• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

RPP: To lekarz musi decydować o leczeniu, a nie pracodawca

Autor : Magdalena Gajownik

2026-07-28 15:02

Lekarz musi mieć możliwość skierowania pacjenta do innego specjalisty, jeśli wymaga tego jego stan zdrowia i to bez zgody przełożonych lub właściciela placówki. Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowania po doniesieniach o umowach, które mogą łamać prawa pacjenta.

Czy lekarz powinien prosić kierownictwo o zgodę, zanim skieruje pacjenta do specjalisty lub ośrodka spoza swojej sieci? Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że nie i po medialnych doniesieniach wszczął postępowania dotyczące umów, w których właśnie lekarz nie może sam o tym zdecydować, tylko najpierw mieć zgodę pracodawcy.

-Wykonywanie zawodu lekarza, w szczególności lekarza psychiatry oraz innych specjalistów zajmujących się ochroną zdrowia psychicznego, opiera się na zasadzie niezależności zawodowej oraz obowiązku kierowania się przede wszystkim dobrem pacjenta i aktualną wiedzą medyczną. Ocena potrzeb zdrowotnych pacjenta, wybór odpowiedniej ścieżki leczenia oraz decyzja o konieczności konsultacji z określonym specjalistą należą do podstawowych kompetencji lekarza i powinny być podejmowane wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych. - wyjaśnił Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Przepisy nie przewidują, żeby takie decyzje mogły być uzależnione od zgody pracodawcy.

Problem dotyczy zwłaszcza opieki psychiatrycznej i ochrony zdrowia psychicznego - tu kluczowy jest czas, a każdorazowe czekanie na decyzję kierownictwa opóźnia potrzebną pomoc i - zdaniem RPP - narusza prawa pacjenta, a co więcej może być tak, że lekarz będzie brał pod uwagę warunki współpracy z placówką, co będzie rzutować na pacjenta, który może zostać w jednej sieci medycznej, chociaż lepszą pomoc mógłby otrzymać gdzie indziej. Stanowisko Rzecznika poparło Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. - Osoba poszukująca pomocy (pacjent) ma pełne prawo do uzyskania najlepszej możliwej formy opieki, a ograniczanie jej wyboru wyłącznie do specjalistów zatrudnionych w ramach danej sieci komercyjnej stanowi naruszenie tego prawa. W każdej sytuacji klinicznej specjalista ma prawo podjąć decyzję o skierowaniu osoby pozostającej pod jego opieką do innego specjalisty lub placówki, jeżeli uzna, że będzie to z korzyścią dla osoby leczonej i procesu terapeutycznego.

Czytaj także:

Wyciek danych pacjentów. Rzecznik Praw Pacjenta nakazuje zmiany

Rzecznik Praw Pacjenta: Limity przepustek są niezgodne z prawem

#rpp #rzecznik #praw #pacjenta #pacjenci #leczenie #opieka #psychiatryczna #umowy
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Magdalena Gajownik

Komentarze

OSTATNIE WPISY

MZ o zmianach w leczeniu hemofilii i skaz krwotocznych
Czytaj więcej...
NFZ porządkuje zasady finansowania izb przyjęć. Co się zmieni?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie. Gdzie szukać pomocy? Nowa mapa dla pacjentów
Czytaj więcej...
Terapie z programów lekowych będą do odbioru w aptece. Które?
Czytaj więcej...
Sepsa jak "sztorm immunologiczny". Dr Kudliński o walce o życie
Czytaj więcej...
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. RPP podał dane
Czytaj więcej...
GIF: maść Soltopin z czasem traci właściwości. Znika z rynku
Czytaj więcej...
Prezes NFZ o lekarzach, szpitalach i brakujących miliardach
Czytaj więcej...
CeZ: Lekarz zajrzy do historii domowych pomiarów pacjenta
Czytaj więcej...
Kadry: powołano szefa podkarpackiego sanepidu
Czytaj więcej...
Samobalansujący egzoszkielet z pozytywną decyzją. Trafi na rynek
Czytaj więcej...
INFARMA: Dobre prawo wymaga dialogu, nie etykiet
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl