Autor : Agata Szczepańska
2023-11-21 13:32
Obywatelski projekt dotyczący finansowania in vitro, zostanie rozpatrzony przez Sejm w środę, czyli jeszcze podczas obecnego posiedzenia. Inny obywatelski projekt, dotyczący ochrony zdrowia, który wpłynął w poprzedniej kadencji – nowelizujący ustawę o wynagrodzeniach pracowników medycznych – ma już numer druku.
Przypomnijmy, projekty obywatelskie nie podlegają zasadzie dyskontynuacji. To znaczy, że te, które wpłynęły w poprzedniej kadencji, są rozpatrywane przez nowy Sejm bez konieczności ponownego wnoszenia. Jednak ich sejmowa ścieżka rozpoczyna się od początku, czyli od pierwszego czytania.
Polecamy: Sejm: skład komisji zdrowia przyjęty, wieczorem pierwsze posiedzenie
Wśród tych projektów, których nie uchwalono w poprzedniej kadencji, a które mają szansę na kontynuację w obecnej, są dwa projekty zdrowotne: o finansowaniu in vitro oraz dotyczący wynagrodzeń, wniesiony przez pielęgniarki. Nowy Sejm nie odkłada ich procedowania. Projekt o finansowaniu in vitro ma już wyznaczony termin pierwszego czytania. Posłowie mają się nim zająć w środę (22 listopada).
Przypomnijmy, projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, czyli obywatelski projekt wprowadzający finansowanie in vitro, trafił do Sejmu w marcu, a I czytanie miał w czerwcu br. Był on wspierany przez posłów Koalicji Obywatelskiej, do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wyznaczona została posłanka KO Agnieszka Pomaska, a jako osoba uprawniona do jej zastępstwa w pracach nad projektem - Małgorzata Rozenek-Majdan.
Z kolei obywatelski projekt nowelizujący ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który został przygotowany z inicjatywy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, ma już numer druku i został skierowany do pierwszego czytania, ale nie wyznaczono jeszcze terminu. W tym przypadku celem zmian zawartych w projekcie, który pielęgniarki i położne złożyły w Sejmie w czasie majowego protestu, jest przede wszystkim powiązanie wynagrodzenia pracowników objętych ustawą z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami (a nie wymaganymi) - jako podstawą ustalenia współczynników pracy.
Prace nad nim rozpoczęto w lipcu.
Polecamy także:
Sejm: którzy posłowie w zespołach zajmujących się zdrowiem?
Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu. Kto pokieruje pracami parlamentu?
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//