Autor : Anna Rokicińska
2021-11-16 11:49
Ratownicy pracujący w szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbach przyjęć i centrach urazowych nie będą mieli 15 proc. dodatku - zdecydowała dziś sejmowa Komisja Zdrowia. 30 proc. dodatek wylotowy będzie przysługiwał Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.
Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrywała dziś senacką uchwałę w sprawie noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa pierwotnie miała dotyczyć zasad finansowania leczenia po Brexicie. Jednak wrzucono do niej kilka istotnych poprawek dotyczących wynagrodzeń dla ratowników medycznych, poszerzenia grupy zawodów medycznych uprawnionych do szczepień przeciw grypie, a także możliwości korzystnego rozliczania świadczeń fizjoterapeutycznych przeprowadzanych stacjonarnie.
Co z dodatkami dla ratowników?
Senat złożył do projektu ustawy 7 poprawek. Niestety podczas obrad w Sejmie nie było przedstawiciela Senatu. Pierwsza poprawka dotyczyła poszerzenia grupy zawodów medycznych uprawnionych do szczepień przeciw grypie o fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała tę poprawkę.
Druga poprawka dotyczyła przyznania dodatków, w wysokości 15 proc. stawki dziennej dla ratowników medycznych pracujących w SOR, IP i centrach urazowych. - Nie popieramy tej poprawki - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Rząd stoi na stanowisku, że płace pracowników w SOR i IP są ustalane na Zespole Trójstronnym. Za pozytywnym zaopiniowaniem poprawki głosowało 7 posłów, a 15 było przeciwnych.
Trzecia poprawka dotyczyła dodatku wylotowego dla ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ma on wynosić 30 proc. Tę poprawkę poparł wiceminister Miłkowski oraz wszyscy obecni na posiedzeniu członkowie Komisji.
Co z rozliczaniem świadczeń fizjoterapeutycznych?
Poprawka nr 4 dotyczyła rozliczania świadczeń z zakresu fizjoterapii w uzdrowiskach. Pomysł resortu był taki, by uzdrowiska nie oddawały 70 proc. wartości niewypracowanych kontraktów. Ta suma ma pochodzić z funduszu COVID-owego. Przypomnijmy, że uzdrowiska w czasie lockdownu były czasowo pozamykane. Senacka poprawka poszerzała takie rozwiązanie w odniesieniu do świadczeń wykonywanych ambulatoryjnie. Ale sprzeciwił się tej poprawce Miłkowski uzasadniając, że w ambulatoriach jest szansa na wypracowanie kontraktu, a w uzdrowiskach łóżek się nie dostawi. Za poprawką głosowało 9 posłów przeciw było 16.
Poprawka 5 przewidywała analogiczne rozwiązania w odniesieniu do placówek opieki długoterminowej, hospicyjnej i paliatywnej. - Na dzisiaj nasze stanowisko jest negatywne - stwierdził Miłkowski i dodał, że resort jeszcze przelicza w tej sprawie pieniądze. Niewykluczone więc, że poprawka wróci w trzecim czytaniu. Jednak rekomendacja Komisji Zdrowia jest negatywna. Za przyjęciem poprawki głosowało 9 posłów, a 16 było przeciw.
Ostatnie dwie poprawki miały charakter porządkowy i zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję. Projekt trafi teraz pod obrady plenarne. Sprawozdawcą projektu został poseł PiS Patryk Wicher.
Polecamy także:
Więcej za pracę w wojskowych komisjach lekarskich
Dane MZ: 16 590 nowych zakażeń, 282 osoby zmarły
//