji z Funduszu Medycznego, ukazała się lista leków refundowanych, zmienił się skład Komisji Ekonomicznej, ukazały projekty np. zmian w URPL.
Zobacz:
Innowacyjne terapie: nowa lista TLI. Ile leków oceniano?
- W liście Technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności (TLI) dla Funduszu Medycznego AOTMiT poddał ocenie 23 produkty lecznicze, z czego 4 zostały wykluczone z powodu złożenia wniosków przez firmy w ramach regularnej refundacji, natomiast jeden z leków stracił status leku sierocego, wobec czego został wyłączony z oceny. Ostatecznie AOTMiT ocenił 20 technologii lekowych - wyjaśniają eksperci firmy HTA Consulting.
Wyliczają, że ich zdaniem AOTMiT nie poddał ocenie 5 technologii lekowych zarejestrowanych w 2023 roku (są to: Agamree, Akeega, Elrexfio, Imjudo (NSCLC), Rezzavo; najprawdopodobniej dla dwóch z nich złożono wnioski refundacyjne, jednak aktualnie brak jeszcze opublikowanych zleceń MZ na stronie BIP AOTMiT) oraz 2 technologii lekowych zarejestrowanych w grudniu 2022 (Zynlonta w dwóch wskazaniach), które to technologie nie były poddane ocenie w roku 2023.
-Co istotne, podstawą do przygotowania listy leków, które uzyskały rejestrację przez EMA, nie powinna być baza EMA - w ostatnim czasie nie jest ona aktualizowana, a jej kolejne wydania zawierają różne dane dla tego samego produktu. Podstawę powinna obecnie stanowić lista decyzji Komisji Europejskiej, publikowana na stronie internetowej KE - uważają eksperci HTA Consulting.
Eksperci z różnych środowisk zwracają uwagę, że wykaz technologii o wysokim poziomie innowacyjności jest potrzebnym rozwiązaniem systemowym, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że potrzeby pacjentów w dostępie do nowoczesnych terapii w chorobach nowotworowych i rzadkich są bardzo duże.
W najnowszym wykazie z 15 marca pojawiły się 3 ważne preparaty (4 technologie lekowe), mezylan dabrafenibu stosowany w leczeniu glejaków o wysokim i niskim stopniu złośliwości z mutacją w genie BRAF u dzieci a także iwosydenib w leczeniu ostrej białaczki szpikowej oraz pegzylarginaza w leczeniu hiperargininemii.
-Wszystkie te preparaty jak najbardziej wpisują się w ideę definicję i założenie wykazu, niemniej jednak zastanawia trend z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach - zwraca uwagę dr Michał Seweryn, prezes EconMed Europe.
· W 2021 do oceny zakwalifikowano 19 technologii lekowych a na wykazie znalazło się 11
· W 2022 do oceny zakwalifikowano 27 technologii lekowych a na wykazie znalazło się 21
· W 2023 do oceny zakwalifikowano 33 technologie lekowe a na wykazie znalazło się 8
· W 2024 do oceny zakwalifikowano 20 technologii lekowych a na wykazie znalazło się 4
-Czy mamy do czynienia z tak dużym spadkiem dostępnych innowacyjnych terapii? Trudno powiedzieć co jest przyczyną spadku liczby terapii dostających się na listę TLI, ale warto zauważyć, że pomimo iż od wielu lat w obszarze polskiej polityki lekowej dzieje się dużo, a nowe terapie sukcesywnie wchodzą do refundacji, to w Polsce nadal nie refundujemy 31 proc. (44 substancji) rekomendowanych przez ESMO (Dane za Oncoindex Fundacji Alivia) - przypomina.
Polecamy także:
Leki: nowy skład Rady Przejrzystości i pierwsze posiedzenie
Leki: lista najważniejszych zmian w refundacji od 1 kwietnia
Leki: na kwietniowej liście refundacyjnej lista polskich leków
Programy lekowe: co się dzieje z pacjentami po delistacji terapii?
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//