• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Senacka Komisja Zdrowia rozszerza 30-to proc. dodatki dla ratowników

Autor : Anna Rokicińska

2021-10-20 14:53

Ważne poprawki dla ratowników i fizjoterapeutów wniosła dziś do projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Beata Małecka- Libera, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia. Podczas posiedzenia przyjęto 3 poprawki w tym tę, która rozszerza 30-to proc. dodatek wyjazdowy dla ratowników medycznych. Analogiczny mają otrzymać ratownicy pracujący w szpitalnych oddziałach ratunkowych czy centrach urazowych.

Przypomnijmy, że 5 dni temu Sejm przyjął projekt. Pierwotnie dotyczył on leczenia obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce i Polaków w UK po Brexicie. Jednak na skutek poprawek nowela się rozrosła i dotyczy także dodatków dla ratowników medycznych, rozliczania świadczeń w uzdrowiskach i kwalifikowania do szczepień przeciw grypie. Jest i o dodatkach.

Co z dodatkami dla ratowników?

Pierwotnie dodatek wyjazdowy w wysokości 30 proc. mieli otrzymywać ci ratownicy, którzy pracują w karetkach, bez względu na to czy są zatrudnieni na umowę o pracę czy na kontrakcie. - Dlaczego po raz kolejny ratownicy zostali zróżnicowani? - pytała przewodnicząca Komisji senator Beata Małecka- Libera z Koalicji Obywatelskiej. - Jaka logika w tym była? - dopytywała wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego. - Tutaj mamy największe niedobory – odpowiadał wiceminister i dodał, że taki podział ma zachęcić ratowników do pracy w karetkach.

Małecka- Libera zgłosiła poprawkę, która rozszerza te dodatki na ratowników pracujących na SOR i centrach urazowych oraz w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Mają oni otrzymywać dodatek w wysokości 30 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, bez względu na rodzaj zatrudnienia. Poprawka została przyjęta.

Co z kwalifikacjami do szczepień przeciwko grypie?

Tutaj także przewodnicząca zaproponowała zmianę w odniesieniu do pierwotnego rozwiązania. Zgodnie z nim bowiem, kwalifikacji do szczepień przeciwko grypie mieliby dokonywać także farmaceuci i mogli by te szczepienia wykonywać. Senator KO dodała do grupy uprawnionych do wykonywania szczepień także ratowników medycznych i fizjoterapeutów, bo ci przeszli odpowiednie przeszkolenia przy okazji szczepień przeciw COVID-19. Zapomniała jednak, że takie same uprawnienia w przypadku COVID-19 mają jeszcze diagności laboratoryjni. - Ewentualnie w II czytaniu dopiszemy diagnostów - stwierdziła.

Co z rozliczaniem świadczeń uzdrowiskowych?

Tutaj pomysł resortu był taki, by uzdrowiska nie oddawały 70 proc. wartości niewypracowanych kontraktów. Ta suma ma pochodzić z funduszu COVID-owego. Przypomnijmy, że uzdrowiska w czasie lockdownu były czasowo pozamykane. Przewodnicząca zaproponowała poszerzenie tej grupy świadczeń o te z zakresu opieki długoterminowej i paliatywnej oraz o świadczenia ambulatoryjne. Chodzi m.in. o fizjoterapię, która także ma problem z rozliczeniem 1.12 kontraktu i odpracowaniem tych świadczeń, których nie wykonano z powodu pozamykanych na początku epidemii gabinetów.

Reszta poprawek miała charakter porządkujący.

Ostatecznie Komisja jednogłośnie przyjęła projekt wraz z zaproponowanymi poprawkami. Teraz trafi on do II czytania. Sprawozdawczynią projektu będzie Małecka- Libera.

Polecamy także:

Szpital sądzi się z NFZ o 89 mln zł - chodzi o pandemię

Sośnierz: Państwo ma ustalać reguły gry i nie mieszać się w rozgrywkę

Dr Marzec-Bogusławska o zmianach w leczeniu HIV/AIDS

Koronawirus: 5559 nowych zakażeń. Jaka sytuacja w szpitalach?

Od początku września na grypę zachorowało 500 tys. osób

#ratownicymedyczni #dodatekwyjazdowy #senackaKomisjaZdrowia #BeataMałecka-Libera #poprawki #MZ #MaciejMiłkowski #szczepieniaprzeciwgrypie #kwalifikacja #fizjoterapeuci #rozliczanie1/12kontraktu #uzdrowiska
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Kolejni chorzy skorzystają z terapii CAR-T
Czytaj więcej...
19 maja Światowym Dniem Lekarza Rodzinnego
Czytaj więcej...
Kość niezgody w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl