• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Rząd rozważa skrócenie kwarantanny w związku z Omikronem

Autor : Anna Rokicińska

2022-01-18 11:16

Rząd rozważa skrócenie okresu kwarantanny i izolacji w związku z szerzeniem się wariantu Omikron - poinformował dziś podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W walce z epidemią mają pomagać studenci i medycy z zagranicy.

Rzecznik podczas spotkania z dziennikarzami przekazywał informacje dotyczące epidemii. Ale pytany był także o szereg innych spraw m.in. o rzekomą dymisję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dostępność leku na COVID-19 oraz o braki kadrowe w kontekście rozwijającej się V fali epidemii.

Co mówią dane epidemiczne?

- W tej chwili faktem stają się wzrosty tej V fali - powiedział. Największe wzrosty dotyczą województw: podkarpackiego (60 proc.), mazowieckiego i lubelskiego (40 proc.) oraz małopolskiego (30 proc.). To są wzrosty liczone tydzień do tygodnia. Niestety wzrasta też udział pozytywnych wyników testów w ogóle przeprowadzonych. Obecnie w 7 województwach 20 proc. przeprowadzonych testów to testy z pozytywnym wynikiem. 19 proc. pozytywnych wyników to wariant Omikron. Jeszcze wczoraj było to 17 proc. - Widzimy, że ten udział Omikrona z dnia na dzień zdecydowanie się zwiększa - powiedział Andrusiewicz. Z 377 zaraportowanych dziś zgonów 293 dotyczą osób niezaszczepionych, to blisko 78 proc. - To jest chyba najlepsze świadectwo tego, że jeżeli nie będziemy zaszczepieni, może nas dotknąć najgorszy przebieg COVID-19 - stwierdził rzecznik.

Czy minister Niedzielski poda się do dymisji?

Andrusiewicz był pytany, czy prawdziwe są głosy mówiące, że minister zdrowia poda się do dymisji. - Właśnie wychodzę z gabinetu ministra. Nie rozważaliśmy żadnej dymisji - zapewniał. Pytany o to, czy jeśli nie zostanie uchwalona ustawa w sprawie możliwości sprawdzania przez pracodawców certyfikatów covidowych pracowników (tzw. lex Hoc), to wtedy poda się do dymisji, rzecznik jeszcze raz zapewnił, że nie było rozmów o dymisji. Za to w rozmowie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim, minister zdrowia otrzymał wczoraj zapewnienie, że będzie ona procedowana. - Ta ustawa będzie teraz priorytetem to znaczy że będzie procedowana bardzo szybko - stwierdził rzecznik i dodał, że minister twierdzi, ze ta ustawa jest kluczem do walki z V falą epidemii. Bez niej nie da się zarządzać V falą. - Czekamy na najbliższe posiedzenie sejmu. W tej chwili najważniejsze jest, aby ten projekt wszedł w życie, żeby został uchwalony - powiedział.

Umorzenie postępowania w sprawie gróźb posła Brauna

Andrusiewicz był też pytany o umorzenie przez prokuraturę sprawy gróźb, jakie padły pod adresem ministra z ust posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Poseł 16 września 2021 r. powiedział do Niedzielskiego z trybuny sejmowej powiedział „Będziesz pan wisiał”. Braun został wykluczony z obrad, a Niedzielski dzień później skierował sprawę do prokuratury. Prokuratura sprawę umorzyła. - Uważam, że jest to decyzja skandaliczna - ocenił rzecznik. - Mówimy tu o grożeniu pozbawienia życia w momencie, gdy minister zdrowia jest nachodzony w domu przez antyszczepionkowców i jest to skandaliczna decyzja i została przez nas zaskarżona - dodał.

Co z kryzysem kadrowym w ochronie zdrowia?

Rzecznik poinformował, że wojewodowie tworzą dodatkową bazę łóżek covidowych. Na pierwszy rzut ma ich być 40 tys. Liczba będzie zależała od tego, ile będzie w danym regionie hospitalizacji. Rozmawiano także o dostawach tlenu. - Ta wydolność tlenowa jest cały czas na wysokim poziomie - zapewnił.

