Autor : Agata Szczepańska
2023-11-20 16:57
Rzeczoznawcy sanitarnohigieniczni nie będą oceniać projektów szpitali. Mają się tym zajmować inspektorzy sanitarni. Co pozostanie w kompetencjach rzeczoznawców? Dlaczego zajmuje się nimi resort zdrowia?
Do konsultacji skierowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rzeczoznawców do spraw sanitarnohigienicznych. Na zgłaszanie uwag jest 30 dni.
Jest ono wydawane na podstawie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Wieloletnie doświadczenia wynikające ze stosowania przepisów rozporządzenia skłaniają do uznania, że jest celowe dokonanie w nim zmian legislacyjnych zarówno o charakterze merytorycznym, jak i doprecyzowującym. Projektowana regulacja stanowi także odpowiedź na postulaty zmian kierowane do Głównego Inspektora Sanitarnego przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa – deklarują projektodawcy.
W projektowanym rozporządzeniu ma zostać dodany przepis stanowiący, iż uprawnienia rzeczoznawcy nie dotyczą szpitali.
- Szpitale, jako obiekty o szczególnym charakterze i o dużym ryzyku zdrowotnym, z uwagi m.in. na przeprowadzane w nich zabiegi oraz przebywanie w nich osób o obniżonej odporności, już na etapie projektowania wymagają specjalistycznej i kompleksowej wiedzy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego. W konsekwencji uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych dotyczących szpitali należy pozostawić organom wyspecjalizowanym – państwowym powiatowym inspektorom sanitarnym, dokonującym oceny zgodności z prawem planowanych inwestycji, z punktu widzenia przepisów szczególnych – uznali autorzy projektu.
Polecamy: Jak GiS radzi sobie w Internecie? Jest podsumowanie
Poza tym projektowane rozwiązania obejmują m.in. wykreślenie specjalności dotyczących studiów na kierunku inżynieria środowiska oraz na kierunku budownictwo. Projektodawcy uzasadniają, że o uprawnienia rzeczoznawcy do spraw sanitarnohigienicznych może ubiegać się osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku architektura i urbanistyka lub inżynieria środowiska w specjalności inżynieria sanitarna albo na kierunku budownictwo w specjalności inżynieria budowlana. Nie ma ich zdaniem podstaw, aby absolwentów uczelni, którzy legitymują się ukończeniem kierunku inżynieria środowiska, ale w innej specjalności, np. inżynieria sanitarna wodna, wykluczać z możliwości ubiegania się o uprawnienia rzeczoznawcy – a tak jest obecnie. Tym bardziej, że nazwy specjalności są różne na różnych uczelniach i zmieniają się także na tej samej uczelni w czasie.
W projekcie zaproponowano, aby nowe, bardziej liberalne rozwiązania dotyczyły już toczących się postępowań w sprawie nadania uprawnień rzeczoznawcy.
Kolejną nowością ma być uporządkowanie chronologii nabywania uprawnień rzeczoznawcy w taki sposób, aby dopiero po nabyciu uprawnień w zakresie „budownictwo ogólne bez obiektów ochrony zdrowia” możliwe było wnioskowanie o szerszy zakres „budownictwo ogólne z obiektami ochrony zdrowia”. Z kolei wnioskowanie o nadanie uprawnień w zakresie „bez ograniczeń” byłoby możliwe dopiero po nabyciu dwóch spośród trzech zakresów uprawnień wymienionych w rozporządzeniu.
Projekt doprecyzować ma również kwestie związane ze zdawaniem egzaminu przez kandydata na rzeczoznawcę, m.in. dotyczące opłat, wynagrodzeń członków komisji egzaminacyjnej.
W projekcie wskazano, że cofnięcie uprawnienia rzeczoznawcy odbywa się na wniosek właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Projekt dostosowuje także terminologię do ustawy o działalności leczniczej.
Polecamy także:
K. Saczka: Pandemia pokazała naszą rolę w zdrowiu publicznym
GIS: Znieczulenie przy tatuażu? Tak, ale nie kosmetykiem
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl