• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Raport: Sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego

Autor : Halina Pilonis

2023-03-29 16:26

- Wyniki leczenia nowotworów przewodu pokarmowego w Polsce są trochę gorsze niż w innych krajach Europy, ale ta różnica zmniejsza się – poinformował prof. Jarosław Reguła podczas konferencji, na której zaprezentowano raport „Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce”. – Mamy nadzieję, że wdrożenie zawartych w nim rekomendacji przyczyni się do poprawy sytuacji polskich pacjentów - dodała Joanna Konarzewska-Król, dyrektor Fundacji Onkologicznej Nadzieja.

Zaprezentowany 28 marca br. raport  „Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce” zawiera rekomendacje, których wdrożenie może poprawić wyniki leczenia nowotworów przewodu pokarmowego w Polsce. - Jednym z ważniejszych wniosków płynących z raportu jest konieczność zwiększenia działań w ramach profilaktyki pierwotnej i wtórnej. Czekamy też na konkretne działania dotyczące zmian w programie przesiewowym i przyspieszenie procesu refundacji terapii dla chorych z rakiem jelita grubego, żołądka i przełyku – poinformowała Iga Rawicka, prezes Fundacji EuropaColon Polska.

Profilaktyka dobrej jakości

Prof. Jarosław Reguła, krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii zwrócił uwagę, że zgłaszalność na przesiewową kolonoskopię nie przekracza w Polsce 20 proc., podczas gdy w krajach skandynawskich wynosi 60 proc.

- Cały świat idzie teraz w kierunku przesiewowych testów immunochemicznych na krew utajoną w stolcu. Dopiero po takiej weryfikacji u osób z nieprawidłowym wynikiem wykonuje się kolonoskopię. Osoby z nieprawidłowym wynikiem testu stanowią około 6-7 proc. badanych. To zmniejsza liczbę wykonywanych w ramach profilaktyki kolonoskopii. Jednocześnie w kolonoskopiach wykonywanych z powodu dodatniego wyniku testu liczba zmian nowotworowych i dużych polipów zwiększa się. Ważne jest jednak, aby wykonywane profilaktycznie testy były ilościowe, a nie jakościowe. Stosowany w programie 40+ test jakościowy jest nadmiernie czuły w stosunku do ilościowego, przez co dochodzi do podwojenia liczby pacjentów kwalifikowanych do kolonoskopii, podczas gdy liczba wykrytych nowotworów jest podobna – poinformował prof. Jarosław Reguła. 

- Miejmy nadzieję, że program z prawdziwego zdarzenia, z użyciem ilościowego testu FIT wraz z monitorowaniem wyników oraz z finansowaniem i nadzorowaniem jakości kolonoskopii wykonywanej u osób z dodatnim wynikiem, stanie się rzeczywistością w najbliższych miesiącach - wyraził nadzieję prof. Reguła.

Zwrócił też uwagę na znaczenie jakości w badaniach endoskopowych. - Z danych NFZ wynika, że 6 proc. raków przełyku i żołądka jest pomijanych w gastroskopii. To znaczy, że nowotwór jest wykrywany 3 lata po badaniu z prawidłowym wynikiem. Więc mamy sporo do zrobienia w zakresie szkoleń, jakości sprzętu, używania sedacji czy znieczulenia – wskazał.

Nowoczesna diagnostyka i leczenie

Jedną z ważniejszych zmian, jakie w ostatnich latach dokonały się w obszarze opieki onkologicznej było wprowadzenie Centrów Kompetencji, dedykowanych konkretnemu nowotworowi. Model kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego wszedł w życie w 2021 r. i dziś działa w 36 ośrodkach. Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed ośrodkami zajmującymi się leczeniem nowotworów przewodu pokarmowego, jest zapewnienie dostępu do szybkiej i kompleksowej diagnostyki genetycznej.

- W dobie medycyny spersonalizowanej wiemy, że nie ma dobrego leczenia bez kompleksowej diagnostyki, w tym molekularnej. Niesłychanie ważną kwestią jest usprawnienie procesu diagnostycznego, poprzez zwiększenie dostępu do badań molekularnych, przeprowadzanych przez certyfikowane laboratoria diagnostyczne – zaznaczył dr n. med. Paweł Potocki, onkolog kliniczny z Katedry i Kliniki Onkologii UJ CM.