Pytany o braki kadrowe powiedział, że rząd rozważa to, co robią inne państwa. Chodzi o skrócenie okresu kwarantanny i izolacji. Według ostatnich danych wariant Omikron dość szybko się ujawnia. Objawy są widoczne właściwie 2 dni po zakażeniu. Krótszy jest też okres przechodzenia choroby. Skrócenie okresu kwarantanny i izolacji pozwoliłoby na szybszy powrót do pracy m.in. medykom. W walce z V falą mają też pomagać studenci kierunków medycznych. Ratunkiem mają być także medycy z zagranicy. Rzecznik poinformował, że jest ich około 600 czy 700.

Testowanie w aptekach?

Andrusiewicz był również pytany o wydolność testowania. Przekazał, że obecnie laboratoria są w stanie wykonywać 200 tys. testów PCR na dobę i dodał, że gdyby ta baza się wyczerpała będzie można skorzystać z testów antygenowych. Tych jesteśmy w stanie wykonać 500 tys. na dobę. Rząd rozważa także możliwość testowania w aptekach przy zachowaniu standardów epidemiologicznych. Chodzi o to by były osobne okienka dla tych chcących zrobić test i dla osób, które chcą jedynie kupić leki. Decyzja ma zapaść w najbliższych tygodniach. - Wkrótce będziemy państwa o tym informować - zapewnił Andrusiewicz. Pytany, czy testy antygenowe skutecznie wykrywają wariant Omikron odpowiedział, że nie ma na to jednoznacznych danych.

Ile mamy leku na COVID-19?

Dziennikarze pytali o to ile mamy leku na COVID-19. Chodzi o molnupiravir. - W tej chwili mamy kilkanaście tys. sztuk - poinformował Andrusiewicz. 3 tys. trafiło do stacji dializ i szpitali onkologicznych, by leczyć tych najciężej chorych. MZ pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi podstawowej opieki zdrowotnej. Dostępność w przychodniach jest o tyle ważna, bo lek musi być podany najpóźniej 5 dnia po zakażeniu. - Mamy problem z lekarzami POZ. Niektórzy lekarze POZ powiedzieli, że oni chorych pacjentów przyjmować nie chcą - powiedział rzecznik.

Polecamy także:

W Kraska: "To jest lawinowy skok zakażeń"

Apteki powinny skorzystać z nowych możliwości

Zakażeni medycy będą nadal pracować. Lepsze to niż paraliż szpitali?

A. Niedzielski: Powstanie nowa, interdyscyplinarna rada ds. pandemii

#Kwarantanna #skrócenie #WojciechAndrusiewicz #MZ #brakikadrowe #POZ #Molnupiravir #zgony #epidemia #wzrosty #Omikron #COVID-19 #Vfala #lexHoc #dymisja #Ministerzdrowia #AdamNiedzielski #apteki #testowanie
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Co dalej z projektem noweli ustawy refundacyjnej?
Czytaj więcej...
Zwrot składki zdrowotnej: Brak wniosku z automatu? Złóż samodzielnie
Czytaj więcej...
63 dni w pasach. To wciąż zdarza się na oddziałach psychiatrycznych
Czytaj więcej...
GUS: Rośnie liczba kuracjuszy w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego
Czytaj więcej...
Płace: 31 maja upływa czas na porozumienia płacowe. Co z konkretami?
Czytaj więcej...
Naczelna Rada Lekarska przeciwko „felczeryzacji zawodu lekarza"
Czytaj więcej...
Artur Fałek: Strzelają z armaty do wróbli. Ucierpią pacjenci
Czytaj więcej...
Nowela ustawy o ratownictwie w formie poprawek do innych projektów?
Czytaj więcej...
Prezes URPL będzie udzielał porad naukowych. Ile będą kosztować?
Czytaj więcej...
Fałszywe certyfikaty szczepienia na COVID-19: zatrzymano 10 osób
Czytaj więcej...
Zapisy na szczepienia przeciwko HPV: lekarze apelują o cierpliwość
Czytaj więcej...
Koniec sporu o kontrakt na szczepionki przeciwko COVID-19?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl