Autor : Agata Szczepańska
2024-09-11 09:44
Komisje zdrowia i finansów mają się w końcu zająć płacowym projektem pielęgniarek. Czy tym razem się uda? Posłowie rozpatrzą też zeszłoroczne sprawozdanie finansowe NFZ. Planowana jest także dyskusja na temat dostępności leku Ozempic. Z kolei podkomisja ds. zdrowia psychicznego pochyli się nad kwestią stosowania przymusu bezpośredniego wobec pacjentów. Zespół ds. szpitali powiatowych zajmie się planami zamykania porodówek.
Posłowie wracają do pracy po sejmowych wakacjach i próżnować nie będą. Dwa pierwsze dni zapowiadają się bardzo pracowicie.
Komisja zdrowia zbierze się w ciągu tych dwóch dni aż trzy razy, w tym zaplanowane jest kilkakrotnie odkładane wspólne posiedzenie z komisją finansów publicznych w celu rozpatrzenia sprawozdania podkomisji powołanej do rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wniesionego z inicjatywy pielęgniarek. To trudna kwestia, bowiem projekt w obecnej wersji wydaje się nie satysfakcjonować nikogo. W ostatnim tygodniu czerwca podkomisja przyjęła projekt wraz z poprawkami rekomendowanymi przez resort zdrowia, które miały być próbą znalezienia kompromisu, jednak wnioskodawcy uznali, że wypaczają one sens złożonego przez nich projektu. Co znamienne, o nieprzyjmowanie projektu zaapelowali partnerzy społeczni. Jednocześnie odżyła dyskusja na temat samej ustawy wynagrodzeniowej. Mówi się o tym, że choć poprawiła poziom płac, to sprawiła, że szpitale znalazły się pod kreską, że jej realizacja bardzo dużo kosztuje i już na nic więcej nie starcza pieniędzy. Nie jest realizowana umowa zwarta pomiędzy partnerami społecznymi, że połowa środków ze zwiększonych nakładów na ochronę zdrowia ma być przeznaczana na świadczenia, a połowa na wynagrodzenia. Rzuca się wysokimi stawkami, porównuje się wynagrodzenia w ochronie zdrowia np. z płacami nauczycieli. Słychać też opinie, że być może należy ją zawiesić albo chociaż zmienić.
W środę wieczorem odbyć się ma posiedzenie podkomisji ds. zdrowia psychicznego na temat m.in. stosowania przymusu bezpośredniego, w kontekście m.in. zaprezentowanego dzień wcześniej raportu NIK na temat psychiatrii dzieci i młodzieży oraz dostępności pomocy psychologicznej.
Druzgocący raport NIK.
Jutro o 18:00 odbędzie się Podkomisja ds. Zdrowia Psychicznego w temacie stosowania przymusu bezpośredniego, z udziałem @MZ_GOV_PL @MS_GOV_PL oraz @RzeczPacjenta
Zapraszam do obserwacji 👉 https://t.co/ywllIPNWP5 pic.twitter.com/LDMCZQFO2d
— Marta Golbik (@MGolbik) September 10, 2024
Przypominamy: 63 dni w pasach. To wciąż zdarza się na oddziałach psychiatrycznych
Również w środę zaplanowane jest posiedzenie parlamentarnego zespoły ds. szpitali powiatowych. Zająć ma się on planami zamykania porodówek - budzącymi niepokój zarówno wśród pacjentów, jak i zarządzających szpitalami (choć z nieco innych powodów).
Temat porodówek obecny będzie także na posiedzeniu plenarnym Sejmu. W porządku obrad nie ma wprawdzie punktów zdrowotnych, jednak w serii pytań w sprawach bieżących (w czwartek) jest jedno do ministra zdrowia. Posłowie Czesław Hoc, Barbara Bartuś, Marek Gróbarczyk, Paweł Szefernaker i Małgorzata Golińska z PiS będą pytać o „likwidowanie oddziałów porodowych w polskich szpitalach jako skandalicznego przejawu eliminowania misji szpitali i obniżania wartości życia ludzkiego oraz zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego, a także naruszenia konstytucyjnych zasad”.
Więcej na ten temat: Aborcja: wytyczne nie zmieniają prawa, wskazują, jak czytać przepisy
W środę o godz. 15 zaplanowano pierwsze po sejmowych wakacjach posiedzenie Komisji Zdrowia. W porządku jest rozpatrzenie informacji Ministerstwa Zdrowia na temat dostępności leku Ozempic i planów jej zapewnienia w przyszłości.
O tej samej godzinie zebrać ma się Komisja Finansów Publicznych. W planie ma m.in. zaopiniowanie rocznego sprawozdania z wykonania planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia za 2023 r.
O godz. 16 ma odbyć się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Samorządowych. Tematem jest informacja Ministerstwa Zdrowia na temat planowanych zmian dotyczących restrukturyzacji szpitali powiatowych, w tym oddziałów ginekologiczno-położniczych. Resort przedstawić ma także informację, wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia, na temat kontraktów i podwyżek w ochronie zdrowia.
Więcej na ten temat: W. Malinowski: MZ nas zaskoczyło. Ruszają analizy projektu
Z kolei o godz. 17 Komisja Polityki Senioralnej rozparzyć ma m.in. informację ministra zdrowia na temat realizacji programu „Leki 65 plus”.
Na godz. 18 zaplanowano posiedzenie Podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego, która wysłuchać ma informacji na temat stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, przedstawianej przez Ministerstwo Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta.
Więcej na ten temat: „Lot nad kukułczym gniazdem” to przeszłość i fikcja? Niekoniecznie
W czwartek rano, o godz. 9.15 zebrać się mają Komisja Zdrowia oraz Komisja Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
W południe zaplanowano posiedzenie Podkomisji stałej do spraw onkologii, która rozpatrzyć ma informację resortu zdrowia na temat systemu opieki nad pacjentami z chorobami uroonkologicznymi.
Więcej na ten temat: Tydzień wiedzy o krwiomoczu. Czego może być objawem?
O godz. 15 po raz kolejny zebrać się Komisja Zdrowia, by zaopiniować sprawozdania z wykonania planu finansowego oraz z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia na 2023 r.
Na godz. 17 zaplanowano posiedzenie Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia. W porządku jest rozpatrzenie informacji resortu zdrowia w sprawie planów dotyczących objęcia przez Narodowy Fundusz Zdrowia programem KOS-zawał wszystkich pacjentów po zawale mięśnia sercowego oraz na temat zwiększenia dostępności świadczeń w zakresie rehabilitacji pacjentów po urazach układu ruchu i czaszkowo-mózgowych.
W czwartkowy wieczór, o godz. 18.30 spotkać ma się Parlamentarny Zespół ds. Osób Głuchych i z Niedosłuchem i ma być to spotkanie robocze.
Więcej o wydarzeniach związanych z ochroną zdrowia, zaplanowanych na ten tydzień, można przeczytać w naszym kalendarium.
Polecamy także:
Legislacyjny przegląd tygodnia (2-8 września)
Kadry: zmiany w ochronie zdrowia – nowe osoby na nowych stanowiskach
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//