• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Rzecznik Praw Pacjenta: leczenie Covid-19 amantadyną narusza prawo

Autor : Anna Jackowska

2021-06-30 15:57

Stosowanie amantadyny w leczeniu COVID-19 jest według Rzecznika Praw Pacjenta zbiorowym naruszeniem praw pacjenta. W związku z tym wszczął on postępowanie w sprawie przychodni Optima, kierowanej przez dr. Włodzimierza Bodnara w Przemyślu.

Na stronie internetowej placówki widnieje informacja, że „Można wyleczyć COVID 19 w 48 godzin”, a doktor Włodzimierz Bodnar zachęca do jej stosowania: „Na prośbę bardzo licznego grona lekarzy i tragicznej sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na świecie ponownie udostępniam własny schemat leczenia. Uprzedzam, że udostępniam go w oparciu o swoje obserwacje i doświadczenia. Zawsze można go przeanalizować i zmienić w oparciu o własne doświadczenia. Zastrzegam, że to ja jestem autorem tego schematu. To jest mój projekt autorski, ja go stworzyłem, analizowałem i rozwijałem samodzielnie”.

Rzecznik Praw Pacjenta ma obowiązek weryfikować wszystkie docierające do niego sygnały dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów. Za takie też uznał niepokojące informacje dotyczące stosowania amantadyny poza wskazaniami wynikającymi z Charakterystyki Produktu Leczniczego.

- Jako instytucja działająca w interesie ochrony praw pacjenta, jesteśmy zobowiązani do rzetelnego wyjaśnienia faktów w sprawie - podkreślił RPP i poinformował, jakie kroki podjął w związku z tą sprawą:
„1. RPP wystąpił do NFZ o dane dzieci, którym podawano lek, a także o dane pacjentów, którzy mieli mieć podawany ww. lek bez potwierdzenia zakażenia koronawirusem.
2. RPP wystąpił do podmiotu leczniczego „Optima” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z prośbą o przekazanie wyjaśnień co do kwestii formalnych, związanych z leczeniem pacjentów ww. lekiem, tj.: 
a) czy pacjenci są informowani, że stosowanie produktu Viregyt K w przebiegu COVID-19 nie jest wskazane w Charakterystyce Produktu Leczniczego; 
b)  czy ordynuje się lek dzieciom; 
c) dlaczego lek był ordynowany pacjentom, którzy otrzymali negatywny wynik testu na koronawirusa oraz tym, którzy w ogóle nie mieli wykonanego testu”.

Ponadto RPP zwrócił się także do konsultantów krajowych w dziedzinach: medycyny rodzinnej oraz chorób zakaźnych, tj. odpowiednio dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas oraz Prof. Andrzeja Horbana, o opinię, czy leczenie ww. lekiem choroby COVID-19 jest zgodne z aktualną wiedzą medyczną, czy w toku tego leczenia można lek podawać dzieciom oraz czy można stosować znacznie większe dawki leku.  Z odpowiedzi przesłanych przez konsultantów wynika, że lek Vigeryt K nie jest zalecany w przebiegu Covid-19, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, leczenie choroby COVID-19 tym lekiem nie jest też zgodne z aktualną wiedzą medyczną. RPP przypominał też, że badania kliniczne finansowane przez Agencję Badań Medycznych, dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19, nie zostały jeszcze ukończone. 

„Opierając się na zebranym materiale, w tym na piśmie podmiotu leczniczego Optima spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w którym placówka nie odniosła się do pytań Rzecznika Praw Pacjenta, postanowiono o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez ww. podmiot leczniczy. O przebiegu postępowania, wnioskach i dalszych krokach będziemy informować na bieżąco - zapewnił RPP.

Przypomnijmy, że pierwsze decyzje dotyczące ograniczeń w ordynowaniu i wydawaniu produktu Viregyt K zawierającego amantadynę, resort zdrowia wydał pod koniec listopada zeszłego roku. Zgodnie z nimi, lek może być ordynowany i wydawany w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym wyłącznie w ściśle określonych jednostkach chorobowych objętych refundacją - chodzi o chorobę i zespół Parkinsona oraz dyskinezę późną u osób dorosłych.

Lek zachwalał  też na swoim profilu w mediach społecznościowych wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który otwarcie przyznał się do jej zastosowania w leczeniu zakażenia u siebie, swojej żony oraz syna.

Polecamy też:

A. Niedzielski apeluje - nie dajmy się oszukać perfidnym manipulacjom

Jak wysoka będzie czwarta fala? Kogo atakuje wariant Delta?

W. Kraska: Niepokoją nas nowe warianty wirusa, zachowajmy ostrożność

##amantadyna #pseudonauka #infodemia #Bodnar #Optima #rzecznik #praw #pacjenta #naruszenie
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Kolejni chorzy skorzystają z terapii CAR-T
Czytaj więcej...
19 maja Światowym Dniem Lekarza Rodzinnego
Czytaj więcej...
Kość niezgody w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl