Autor : Anna Gumułka
2023-09-27 16:38
Oddziałując na wzrok, dotyk, słuch i węch można łagodzić negatywne skutki leczenia przeciwnowotworowego oraz przeciwdziałać zaburzeniom depresyjnym i obniżać poziom lęku – w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie otwarto w środę Salę Doświadczania Świata.
Będzie w niej prowadzona wielozmysłowa terapia Snoezelen, w której wykorzystuje się urządzenia stymulujące różne zmysły.
– Zdrowie psychiczne dzieci z chorobą nowotworową jest dla nas równie ważne, jak procesy lecznicze. Wieloletnie doświadczenie i efekty pracy naszych terapeutów Snoezelen w zakresie obniżenia chronicznego stresu, lęku, zaburzeń depresyjnych przekonały nas do wdrożenia Sal Doświadczania Świata w innych klinikach onkologii i hematologii pediatrycznej – powiedziała Anna Apel, prezes Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową".
– Nie byłoby to jednak możliwe bez współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi oraz biznesem. Budowę i wyposażenie Sali w Centrum Zdrowia Dziecka umożliwiło zaangażowanie i wsparcie finansowe od firmy Amazon – dodała.
576 mln zł dla 2 szpitali pediatrycznych w Warszawie
Dzieci na oddziałach onkologicznych, oprócz bolesnych zabiegów, w związku z długotrwałą hospitalizacją doświadczają izolacji od świata zewnętrznego i mają utrudnione kontakty z rówieśnikami, co prowadzi do napięcia, stresu i stanów depresyjnych.
Wielozmysłowa terapia Snoezelen, która niweluje negatywne skutki leczenia przeciwnowotworowego poprzez aktywizację wszystkich zmysłów i relaksację. Przeciwdziała szpitalnej monotonii, skutecznie redukuje stres, napięcia, czy ból. Terapia dostarcza zróżnicowanych bodźców i można ją z powodzeniem stosować bez względu na wiek czy zaburzenia rozwojowe, jednostkę chorobową, stan psychofizyczny dziecka czy występującą niepełnosprawność.
Wykorzystywane w tej metodzie terapeutycznej sale doświadczania świata to miejsca relaksujące, odprężające, a zarazem aktywizujące. Całość wyposażenia sali i jej przyjemna atmosfera dają poczucie pewności i bezpieczeństwa, dzięki czemu zachęcają do działań stymulacyjnych i aktywności sensorycznej. W odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni terapeuta może pracować z dzieckiem w sposób, który pozwoli wyciszyć się w stanach nadmiernego pobudzenia, jak również stymulować zmysł równowagi oraz ruchu u dzieci wycofanych. Terapia dobierana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb, ale może też być prowadzona grupowo. Z sali doświadczana świata korzystają wszyscy pacjenci, nawet w aplazji czy po przeszczepach, od noworodków po nastolatków. Możliwe jest prowadzenie zajęć terapeutycznych dla rodziców i rodzeństwa chorującego dziecka oraz personelu medycznego.
Jak uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta dziecka
- Choroba nowotworowa to niezwykle trudny czas dla dziecka. Jest wiele sposobów na to, by pobyt w szpitalu był choć trochę łatwiejszy. Istotne są zajęcia terapeutyczne i warsztaty skoncentrowane na odciążeniu psychiki - mówi prof. dr hab. n. med. Bożenna Dembowska-Bagińska, Kierownik Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka. - Sala Doświadczania Świata to dla naszych podopiecznych nowoczesny, angażujący sposób wzmacniający dzieci w trakcie choroby, obniżający poziom lęku, ale też otwierający na relacje te dzieci, które na skutek terapii przestały mówić lub chodzić. Sala pozwoli wielu pacjentom odzyskać poczucie sprawczości, podtrzymać w dzieciach naturalny instynkt odkrywcy i pozwolić im na pracę z wyobraźnią, fantazją, a ta jest dla nich naturalnym sposobem odreagowania stresu.
Sala Doświadczania Świata w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" powstała w ramach Kampanii "Złotej Wstążki" - międzynarodowej inicjatywy z okazji trwającego właśnie miesiąca świadomości nowotworów dziecięcych.
Polecamy także:
Ewolucja czy rewolucja - jak politycy chcą zmieniać ochronę zdrowia?
Dziennikarka z blisko 25-letnim doświadczeniem. W latach 1999-2022 w PAP relacjonowała wydarzenia na Śląsku i w kraju, specjalizując się w tematyce zdrowotnej, społecznej, naukowej i kulturalnej. W 2004 była korespondentką PAP w Londynie. Kontakt: anna.gumulka@cowzdrowiu.pl