• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Senat: konieczne są szczepienia kokonowe i terapia CAR-T

Autor : Anna Rokicińska

2021-02-16 11:32

Konieczne są szczepienia kokonowe przeciw COVID-19 dla rodzin dzieci chorych onkologicznie i po transplantacjach. To efekt dyskusji podczas dzisiejszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci i ds. Transplantacji. Członkowie zespołu zaapelowali też do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego o refundację terapii CAR-T u dzieci.

Eksperci uczestniczący w dzisiejszym posiedzeniu wyraźnie opowiedzieli się za pilnym wprowadzeniem tzw. szczepień kokonowych przeciw COVID-19 dla rodzin chorych onkologicznie i po transplantacjach. Ich zdaniem to ważne szczepienia, których zadaniem ma być nie tylko ochrona rodziny pacjentów przed zakażeniem się COVID-19, co zatrzyma transmisję tej choroby na osoby leczone.

Dlaczego szczepienia kokonowe są ważne?

Jak mówił prof. Tomasz Szczepański, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego rocznie w Polsce na nowotwory choruje około 1,2 tys. dzieci. Potrzebują one opieki rodziców. Ci z kolei są przeważnie w młodszym wieku wiec ich szczepienia populacyjne przeciw COVID-19 obejmie w ostatnich terminach. Niestety często to rodzice zakażają swoje dzieci tym wirusem, a jak mówił ekspert u 20 proc. Takich chorych oznacza to wyrok śmierci. - Wnioskowaliśmy o to by można było dodać te rodziny do grupy zero. Na tę chwilę nie ma żadnej odpowiedzi – powiedział Szczepański. Szczepionki przeciw COVID-19 nie są zarejestrowane dla dzieci poniżej 16 roku życia. Nie można więc ich użyć w stosunku do małych pacjentów. Dlatego jest potrzeba zaszczepienia ich bliskich. - Z punktu widzenia epidemiologicznego strategia kokonowa jest czymś absolutnie koniecznym – wtórował mu dr Paweł Grzesiowski ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. Ta strategia powinna być zastosowana także wobec osób po przeszczepach, które same nie zdążyły się jeszcze zaszczepić. Przy tej okazji eksperci podkreślali, ze wobec chorych onkologicznie zalecaliby stosowanie szczepionek mRNA, a nie wektorowych.

Co dalej z terapią CAR-T?

Prof. Krzysztof Kałwak, hematolog i zastępca kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu informował parlamentarzystów o trudnej sytuacji dzieci, które mogłyby być leczone terapią CAR-T. CAR-T to immunoterapia bazująca na własnych limfocytach T (trwają też badania nad komórkami NK) pacjenta, które zostają ukierunkowane przeciwko komórkom nowotworowym. Wymaga to skomplikowanej inżynierii biologicznej i jest jednym z największych i najnowszych osiągnięć w zakresie leczenia onkologicznego. Ten rodzaj leczenia raka jest stosowany przy agresywnych nowotworach krwi, ale trwają badania nad wykorzystaniem jej w kolejnych obszarach. - Jesteśmy po rozmowach z firmami i ustaliliśmy, że na początku przyszłego roku siadamy do rozmów i albo terapia ta zostanie sfinansowana z prezydenckiego Funduszu Medycznego albo zrefundowana jak inne leki z budżetu NFZ. Obydwie firmy, produkujące ten lek, zgłosiły się już w tej sprawie do ministerstwa z wnioskiem o refundację i dla dzieci i dla dorosłych, co jest niezbędne do uruchomienia wszystkich procedur związanych z refundacją – mówił nam jeszcze w listopadzie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. 

