Autor : Agata Szczepańska
2023-10-02 17:27
Ukraińscy psychologowie stracili możliwość pracy w Polsce – ustawa, która miała wydłużyć ważność ich uprawnień, nie została bowiem uchwalona. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie u Pawła Szefernakera, wiceszefa MSWiA i pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy.
Psychologowie z Ukrainy – podobnie jak przedstawiciele innych zawodów regulowanych – po wybuchu wojny zyskali możliwość pracy w Polsce na uproszczonych zasadach. Było to jednak uprawnienie czasowe – na 18 miesięcy. Większość uprawnień, jakie przyznano obywatelom Ukrainy, którzy schronili się przed wojną w Polsce, została wydłużona do 25 miesięcy. Tak stało się również w przypadku uproszczonych zasad wykonywania zawodów lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego. Zwykle jednak miało to miejsce przy okazji nowelizowania innych ustaw. Jednak zapisy wydłużające możliwość podejmowania pracy w Polsce przez psychologów wpisano do ustawy, która przepadła.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła prośba organizacji i instytucji działających na rzecz praw człowieka o interwencję w sprawie przedłużenia prawa do świadczenia usług psychologicznych dla psychologów z Ukrainy bez konieczności nostryfikacji dyplomu.
Zgodnie z art. 64a ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, od 24 lutego 2022 r., przez okres 18 miesięcy, ukraińscy psychologowie mogą świadczyć usługi psychologiczne swoim rodakom przebywającym w Polsce, w tym udzielać świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
Polecamy: Polski lekarz na froncie: każdy metr Ukrainy kosztuje krew żołnierza
Warunkiem jest uzyskany w Ukrainie dyplom jednolitych studiów na kierunku psychologia albo dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku psychologia i drugiego stopnia na kierunku psychologia – zakończonych uzyskaniem tytułu zawodowego specjalisty na kierunku psychologia albo magistra na kierunku psychologia.
Uprawnienia wynikające z ustawy wygasły jednak 24 sierpnia 2023 r.
RPO zwraca uwagę, że ustawodawca dostrzegł potrzebę wydłużenia terminu obowiązywania tych uprawnień. Stosowna zmiana przewidziana była w ustawie o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Zgodnie z nią w art. 64a ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy „18 miesięcy” zmieniono na „25 miesięcy”.
- Tym samym ustawodawca przewidział wydłużenie o kolejne siedem miesięcy możliwości świadczenia usług psychologicznych przez obywateli Ukrainy bez konieczności nostryfikacji. Ta zmiana odpowiada na niezmiennie wysokie zapotrzebowanie na opiekę psychologiczną i jest wyczekiwana przez szereg organizacji, jak również samych psychologów z Ukrainy – wskazał w swoim piśmie do wiceszefa MSWiA zastępca RPO Stanisław Trociuk.
Polecamy: Ukraińcy tracą uprawnienia do leczenia – RPO interweniuje
Jednak uchwaloną przez Sejm ustawę Senat odrzucił 17 sierpnia 2023 r. Ta uchwała Senatu nie została jednak poddana pod obrady Sejmu. Oznacza to, że prawo do świadczenia usług psychologicznych wygasło.
Dlatego Stanisław Trociuk poprosił Pawła Szefernakera o odniesienie się do możliwości rozwiązania tego problemu.
Kopię pisma otrzymała minister zdrowia Katarzyna Sójka.
Polecamy także:
900 medyków z zagranicy przystąpi do egzaminu weryfikacyjnego
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//