Autor : Aleksandra Kurowska
2021-12-16 20:10
Senat jednogłośnie podjął w czwartek popołudniu uchwałę o przyjęciu ustawy o Funduszu Kompensacyjnym. Ale z poprawkami - ośmioma, co oznacza, że zamiast do publikacji w Dzienniku Ustaw, trafi ona ponownie do Sejmu.
Teoretycznie był to poselski projekt firmowany przez szefa sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa. W praktyce jednak była to okrojona wersja projektu rządowego.
Nowy fundusz dotyczący szczepień wpisano w nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw. Przepisy przewidują, że na pieniądze z funduszu liczyć będą mogły osoby, które z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) trafią do szpitala na okres nie krótszy niż 14 dni lub doznają wstrząsu anafilaktycznego po szczepieniu i będą z tego powodu poddani obserwacji do 14 dni na oddziale szpitalnym, SOR lub izbę przyjęć.
Jaki czas obowiązywania?
Nowe przepisy dotyczą odczynów, które wystąpiły po szczepieniu przeciw COVID-19 od początku ich wykonywania, jak również po szczepieniach obowiązkowych przyjętych od 1 stycznia 2023 r.
Bez opłaty
Senatorowie postanowili m.in. że nie będzie trzeba zapłacić za to, ze składa się wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.
W ustawie przyjętej 9 grudnia przez Sejm był zapis o obowiązku wpłacenia 200 zł za złożenie wniosku do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego w razie wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego.
Minister ma ustalić wzór dokumentu
Inna kwestia, którą senatorowie się zajęli to to, kto powinien ustalić wzór wniosku o uzyskanie świadczenia kompensacyjnego. W ustawie był zapis, że Rzecznik Praw Pacjenta będzie udostępniał na stronie swojego urzędu taki dokument, ale uznano, że wzór powinien przygotować i opublikować minister zdrowia.
Senatorowie zmienili też ustawę o łączeniu agencji
Senatorowie rozpatrzyli też na tym samym posiedzeniu ustawę o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzili 29 poprawek do ustawy.
Był to opisywany przez nas wielokrotnie projekt rządowy, powołujący Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Powstanie ono z połączenia Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zgodnie z założeniami pozwoli to na połączenie problematyki uzależnień behawioralnych i uzależnień od substancji psychoaktywnych na różnych etapach działań i je usprawni. Ma też bardziej efektywnie przeciwdziałać uzależnieniom dzięki lepszemu wykorzystaniu potencjału kadrowego i finansowego, a także zapewnić jedną ścieżkę kształcenia. Dzięki znowelizowanym przepisom wszyscy specjaliści będą kończyli ten sam cykl szkolenia w zakresie psychoterapii uzależnień.
Polecamy także:
M. Miłkowski, J. Kaźmierczak i L. Borkowski o zmianach postaci leków
"Zdrowie w rozmowie" - Izba Lekarska w dobie innowacji medycznych