Dziś prof. Kałwak informował, że refundacji ani pokrywania kosztów tego leczenia z Funduszu Medycznego jest niemożliwe. - Tracimy niestety pacjentów – mówił ekspert. Rocznie dotyczy to około 15 dzieci. Koszt leczenia tą terapią wynosiłby rocznie 20 mln zł. Skuteczność CAR-T jest wysoka. Skuteczność po wznowach leczonych kolejnym przeszczepem szpiku wynosi około 33 proc. - To jest żywy lek – przekonywał Kałwak. Podawał przykłady dzieci, które po zastosowaniu tej metody żyją już nawet 8 lat bez nawrotu choroby. Co zatrzymało refundację? Według Kałwaka początkowo pozytywną opinię wydała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Niestety w styczniu odrzucił ją prezes AOTMiT Roman Topór-Mądry. Powodem miał być brak wyników randomizowanych badań. Negatywna opinia prezesa oznacza w praktyce, że terapii nie można finansować nawet w ramach Funduszu Medycznego, który właśnie miał służyć finansowaniu innowacyjnych metod leczenia u dzieci. Kałwak twierdzi, że koszty wielokrotnego leczenia przeszczepami komórek i drogimi lekami są zbliżone do tych jakie niesie za sobą terapia CAR-T. - Finansowanie z budżetu to jest nasze marzenie. Apelujemy do państwa o wspieranie nas w walce o refundację – powiedział profesor. Teraz istotne będzie, jakie decyzje podejmie Ministerstwo Zdrowia, bo ono może nie zgodzić się z argumentami prezesa AOTMiT.

Ostro tę sytuację skrytykował marszałek Senatu i lekarz Tomasz Grodzki. - Żądanie w tej sytuacji randominazacji brzmi jak żart o spadochroniarzach – stwierdził. Powiedział, że równie dobrze można by żądać wyników randomizacyjnych badania koków ze spadochronem, czyli część osób skakała by ze spadochronem, a część bez niego. - Zmarło 15 porównywalnych dzieci, a ta szóstka żyje – odnosił się do podawanych przez Kałwaka przykładów poddania się terapii. -Te dzieci są policzalne co do sztuki. Ich nie ma wiele. Nie powinno być na ten temat w ogóle dyskusji – stwierdził.

Zespół parlamentarny w obu sprawach ma podjąć specjalne uchwały.

Polecamy także:

Będzie jednak mniej PKB na zdrowie? [ANALIZA]

Mniej nowych terapii na liście leków refundowanych

Dzieci z rozszczepem kręgosłupa potrzebują wsparcia

CAR-T: terapia, która może zmienić oblicze onkologii

Gdzie w Polsce prowadzi się leczenie CAR-T

Terapia CAR-T: pacjenci o prawdziwym przełomie w onkologii

Tydzień z terapią CAR-T: rozbudzone nadzieje i oczekiwania pacjentów

Tydzień z terapią CAR-T: szansa na wyzdrowienie dla dzieci

Tydzień z terapią CAR-T: przełom w onkohematologii

M. Miłkowski o CAR-T – MZ szykuje refundację


#Parlamentarny #Zespół #ds. #Dzieci #i #Transplantacji #szczepienia #kokonowe #CAR-T #Tomasz #Szczepański #Krzysztof #Kałwak #Tomasz Grodzki #onkologia #transplantacje #COVID-19 #AOTMiT #Roman #Topór-Mądry
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

COVID-19 w Polsce: 21 130 nowych zakażeń, najwięcej na Śląsku
Czytaj więcej...
TK orzekł w sprawie przedłużającej się kadencji RPO
Czytaj więcej...
Mapy Potrzeb Zdrowotnych – projekt znów trafia do Komisji Zdrowia
Czytaj więcej...
Samorządy pomijane przy reformowaniu systemu ochrony zdrowia?
Czytaj więcej...
Co z uprawnieniami do kwalifikowania do szczepień dla stażystów?
Czytaj więcej...
Zmiany przepisów o liczbie farmaceutów. Czy to zasługa NIK?
Czytaj więcej...
M.Dworczyk: Obecnie nie mamy możliwości wyboru konkretnej szczepionki
Czytaj więcej...
Prof. M. Parczewski o noszeniu masek na dworze i powrocie do szkół
Czytaj więcej...
Medycy i dzieci w pandemii: jak im pomóc?
Czytaj więcej...
Firmy łączą siły w pracach nad rozwojem leków immunoonkologicznych
Czytaj więcej...
MZ się chwali, że odzyskało 24,6 mln zł za respiratory
Czytaj więcej...
Jaki jest stan zdrowia Ślązaków? Pokaże regionalny atlas zdrowia
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl