Autor : Agata Szczepańska
2023-11-16 13:42
W obecnej kadencji Sejmu będą co najmniej dwa zespoły zajmujące się nowotworami: do spraw onkologii oraz do spraw profilaktyki nowotworowej - RAK STOP. W skład Parlamentarnego Zespołu ds. Personelu Niemedycznego Ochrony Zdrowia weszła m.in. posłanka Marcelina Zawisza z Lewicy - czy ponownie będzie kierowała jego pracami? Choć nie ukonstytuowały się jeszcze sejmowe komisje, znamy już skład zespołów zajmujących się m.in. ochroną zdrowia.
Zasady tworzenia zespołów parlamentarnych dają posłom i senatorom dużą swobodę. Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz regulaminy Sejmu i Senatu mówią o tym, że posłowie wraz z senatorami mogą tworzyć wspólne kluby, koła lub zespoły parlamentarne - zorganizowane na innych zasadach niż polityczne. W praktyce oznacza to niemal pełną dowolność. I choć tworzone są one na zasadach niepolitycznych, część z nich zdominowana jest przez jedno ugrupowanie – bo np. parlamentarzystów łączy idea przyświecająca powołaniu zespołu. W nowej kadencji też mamy co najmniej jeden taki zespół związany z ochroną zdrowia.
Polecamy: Marcelina Zawisza: mam uczucie niedosytu po umowie koalicyjnej
Na stronach Sejmu jest już lista 26 zespołów parlamentarnych, z których siedem zajmować się będzie kwestiami zdrowotnymi. To zapewne nie koniec, można się spodziewać, że zespołów jeszcze przybędzie. W poprzedniej kadencji było ich 268.
Niektóre z zespołów powoływane są w niemal każdej kadencji (zespół ds. cukrzycy czy onkologii), część zadebiutowała w poprzedniej (zespół ds. niemedycznego personelu w ochronie zdrowia), część to zupełnie nowe zespoły (RAK STOP), a w niektórych przypadkach nowa jest tylko nazwa, a nie materia, którą zespół ma się zajmować.
W X kadencji Sejmu ukonstytuowały się już następujące zespoły związane ze zdrowiem:
Parlamentarny Zespół ds. Personelu Niemedycznego Ochrony Zdrowia
Parlamentarny Zespół ds. profilaktyki nowotworowej - RAK STOP
Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Wielkopolskiego Centrum Onkologii
Za pośrednio związane ze zdrowiem można uznać również: Parlamentarny Zespół ds. Praw Reprodukcyjnych oraz Parlamentarny Zespół ds. wspomagania rozwoju dzieci w wieku do lat trzech.
Znany jest już skład tych zespołów, ale jeszcze bez prezydium. Wybór przewodniczących następuje zwykle na pierwszym posiedzeniu.
Zespołem, który debiutuje w obecnej kadencji, jest np. Parlamentarny Zespół ds. Światowej Organizacji Zdrowia. Ponieważ w jego skład weszli wyłącznie posłowie Konfederacji, nie należy się raczej spodziewać, że będzie się on skupiał na współpracy z WHO ani że będzie przychylnie nastawiony do tej instytucji.
Polecamy: J. Scheuring-Wielgus o planach dotyczących klauzuli sumienia i aborcji
Nowym zespołem jest też Parlamentarny Zespół ds. Praw Reprodukcyjnych, które w dużej mierze wiążą się ze zdrowiem. Ten jest zdominowany przez posłanki i senatorki z KO i Lewicy, a jedynym mężczyzną w jego składzie jest reprezentujący Lewicę Krzysztof Śmiszek.
Prace zainaugurowane w zeszłej kadencji będzie kontynuował Parlamentarny Zespół ds. Personelu Niemedycznego Ochrony Zdrowia, powołany z inicjatywy Marceliny Zawiszy. Przedstawiciele tej grupy zawodowej bardzo liczą na współpracę z parlamentarzystami. Podobnie jak w poprzedniej kadencji nie ma w nim przedstawicieli PiS. Tym razem jednak nie musi to oznaczać, że osłabi to moc sprawczą zespołu.
Znamy skład parlamentarnego zespołu ds. Pracowników Niemedycznych OZ @WioletaTomczak z @PL_2050 , @DariuszKlimczak z @nowePSL , @Napieralski_G z @KO_Obywatelska oraz @mmzawisza i @JoannaWicha z @partiarazem ( @__Lewica ) w pic.twitter.com/LoNDSIbR9O
— Krystian (@Krystia27803543) November 16, 2023
Tradycyjnie już posłowie związani z Wielkopolską tworzą Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Wielkopolskiego Centrum Onkologii. To jedyne centrum onkologii, które ma „swój zespół”.
Polecamy także:
Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu. Kto pokieruje pracami parlamentu?
Premier składa dymisję rządu i podsumowuje ostatnie cztery lata
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl