• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Razem na pierwszej linii. Policja i PUM zacieśniają współpracę

Autor : Magdalena Gajownik

2026-01-23 16:33

Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie i Pomorski Uniwersytet Medyczny podpisały porozumienie o współpracy, które zakłada wspólne szkolenia, wymianę wiedzy i przygotowanie do reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Sytuacje kryzysowe wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale przede wszystkim sprawnej współpracy służb. Policjanci i medycy coraz częściej działają ramię w ramię w warunkach realnego zagrożenia życia i zdrowia. Policjanci muszą wiedzieć, co robią medycy, a medycy – jak działają służby w sytuacjach zagrożenia. Właśnie dlatego w Szczecinie policja i środowisko medyczne postanowiły jeszcze mocniej połączyć siły. W praktyce oznacza to skupienie się na działaniach prowadzonych w realnych, często ekstremalnych warunkach. Tam, gdzie nie ma czasu na wahanie, a kluczowe znaczenie mają szybkie decyzje, sprawna komunikacja i zaufanie między służbami.

Nauka w warunkach jak z prawdziwego zdarzenia

Duża część szkoleń będzie realizowana w Centrum Symulacji Medycznej PUM. To miejsce, które pozwala wiernie odtworzyć scenariusze znane z prawdziwych akcji ratunkowych i policyjnych interwencji. Dzięki temu uczestnicy ćwiczą nie teorię, ale konkretne działania — tak, jakby sytuacja wydarzyła się naprawdę. Porozumienie obejmuje m.in. wspólne inicjatywy edukacyjne, szkolenia, seminaria, konferencje i ćwiczenia praktyczne. Szczególny nacisk położono na medycynę taktyczną, reagowanie na zdarzenia masowe, ataki i inne sytuacje nadzwyczajne. Współpraca zakłada również wsparcie Policji w obszarze medycyny sądowej, w tym badań genetycznych i biologicznych.

Współpraca, która już działa

Choć porozumienie podpisano właśnie teraz, współpraca nie jest nowością. Jak podkreślił nadinsp. Szymon Sędzik, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, policja i środowisko medyczne od lat działają wspólnie na wielu płaszczyznach - Nasza współpraca od lat realizowana jest na wielu płaszczyznach. Dzisiejsze porozumienie formalnie rozszerza ją o kolejny, niezwykle istotny obszar – działania taktyczne i bezpieczeństwo medyków.

– Mamy wspólne cele w obszarze kształcenia i bezpieczeństwa. Chcemy uczyć synchronizacji działań już na najwcześniejszym etapie edukacji – zarówno studentów kierunków medycznych, jak i funkcjonariuszy Policji. To inwestycja w skuteczniejsze działania w sytuacjach krytycznych – podkreślił rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Leszek Domański.

Praktyczny wymiar współpracy był widoczny już podczas pierwszych wspólnych ćwiczeń w Centrum Symulacji Medycznej PUM. Jednym ze scenariuszy było zdarzenie typu „aktywny zabójca”. Policjanci odpowiadali za zabezpieczenie miejsca i neutralizację zagrożenia, a przyszli lekarze i ratownicy medyczni zajmowali się pomocą poszkodowanym, segregacją rannych i organizacją ewakuacji.

Czytaj także:

MSWiA planuje szpital ochronny na czas kryzysu

Nawet 5 lat więzienia za atak na ratownika. Nowe prawo już działa

#policja #medycy #współpraca
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Magdalena Gajownik

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Prawie 12 mln zł na standard opieki hematologicznej
Czytaj więcej...
Transplantacja to nie koniec leczenia. Psychika w cieniu zabiegu
Czytaj więcej...
Holandia podnosi wiek dla nikotyny. Co na to Europa?
Czytaj więcej...
Wiceminister K. Kęcka o zmianach w kształceniu lekarzy i pielęgniarek
Czytaj więcej...
Rezonans bez kolejek? AI stawia diagnozę w kilka sekund
Czytaj więcej...
Jakie podwyżki dostaną w 2026 medycy? Już wiadomo, GUS podał dane
Czytaj więcej...
Stwardnienie rozsiane: nowy lek Roche spowalnia postęp choroby
Czytaj więcej...
Legislacyjny przegląd tygodnia (2-8 lutego 2026 r.):
Czytaj więcej...
Obchody Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji w Parlamencie
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (9-15 lutego 2026)
Czytaj więcej...
Godzina wizyty u lekarza nie może być „orientacyjna”. Wyrok WSA
Czytaj więcej...
Tabletka zamiast zastrzyku. Nowy lek obniża LDL o 60 proc.
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

Partnerzy serwisu

congres
  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl