Autor : Agata Szczepańska
2024-08-01 13:07
Od 1 sierpnia aby wystawić receptę roczną, trzeba wprowadzić do sytemu gabinetowego informacje o dawkowaniu leku i okresie stosowania – przypomina resort zdrowia. Chodzi o to, by te informacje były czytelne dla pacjentów. Nadal można wystawiać recepty do 120 dni ze wskazaniem liczby opakowań leku.
Od 1 sierpnia 2024 r. system P1 wymaga wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych. Ma to na celu – jak wyjaśnia MZ – uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie poprawnej i czytelnej informacji.
Obecnie bowiem, w przypadku recept rocznych, pacjent może jednorazowo wykupić ilość leku maksymalnie do 120 dniowego stosowania, ale już po 90 dniach może wykupić kolejną dawkę leku. Informacja o ilości oraz kolejnym terminie wydania leku na takiej recepcie będzie zwracana przez system informatyczny do apteki, w celu wsparcia pracy farmaceuty oraz udostępniona pacjentowi na Internetowym Koncie Pacjenta.
Więcej na ten temat: Roczne recepty od sierpnia. Co powinni wiedzieć pacjenci i farmaceuci?
Wprowadzenie nowego systemu spowodowało problemy z wystawianiem recept. Informują o nich lekarze w mediach społecznościowych, a zbiera je m.in. Porozumienie Rezydentów.
📌"Od dziś [1.08] aby wystawić receptę roczną trzeba wprowadzić do systemu gabinetowego informacje o dawkowaniu leku i okresie stosowania" - zakomunikowało dziś @MZ_GOV_PL na swoim Twitterze.
‼️ Otrzymaliśmy informacje o kilku problemach z wypisywaniem recept. Uprzejmie prosimy… pic.twitter.com/dPjKojPMpy
— Porozumienie Rezydentów OZZL (@Rezydenci) August 1, 2024
Recepta roczna jest oparta na dawkowaniu. Jeśli lekarz chce ją wystawić, musi wprowadzić do systemu informacje o:
okresie stosowania leku,
ilości i jednostce dawki (leku),
częstotliwości podania,
liczbie opakowań,
opcjonalnie: szczegółowych informacji o stosowaniu dla pacjenta.
Dawkowanie może być wprowadzone w różny sposób – w zależności od postaci leku.
Do tej pory wytyczne dotyczące przyjmowania leków były podawane łącznie i w sposób opisowy. System nie mógł na tej podstawie wyliczyć ilości leku, niezbędnej do kontynuacji leczenia lub wydania.
Czas stosowania i sposób przyjmowania leku rzadko były podawane na recepcie. Przez to pacjenci mogli różnie interpretować zalecenia i np. przyjmować lek do wyczerpania zawartości opakowania – wyjaśnia MZ.
Nadal można wystawiać recepty do 120 dni ze wskazaniem liczby opakowań leku. Jeżeli kuracja jest dłuższa – można wystawić kilka recept z odroczoną datą realizacji – tak jak dotychczas.
Resort przekonuje, że w przypadku problemów technicznych najprostszym rozwiązaniem będzie właśnie powyższa opcja: wystawienie kolejnych, następujących po sobie recept z krótszym okresem stosowania do 120 dni oraz „datą realizacji od” tak, by zapewnić pacjentowi ciągłość kuracji.
Polecamy także:
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//