Autor : Aleksandra Kurowska
2024-09-02 23:24
Renta wdowia to nowe świadczenie, które wypłacane będzie od 2025 r. Zapowiadano, że ma wynosić 50 proc. drugiego świadczenia (np. renty rodzinnej po zmarłym małżonku), ale na tyle rząd nie miał pieniędzy i okroił świadczenie do 15 proc., które ma urosnąć do 25 proc., ale nie w kolejnym roku.
Ustawa o rencie wdowiej była projektem obywatelskim, ale została uchwalona z poprawkami rządowymi, których celem było okrojenie świadczenia. Oczywiście chodzi o koszty.
Obywatelski projekt ustawy przewidywał, że wdowa lub wdowiec zachowa swoje świadczenie i będzie mógł powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub będzie pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia. Byłoby prawo wybrania takiej opcji, która jest dla danej osoby bardziej korzystna finansowo.
Żeby ZUS mógł wypłacić świadczenie w zbiegu z rentą rodzinną, osoba chcąca skorzystać z tej możliwości musi łącznie spełnić warunki:
mieć co najmniej 60 lat (jeśli jesteś kobietą) i 65 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
do dnia śmierci Twojego małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (jeśli jesteś kobietą) i 60 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
Utrata tzw. renty wdowiej: Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną ustaje z dniem poprzedzającym dzień, w którym zawrzesz nowy związek małżeński.
Za rentę rodzinną uznaje się nie tylko tę, którą wypłaca ZUS, ale również np. przez KRUS, a także wojskową rentę rodzinną oraz policyjną rentę rodzinną.
Wdowia renta jest świadczeniem podwójnym, a czasem nawet potrójnym (o tym poniżej). Osoba pobierająca wdowią rentę zachowuje prawo do swojego dotychczasowego świadczenia w całości lub części.
Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do:
renty rodzinnej oraz
własnego świadczenia: emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej,
to możesz czy chcesz dostawać od ZUS:
100 proc. renty rodzinnej oraz 15 proc. własnego świadczenia albo
100 proc. własnego świadczenia oraz 15 proc. renty rodzinnej.
W przypadku wybrania opcji: 100 proc. renty rodzinnej i posiadania prawa do emerytury i okresowej emerytury kapitałowej, ZUS wypłaci 15 proc. przysługującej Ci emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i 15 proc. przysługującej Ci okresowej emerytury kapitałowej.
ZUS deklaruje, że pomoże wybrać najkorzystniejszy wariant.
Prawo do wypłaty świadczenia będzie przyznane od miesiąca, w którym złożysz wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Od 1 stycznia 2027 r. otrzymasz nie 15 proc., ale 25 proc. drugiego świadczenia.
W przypadku osób uprawnionych do:
specjalnej emerytury lub renty przyznanej przez Prezesa Rady Ministrów,
świadczenia honorowego przyznanego w związku z ukończeniem 100 lat,
świadczenia dla członków rodzin żołnierzy i innych funkcjonariuszy zmarłych w związku ze służbą
ZUS też może ustalić wypłatę tzw. renty wdowiej.
Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz:
prawo do renty rodzinnej oraz
jednocześnie prawo do emerytury i do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,
ZUS może wypłacać Ci:
100 proc. renty rodzinnej, 15 proc. emerytury i połowę renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego albo
100 proc. emerytury, 15 proc. renty rodzinnej i połowę renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, albo
100 proc. renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, 15 proc. renty rodzinnej i 50 proc. emerytury.
Zasady te dotyczą też inwalidów wojennych i ich rodzin.
By dostać nowe świadczenie dla wdów i wdowców trzeba złożyć wniosek. Ale jeszcze nie jest znany jego wzór. Ten ma być dostępny dopiero od początku przyszłego roku.
Wniosek o rentę rodzinną będzie dostępny na stronie internetowej ZUS oraz w każdej naszej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kiedy można złożyć wniosek o tzw. rentę wdowią? Od 1 stycznia 2025 r.
Co trzeba przygotować do wniosku o rentę wdowią?
Jeśli masz prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie musisz dołączać żadnych dokumentów.
Jeśli dotychczas nie złożyłaś/nie złożyłeś wniosku o świadczenie (rentę rodzinną lub własne świadczenie), które ZUS mógłby wypłacać, trzeba złożyć o to wniosek i dokumenty potrzebne do tego innego świadczenia np. emerytury.
W razie potrzeby, ZUS poprosi o dostarczenie innych dokumentów.
Wysokość świadczenia zależy od wybranej przez Ciebie opcji (jaki proc. np. z własnego świadczenia, a jaki z tego po mężu czy żonie).
Jest jednak górna granica, powyżej której wysokość świadczenia zostanie zablokowana.
Suma świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.
Do tego limitu ZUS wlicza nie tylko świadczenia jakie sam wypłaca, ale także te wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów wraz ze wskazanymi w ustawie świadczeniami, których zbieg ustali.
Przeczytaj także:
ZUS ogłosił konkurs na świadczenie usług rehabilitacyjnych
Świadczenia: 6246,13 zł miesięcznie dla tysięcy seniorów
Świadczenie wspierające czy dodatek pielęgnacyjny?
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//