Autor : Anna Jackowska
2024-09-27 15:04
Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL Paweł Barucha ponownie objął przewodnictwo w Radzie ds. Rozwoju Stomatologii. Wiceprezes NRL będzie przewodniczył Radzie do spraw stomatologii przez kolejne pół roku. Co pół roku zamiennie na Radzie przewodniczy przedstawiciel samorządu lekarskiego oraz przedstawiciel resortu zdrowia.
- Ta zmiana następuje po czasie, gdy Radą kierowało Ministerstwo Zdrowia, co niestety spowodowało brak aktywności Rady oraz niewielką liczbę podejmowanych inicjatyw. Ostatnie posiedzenie odbyło się 19 kwietnia 2024 r. - informuje samorząd.
Wiceprezes Barucha podkreśla, że jest przekonany, że nowa kadencja przyniesie większą dynamikę w działaniach Rady. - Wierzę, że Rada znowu stanie się miejscem intensywnej pracy na rzecz rozwoju stomatologii w Polsce. Będziemy organizować spotkania systematycznie, a nasza współpraca z nowymi konsultantami krajowymi oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia na pewno przyniesie korzystne efekty - mówi.
Dotychczasowe starania samorządu lekarskiego, a w szczególności Komisji Stomatologicznej NRL w Radzie ds. Rozwoju Stomatologii przyniosły efekt w postaci przekazania minimum 140 mln ze środków publicznych na nadwykonania pierwszych siedmiu miesięcy w stomatologii. Wiceprezes NRL zaznacza, że to nowy początek dla Rady, która ma na celu jak najlepsze wprowadzanie zmian w systemie opieki stomatologicznej.
Najbliższe posiedzenie odbędzie się 18 października 2024 r.
Przypomnijmy, co najbardziej zniechęca pacjentów do korzystania z usług stomatologicznych - Polacy wskazują na zbyt wysokie koszty leczenia i samych wizyt dentystycznych (39,7 proc.). Ból i strach znalazły się na dalszych miejscach, a w pierwszej piątce pacjenci wskazują na kolejki, które demotywują ich do wizyt u dentysty.
Z kolei według Najwyższej Izby Kontroli z bezpłatnego leczenia stomatologicznego korzysta zaledwie nieco ponad 15 proc. pacjentów. Liczba gabinetów dentystycznych leczących na NFZ systematycznie spada, bo wyceny nie przystają do rynkowych realiów, a koszyk jest ubogi - refundowanych zabiegów jest po prostu za mało.
Więcej na ten temat:
Polaków nie stać na wizytę u dentysty (raport)
Darmowe leczenie zębów? Według NIK to tylko teoria
Polecamy także wywiad z prof. Teresą Sierpińską, konsultant krajową w dziedzinie protetyki stomatologicznej.
- Nierozwiązane problemy stomatologiczne są przyczyną wielu chorób, między innymi przewodu pokarmowego czy kardiologicznych. O tym, że przewód pokarmowy nie zaczyna się od przełyku a od jamy ustnej bardzo często zapominają nie tylko decydenci, ale również specjaliści chorób wewnętrznych czy lekarze rodzinni. Równie często wszyscy zapominamy o aspekcie psychicznym, który wiąże się problemami stomatologicznymi - mówiła w rozmowie z red. Agnieszką Paculanką.
Więcej:
Prof. T. Sierpińska o wycenach w stomatologii: do satysfakcji daleko
Rada jest organem pomocniczo-doradczym ministra właściwego do spraw zdrowia. Do jej zadań należy proponowanie rozwiązań i zgłaszanie postulatów w zakresie:
kształcenia przeddyplomowego na kierunku lekarsko-dentystycznym;
kształcenia przeddyplomowego w innych zawodach mających zastosowanie w stomatologii;
kształcenia podyplomowego lekarzy dentystów ze szczególnym uwzględnieniem szkolenia specjalizacyjnego i umiejętności przeznaczonych dla lekarzy dentystów;
rozwoju zawodowego, w tym nabywania nowych kwalifikacji, przez przedstawicieli zawodów, o których mowa w pkt 2;
zasad wykonywania zawodu lekarza dentysty oraz prowadzenia działalności leczniczej, w tym w szczególności praktyki zawodowej;
zakresu i wyceny świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
W skład Rady wchodzą:
konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii stomatologicznej,
konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej,
konsultant krajowy w dziedzinie ortodoncji,
konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii,
konsultant krajowy w dziedzinie protetyki,
konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej,
konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją,
przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej,
przedstawiciel Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych,
przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia,
przedstawiciel Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji,
przedstawiciel Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia,
przedstawiciel Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia,
przedstawiciel Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia.
Polecamy także:
Komisja zdrowia. Wyroby medyczne jak leki? A co z reklamą?
Recepta na darmowe leki 65+ i 18- u każdego lekarza coraz bliżej
//