Autor : Agata Szczepańska
2023-09-28 10:32
W nowym roku akademickim lekarzy kształcić będzie 36 uczelni, na studiach lekarskich będzie w sumie 10 tys. 289 miejsc. Nowe rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane. Czy to już ostania nowelizacja?
W życie weszło już rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.
Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie, obowiązujące od 12 lipca, uwzględniało 30 uczelni i przewidywało 9725 miejsc na kierunku lekarskim, natomiast na kierunku lekarsko-dentystycznym - 1337 miejsc.
Limity na medycynę: 12 nowych uczelni zacznie kształcić lekarzy
W nowym jest już mowa o ponad 10 tys. miejsc dla przeszłych lekarzy i 36 kształcących ich uczelniach. Czy to już ostatnia nowelizacja? Rok akademicki za pasem, jednak wciąż pojawiają się kolejne uczelnie otrzymujące pozwolenie na otwieranie kierunków lekarskich. Porozumienie Rezydentów naliczyło ich w sumie 40 (w swoim raporcie uwzględniło 39, był on jednak przygotowywany w na przełomie lipca i sierpnia, potem mowa już była o 40). Jak jednak informowało wcześniej MEiN, część uczelni, które otrzymały pozwolenie w tym roku, zamierza otworzyć kierunki lekarskie dopiero w przyszłym roku akademickim.
Progi punktowe na studia lekarskie: limity zwiększone, rekrutacja trwa
Znowelizowane rozporządzenie zwiększa o 361 miejsc limit przyjęć na jednolite studia stacjonarne i 24 miejsc na studia niestacjonarne w języku polskim. Nowelizacja wprowadza limit dla następujących uczelni:
Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu - 45 miejsc na studia stacjonarne w języku polskim;
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - 50 miejsc na studia stacjonarne w języku polskim;
Uniwersytet Warszawski - 60 miejsc na studia stacjonarne w języku polskim;
Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi - 60 miejsc na studia stacjonarne w języku polskim;
Akademia WSB - 36 miejsc na studia stacjonarne w języku polskim i 24 miejsca na studia niestacjonarne w języku polskim;
filia w Wałbrzychu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu - 50 miejsc na studia stacjonarne w języku polskim;
Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych - 60 miejsc na studia stacjonarne w języku polskim.
Poza tym zwiększono liczbę miejsc na jednolite studia stacjonarne w języku polskim na kierunku lekarskim - o łącznie 100 miejsc - w następujących uczelniach:
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (50 miejsc),
Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego (30 miejsc),
Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu (20 miejsc).
Limity na studia lekarskie: więcej miejsc dla chętnych na medycynę
Nowela doprecyzowuje też zapisy dotyczące Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, poprzez wyodrębnienie 75 miejsc dla filii w Bielsku-Białej (51 miejsc na studia stacjonarne w języku polskim i 24 miejsca na studia niestacjonarne w języku polskim).
W konsekwencji w roku akademickim 2023/2024 na studia na kierunku lekarskim limit przyjęć ogółem wyniesie 10 tys. 289 miejsc, w tym na jednolitych studiach stacjonarnych w języku polskim - 6 tys. 707 miejsc, na jednolitych studiach w formie niestacjonarnej w języku polskim - 1 tys. 753 zaś na jednolitych studiach w języku innym niż język polski - 1 tys. 829.
Polecamy także:
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//