• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Rewolucja w Narodowym Instytucie Leków. Co go czeka?

Autor : Aleksandra Kurowska

2022-06-21 15:29

Co z przyszłością Narodowego Instytutu Leków? Jakie zmiany kadrowe i organizacyjne w tej instytucji planuje Ministerstwo Zdrowia?

Jak wynika z informacji do których dotarła nasza redakcja, Ministerstwo Zdrowia chce odwołać Annę Kowalczuk z funkcji szefowej Narodowego Instytutu Leków (próbujemy się z nią skontaktować, by uzyskać komentarz do tej sprawy).

To ma być pierwszy krok, bo kolejnym będzie prawdopodobnie połączenie np. od nowego roku NIL z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego-PZH lub ewentualnie innym instytutem. Wtedy w jeszcze dalszej perspektywie z kolei laboratorium NIL mogłoby trafić docelowo do Głównej Inspekcji Farmaceutycznej - która, jak pisaliśmy ma ambicje, żeby przejąć nadzór generalnie nad laboratoriami. Z tym prowadzonym przez Narodowy Instytut Leków GIF-owi szczególnie blisko, gdyż inspekcja farmaceutyczna odpowiada za apteki.

Czemu dla NIL planowane są zmiany?

Powodem ma być zła - w ocenie MZ - ocena działania Instytutu, która skłania decydentów do wniosku, że w obecnej formie jego działanie nie ma zbyt dużego sensu. Były też tarcia o podwyżki płac w NIL.

Warto przypomnieć, że NIL też jest już "zbitkiem" innych, ale fuzje przechodziła wcześniej.

NIL powstał w wyniku połączenia Instytutu Leków oraz Centralnego Laboratorium Surowic i Szczepionek, otrzymując wówczas nazwę Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Teraz NIZP to całkiem inna instytucja zarządzana przez Grzegorza Juszczyka.

Instytut otrzymał obecną nazwę - czyli Narodowy Instytut Leków w 2006 r. I jak widać, po 15 ponad latach nadszedł czas na zmiany.

To byłaby kolejna już fuzja zdrowotnych instytutów

Rząd z jednej strony zapowiada i powołuje szereg nowych instytutów i agencji (np. istniejąca już ABM czy zapowiadana Agencja Rozwoju Szpitali), a z drugiej łączy te, które już ma. W ochronie zdrowia mieliśmy m.in. takie fuzje dotyczące:

  • w 2020 r. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie oraz Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła.

  • od tego roku Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii  i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zostały przekształcone w Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

  • z kolei sanepid, czyli Główny Inspektorat Sanitarny, udało się obronić, gdy chciano powołać jedną wielką inspekcję odpowiedzialną za wszystko związane z żywnością - od zagrody i pola, po sklepowe półki czy restauracyjne talerze.

Czym zajmuje się NIL, czyli Narodowy Instytut Leków

Narodowy Instytut Leków jest instytutem badawczym działającym na rzecz ochrony zdrowia publicznego. Podlega ministrowi zdrowia i odpowiada za prowadzenie kontroli jakości produktów leczniczych i wyrobów medycznych. NIL, wraz z innymi narodowymi laboratoriami kontrolnymi w EU, tworzy sieć laboratoriów, które współpracując z Europejskim Dyrektoriatem ds. Jakości Leków i Ochrony Zdrowia, sprawują nadzór nad bezpieczeństwem i jakością leków w całej EU.

Instytut bierze też aktywny udział w zwalczaniu zakażeń wywoływanych przez niebezpieczne drobnoustroje. Pacjenci mogą w nim m.in. wykonać komercyjnie badania.

W Instytucie działają dwa krajowe ośrodki referencyjne KOROUN  i KORLD, monitorujące rozprzestrzenianie się w środowisku szpitalnym i pozaszpitalnym opornych szczepów gatunków bakterii, istotnych z punktu widzenia klinicznego i epidemiologicznego na obszarze Polski. Prowadzone są badania lekowrażliwości, mechanizmów oporności, badania serologiczne.

Na prace Instytutu składają się badania naukowe, działania o charakterze kontroli państwowej, programy wdrożeniowe oraz działalność referencyjna, konsultacyjna i edukacyjna dla personelu placówek ochrony zdrowia, instytutów naukowych i wyższych uczelni.

Poprzez spółkę celową InnoNIL oferowane są komercyjnie usługi m.in. w zakresie: oceny jakości surowców farmaceutycznych i substancji czynnych, opracowywania metod analitycznych, badania biozgodności i bezpieczeństwa chemicznego wyrobów medycznych, badania jakości probiotyków, jak również w zakresie ekspertyz mikrobiologicznych i analiz genetycznych.

Zobacz także:

Badania jakościowe: firmy farmaceutyczne zapłacą więcej

Narodowy Instytut Leków uruchamia drugą linię badań COVID-19

Powstał zespół ds. API. Prace skoordynuje resort rozwoju

#leki #Narodowy Instytut Leków #NIZP-PZH #Anna Kowalczuk
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl