• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Rak nerki: dr hab. J. Kucharz i J. Konarzewska-Król o liście leków

Autor : Aleksandra Kurowska

2022-04-21 10:52

Na majowej liście leków refundowanych znalazły się wyczekiwane zmiany w leczeniu raka nerki. O to, jakie mają znaczenie, spytaliśmy klinicystę, dra hab. n. med. Jakuba Kucharza z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB) w Warszawie oraz przedstawicielkę organizacji pacjenckiej - Joannę Konarzewską-Król, dyrektor Fundacji Onkologicznej Nadzieja.

– Nowy program lekowy dla chorych na raka nerkowokomórkowego to zupełnie nowa jakość w leczeniu tej choroby. Między innymi dlatego, że będziemy mieli dostęp do nowych terapii w pierwszej linii leczenia oraz szeregu leków w leczeniu chorych na raki niejasnokomórkowe. Zmienią się również kryteria umożliwiające włączenie do programu lekowego, które będą zdecydowanie bardziej przystawały do praktyki klinicznej i będą podążały za współczesną wiedzą dotyczącą tej choroby – mówi dr hab. n. med. Jakub Kucharz, specjalista onkologii klinicznej z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego NIO- PIB w Warszawie.

W ocenie klinicysty nowy program lekowy będzie prawdziwym przełomem w leczeniu chorych w Polsce. Profesor Kucharz zwraca uwagę, że kolejnym krokiem powinno być umożliwienie skojarzenia inhibitorów kinazy tyrozynowej z lekami immunokompetentnymi, które dla części pacjentów mogą być optymalnym rozwiązaniem. – Natomiast z całą pewnością program ten był bardzo wyczekiwany przez środowisko onkologów i pacjentów. Warte podkreślenia jest, że został on stworzony przez ekspertów, którzy tworzyli także zalecenia postępowania w tej chorobie, więc jestem przekonany, że będzie odpowiadał na potrzeby – mówi nam dr hab. n. med. Jakub Kucharz.

Ekspert w rozmowie z Cowzdrowiu.pl zwraca uwagę na zalety maksymalnego uproszczenia programów lekowych i zauważa, że proces ten zainicjowano przy najnowszych zmianach. – Chodzi o takie uproszczenia, by lekarze praktycy nie obawiali się zapisów, które są zawarte w programie lekowym. Uproszczenie, które mamy, powoduje też, że większa grupa pacjentów ma dostęp do leczenia. Przydałoby się minimalizacja biurokracji, która jest zmorą wszystkich lekarzy. Konieczność zajmowania się bardzo dużą ilością formalności zabiera nam czas, który powinniśmy przeznaczać na leczenie chorych – punktuje.

Perspektywa pacjentów

– Z ogromną wdzięcznością przyjęliśmy informację o pojawieniu się nowych terapii dla chorych onkologicznie na majowej liście leków refundowanych. Szczególnie bliska nam jest zmiana dla pacjentów chorujących na raka nerki, bowiem jako fundacja od ponad dwóch lat podejmowaliśmy działania, których celem było doprowadzenie do zmian  w systemowym podejściu do leczenia raka nerki – mówi Joanna Konarzewska-Król, dyrektor Fundacji Onkologicznej Nadzieja. – Pacjenci ci od maja zyskają dostęp do skutecznej, skojarzonej immunoterapii już w I linii leczenia, czyli wtedy, gdy terapia ta może przynieść najlepsze efekty terapeutyczne. Jesteśmy tym bardziej wdzięczni panu ministrowi, bo zmianie uległ cały program lekowy, co oznacza lepszą i skuteczniejszą opiekę dla chorych. Innowacyjne terapie dają im bowiem szansę skutecznego leczenia – dodaje.

Więcej o najnowszej liście refundacyjnej tutaj:

Leki: MZ podsumowuje majową listę refundacyjną

Leki: od maja nowe refundacje m.in. w onkologii. Jest już lista

#rak nerki #onkologia #program lekowy
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Co dalej z projektem noweli ustawy refundacyjnej?
Czytaj więcej...
Zwrot składki zdrowotnej: Brak wniosku z automatu? Złóż samodzielnie
Czytaj więcej...
63 dni w pasach. To wciąż zdarza się na oddziałach psychiatrycznych
Czytaj więcej...
GUS: Rośnie liczba kuracjuszy w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego
Czytaj więcej...
Płace: 31 maja upływa czas na porozumienia płacowe. Co z konkretami?
Czytaj więcej...
Naczelna Rada Lekarska przeciwko „felczeryzacji zawodu lekarza"
Czytaj więcej...
Artur Fałek: Strzelają z armaty do wróbli. Ucierpią pacjenci
Czytaj więcej...
Nowela ustawy o ratownictwie w formie poprawek do innych projektów?
Czytaj więcej...
Prezes URPL będzie udzielał porad naukowych. Ile będą kosztować?
Czytaj więcej...
Fałszywe certyfikaty szczepienia na COVID-19: zatrzymano 10 osób
Czytaj więcej...
Zapisy na szczepienia przeciwko HPV: lekarze apelują o cierpliwość
Czytaj więcej...
Koniec sporu o kontrakt na szczepionki przeciwko COVID-19?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl