Autor : Agata Szczepańska
2023-03-30 18:50
Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Przewodnicząca komisji zdrowia Beata Małecka-Libera z KO przekonywała podczas debaty na ten temat, że regulacja stanowi kolejny etap centralizacji ochrony zdrowia. Senaccy legislatorzy mieli zaś wobec niej zastrzeżenia natury konstytucyjnej.
Za odrzuceniem ustawy głosowało 50 senatorów, 44 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. O jej dalszym losie zdecydują posłowie – ustawa wróci teraz do Sejmu. Trudno spodziewać się odrzucenia tego sztandarowego projektu resortu zdrowia, choć raz już posłowie zrobili tego rodzaju niespodziankę, nie przyjmując w komisji zdrowia sprawozdania podkomisji, która zajmowała się projektem ustawy.
Beata Małecka-Libera nazwała dokument „niespójnym zlepkiem" różnych niepowiązanych ze sobą przepisów, przypomniała też, że krytyczną ocenę o ustawie przedstawiły też środowiska lekarskie, medyczne i pacjenckie.Senaccy prawnicy uznali w zaś w swojej opinii, że ustawie należy postawić́ szereg zarzutów niezgodności z Konstytucją. Ich wyeliminowanie w drodze poprawek Senatu nie byłoby możliwie na tym etapie procedowania.
Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wprowadza obowiązkową autoryzację dla publicznych lecznic. Autoryzację – potwierdzenie spełnienia warunków odnośnie do miejsca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, personelu medycznego, wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną – ma wydawać na pięć lat prezes NFZ. Oznacza to likwidację zadań Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w zakresie akredytacji. Ustawa wprowadza też obligatoryjny od 2025 r. wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem, czyli monitorowania tzw. zdarzeń niepożądanych. Podmioty wykonujące działalność leczniczą, np. szpitale, mają mieć obowiązek monitorowania zdarzeń niepożądanych, ich identyfikowania, zgłaszania i rejestrowania oraz analizowania przyczyn. Ustawa przewiduje ponadto mechanizmy ochrony personelu medycznego w związku ze zgłoszeniem zdarzenia niepożądanego, co ma zachęcać do ujawniania możliwie jak największej liczby takich zdarzeń, bez obawy o ewentualne sankcje i działania represyjne z tym związane.
Zamiast wojewódzkich komisji ds. spraw orzekania o zdarzeniach medycznych ustawa wdrożyć ma dwuinstancyjny pozasądowy system rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych, obsługiwanego przez Rzecznika Praw Pacjenta. Rekompensaty za szkody związane z opieką zdrowotną ma zapewniać pacjentom, powoływany ustawą, Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych.
W Sejmie wprowadzono m.in. poprawki, które zostały ocenione przez biuro legislacyjne jako wykraczające poza materię ustawy. Najwięcej kontrowersji wzbudziła ta, zgodnie z którą prezes NFZ, na wniosek ministra zdrowia, może przekazać pieniądze z funduszu zapasowego, do 20 mln zł, na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, z przeznaczeniem na kreowanie postaw zdrowotnych i edukacji zdrowotnej. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na organizowane przez samorządy półkolonie dla dzieci (współfinansowane przez resort sportu i turystyki).
Poza tym do ustawy dodano przepis, który utrzymuje dodatki za pracę zmianową dla ratowników medycznych.
Foto: Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu
Polecamy także:
Senat: Ustawa o jakości jest niekonstytucyjna?
Beata Małecka-Libera: Nie wykluczamy odrzucenia ustawy o jakości
Ustawa o jakości w ochronie zdrowia przyjęta przez Sejm
Ustawa o jakości – przełomowa czy sprzeczna z konstytucją?