Autor : Magdalena Kopystyńska
2022-12-08 13:13
3800 metrów kwadratowych, nowoczesny sprzęt do terapii i rehabilitacji pacjentów w śpiączce po urazach neurologicznych i 16 łóżek. Dziś (8 grudnia) po 3 latach uroczyście zakończono budowę kliniki "Budzik" dla dorosłych przy warszawskim Szpitalu Bródnowskim, na działce należącej do województwa mazowieckiego. Klinika powstała przy udziale dotacji z Funduszu Sprawiedliwości.
Ewa Błaszczyk-Janczarska - Prezes Fundacji „Akogo?” otwierając budynek dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by pojawiła się nowa placówka - darczyńcom, instytucjom, firmom i osobom, które sprzyjały jej powstaniu. Zapowiedziała, że fundacja skupi swoje działania na pracy naukowo-badawczej. - W tej chwili światowe badania naukowe kierują się bardzo na mózg i centralny system nerwowy, więc jeśli uda się coś zrobić, będzie to miało znaczenie nie tylko dla śpiączki, ale też wszystkich chorób degeneracyjnych mózgu - powiedziała.
Część budżetu (44 mln zł) na budowę pochodziła z Funduszu Sprawiedliwości. Obecny podczas uroczystości otwarcia Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny powiedział, że jest przekonany, że "Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to zacne, piękne dzieło środki w postaci 44 milionów złotych, przekazuje je w najlepsze ręce". - Wielki szacunek dla wszystkich, którzy zaangażowani są w to wspaniałe dzieło. To wielki zaszczyt dla ministerstwa, że mogliśmy wspierać panią prezes Ewę Błaszczyk - podkreślił.
- Nie wszyscy zgadzali się z filozofią, którą zaproponowałem, by środki, które wcześniej były przekazywane wyłącznie na pomoc prawną, psychologiczną, przekazywać również na innego rodzaju pomoc - taką, jaką służy klinika Budzik. (...) W sensie symbolicznym środki, które pochodzą od skazanych, będą służyły dobru w najbardziej dosłownym tego słowa sensie i znaczeniu - ocenił podczas otwarcia.
- Ponad połowa dorosłych w śpiączce to ofiary przestępstw. Rolą Funduszu Sprawiedliwości jest właśnie wspieranie osób pokrzywdzonych przestępstwem. To realizowanie zadania polskiego państwa, by wspierać osoby dotknięte przemocą i przestępczością - dodał Marcin Romanowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Klinika dla dorosłych powstała 10 lat po otwarciu podobnej placówki dla dzieci w podwarszawskim Międzylesiu. Ewa Błaszczyk poinformowała w trakcie konferencji, że w klinice udało się wyprowadzić ze stanu śpiączki setne dziecko.
Przypomnijmy, że celem działania Funduszu Sprawiedliwości jest udzielanie natychmiastowej i bezpłatnej pomocy doraźnej osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym. W ramach Funduszu Sprawiedliwości organizowane są:
pomoc prawna
wsparcie psychologiczne
wsparcie tłumacza i tłumacza języka migowego
wsparcie materialne
pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową
sfinansowanie przejściowych problemów z zobowiązaniami czynszowymi.
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl
//