Kluczową rolę w procesie leczenia pacjenta z rakiem jelita grubego, przełyku i żołądka odgrywa leczenie chirurgiczne.

- Chirurgia to szansa na radykalne działanie, którego celem jest wyleczenie chorego. Dlatego pierwsza operacja jest tak bardzo ważna – podkreślił prof. Andrzej Rutkowski z NIO-PIB w Warszawie. Poprawienie w trakcie drugiej operacji ewentualnych niedociągnięć popełnionych podczas pierwszego zabiegu nie gwarantuje podobnej skuteczności jak prawidłowo przeprowadzony zabieg w pierwszym etapie.

Nowoczesne terapie

Zebrane w raporcie informacje pokazują, że w przypadku nowotworów złośliwych rokowanie zależne jest w dużej mierze od dostępności skutecznego leczenia farmakologicznego i jest lepsze u chorych z rakiem jelita grubego, gdzie w porównaniu z rakiem przełyku i żołądka liczba nowoczesnych terapii jest znacznie większa.

- Ostatnie decyzje Ministerstwa Zdrowia dotyczące refundacji immunoterapii i podwójnej immunoterapii w leczeniu chorych z rakiem jelita grubego poprawiają dostęp do nowoczesnego leczenia w pewnych grupach chorych, ale mamy nadzieję, że to tylko początek dobrych zmian – wskazała dr hab. n. med. Barbara Radecka, onkolog kliniczny z Opolskiego Centrum Onkologii. Wyniki badań klinicznych wskazują, że stosowanie nowoczesnych terapii pozwala na wydłużenie życia chorych na raka jelita grubego, ale także raka przełyku, żołądka i połączenia przełykowo-żołądkowego, w porównaniu do dostępnego obecnie w Polsce leczenia – dodała.

Zdaniem ekspertów, coraz większą rolę odgrywa leczenie adjuwantowe, czyli terapia stosowana po leczeniu chirurgicznym. Przykładem może być zastosowanie niwolumabu w leczeniu uzupełniającym raka przełyku czy połączenia przełykowo-żołądkowego, które - zgodnie z wynikami badań - pozwala na zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby o 33 proc.

- Czekamy na poszerzenie wachlarza dostępnych w ramach refundacji terapii o rekomendowane przez wytyczne kliniczne terapii celowanych, ale też immunoterapii w leczeniu I linii płaskonabłonkowego raka przełyku oraz gruczolakoraka żołądka, połączenia żołądkowo-przełykowego lub przełyku – zaznaczył dr Potocki.

Polecamy także:

Ustawa o zawodach medycznych przyjęta przez rząd

Unijne Q&A dotyczące certyfikacji wyrobów medycznych

Leki na otyłość trafią na wykaz leków podstawowych WHO?

M. Bieńkowska: Dzieci też mogą edukować dorosłych

#raport #nowotwory przewodu pokarmowego
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Halina Pilonis

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Gdzie najwięcej cesarek i znieczuleń? Nowy raport NFZ o porodach
Czytaj więcej...
Wrocławski USK połączył kliniki chirurgii
Czytaj więcej...
AOTMIT: Rady Przejrzystości spotka się 12 czerwca
Czytaj więcej...
Rośnie liczba zabiegów pomniejszania piersi. Jak to zrobić na NFZ?
Czytaj więcej...
Gremialny sprzeciw wobec wykreślenia dwóch specjalizacji diagnostów
Czytaj więcej...
Sezon szczepień 2023/2024. Co rekomendują eksperci UE?
Czytaj więcej...
Program 40+: Będzie można ponownie z niego skorzystać
Czytaj więcej...
Korekta ryczałtu również dla tych, którzy go przekroczyli
Czytaj więcej...
Gra Dziecięca Orkiestra Onkologiczna. "Niesamowita energia"
Czytaj więcej...
Jakie kryteria by wejść do sieci onkologicznej? Jest projekt
Czytaj więcej...
Innowacyjność czyli co? Eksperci o AI w medycynie
Czytaj więcej...
MEiN krytycznie o raporcie Pontonu na temat WdŻ, ale trwa kontrola
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl