• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Projekt ustawy o zawodzie psychologa dziś składany w Sejmie

Autor : Anna Rokicińska

2021-10-12 11:31

Dziś w Sejmie zostanie złożony projekt ustawy o zawodzie psychologa – poinformowała podczas konferencji prasowej przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Uregulowania Zawodu Psychologa, Agnieszka Dziemianowicz- Bąk, posłanka Lewicy. Psycholodzy apelują o to uregulowanie od lat. Czy jednak projekt ma szanse na przejście drogi legislacyjnej?

Przewodnicząca Zespołu podkreślała, że dziś, w czasach pandemicznych, taka ustawa jest bardzo potrzebna. Pandemia spowodowała, że więcej ludzi jest w kryzysie psychicznym. - Dziś zawód psychologa nie ma żadnych regulacji - przypominała. Obecnie odbiorca usług psychologicznych nie ma gwarancji, że trafi pod wykwalifikowaną, rzetelną opiekę. Podkreślała, że psycholodzy potrzebują też godnych warunków pracy, płacy oraz możliwości występowania jako organizacja. - Od roku w parlamentarnym zespole pracujemy nad ustawą, która była tworzona od zera – zaznaczyła posłanka.

Czy jednak projekt ma szansę na uchwalenie?

Dziemianowicz- Bąk wierzy, że tak, bo był bardzo szeroko konsultowany. Swoje uwagi do niego zgłaszały związki zawodowe, psycholodzy akademiccy, Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Łącznie do projektu odniosło się 50 podmiotów, które zgłosiły 600 poprawek, które znalazły się w projekcie. Jest to projekt poselski, ale przechodził także konsultacje resortowe. Analizowały go resorty: edukacji, pracy oraz zdrowia. - Te wszystkie podmioty pozytywnie wypowiedziały się o uregulowaniu zawodu psychologa – zapewniła Dziemianowicz- Bąk. Zapowiedziała złożenie regulacji w Sejmie. - To jest bardzo ważny dzień dla osób potrzebujących wsparcia psychologicznego – stwierdziła. Zaapelowała, by Sejm pracował nad projektem ponad politycznymi podziałami. - Im szybciej zostanie on przyjęty, tym lepiej – skwitowała.

Co zawiera projekt?

Dariusz Standerski dyrektor biura legislacyjnego Lewicy stwierdził, że projekt jest bardzo ważnym krokiem do realizacji konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia. - Całościowo reguluje pracę psychologów, zasady i standardy usług psychologicznych – mówił. W projektowanej ustawie znajduje się definicja psychologa. Projekt wyznacza też granice pomiędzy usługami psychologicznymi, a psychoterapią. - Ustawa precyzyjnie reguluje, w jaki sposób psychologowie będą mieli prawo wykonywania zawodu - informował. Zakłada także powstanie samorządu zawodowego psychologów. To on ma wyznaczać standardy świadczenia usług psychologicznych i dbać o ich przestrzeganie. Podkreślał, że projekt odpowiada współczesnym wyzwaniom, a jego celem były szeroko dostępne, wysokiej jakości świadczenia. Zapisy przewidują także okres przejściowy, po to, by psychologowie mieli czas na dostosowanie się do zmian.

Co o projekcie sądzi Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów?

Jego przewodnicząca Katarzyna Sarnicka mówiła o nim pozytywnie. – Zawód psychologa jest zawodem zaufania publicznego – podkreślała. - Niestety ten zawód był nieuregulowany i nieuporządkowany - dodała. Przypomniała, że projekt reguluje to, kto faktycznie w Polsce jest psychologiem. - Dotychczas obywatele byli narażeni na to, że mogą korzystać z usług osób, które nie mają dyplomu psychologa - tłumaczyła. - Żaden psycholog w Polsce nie ma jak dotąd prawa wykonywania zawodu, chociaż ustawa weszła w życie już w 2006 r - wyjaśniała. Przekonywała, że nowa regulacja jest m.in. po to, by w sytuacji kryzysu psychiatrii dzieci i młodzieży, te mogły korzystać z usług psychologicznych wysokiej jakości. - Jest to projekt branżowy, a nie polityczny. On nie ma barw politycznych – zapewniała i zaapelowała o to, by posłowie i senatorowie się nad nim pochylili. Wiceprzewodniczący Związku Sławomir Makowski przypominał, ze do OZZP zgłaszały się osoby, które nie wiedziały, jak potwierdzić czy dana osoba jest psychologiem. Były także skargi na udzielane usługi psychologiczne. – To jest bardzo ważny czas, aby powstał projekt na miarę XXI wieku. Zasługujemy jako Polacy na projekt bardzo dobry, który jest przygotowany tutaj, przez nas – skonkludował.

Polecamy także:

Dane MZ: 2118 nowych zakażeń, 49 osób zmarło

NIK: nietrzeźwi i odurzeni kierowcy wciąż będą zabijać

Sądy zabierają się za "lewe" certyfikaty covidowe. Posypią się kary

Operacyjne leczenie otyłości - NFZ przygotował nowe przepisy

#projektustawyozawodziepsychologa #Sejm #złożenie #usługipsychologiczne #terapia #ParlamentarnyZespółds.UregulowaniaZawoduPsychologa #AgnieszkaDziemianowicz-Bąk #Lewica #DariuszStanderski #OZZP #KatarzynaSarnicka #SławomirMakowski #samorządzawodowypsychologów
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Fizjoterapia: kto został prezesem KRF? T. Dybek czy M. Krawczyk?
Czytaj więcej...
Ospa małpia: są już wytyczne sanepidu dla placówek medycznych
Czytaj więcej...
Dobre zmiany w diagnostyce na poziomie POZ. MZ zmienia przepisy
Czytaj więcej...
Minister Zdrowia powołał Radę do spraw Chorób Rzadkich
Czytaj więcej...
Przepisy ws. małpiej ospy ekspresowo podpisane. Będzie też instrukcja
Czytaj więcej...
Firmy medyczne na liście najlepszych miejsc do pracy Które?
Czytaj więcej...
NIK: niedofinansowana transplantologia i kolejki do przeszczepów
Czytaj więcej...
Profilaktyka "Zdrowe Życie" z patronatem Pary Prezydenckiej
Czytaj więcej...
Uwagi do projektu zmieniającego ustawę o refundacji
Czytaj więcej...
M. Osińska-Kurzywilk: schizofrenia u dzieci jest trudna do diagnozy
Czytaj więcej...
Wyroby medyczne: MZ zainterweniuje ws. papierowych zleceń
Czytaj więcej...
OZZL komentuje zapowiedź ministra Niedzielskiego w sprawie pediatrii
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl