Autor : Magdalena Kopystyńska
2022-10-11 14:41
Polskie społeczeństwo się starzeje – wynika z danych zebranych podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Efektem będzie m.in. konkurowanie obywateli o ograniczone zasoby publiczne, takie jak świadczenia systemu ochrony zdrowia – wskazuje ekonomista prof. Wiesław Koczur.
- Procesy demograficznego starzenia się ludności w przypadku systemów opieki zdrowotnej skutkują wielochorobowością, wyższymi wskaźnikami niepełnosprawności, częstszym korzystaniem ze świadczeń opieki zdrowotnej, a to siłą rzeczy generuje określone koszty dla systemu – powiedział podczas wtorkowej konferencji naukowej pt. „Ekonomiczne konsekwencje przemian demograficznych w Polsce” w Katowicach, kierownik Katedry Polityki Społecznej i Gospodarczej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Wiesław Koczur.
- Korzystaniem ze świadczeń zdrowotnych są zainteresowane także wszystkie inne grupy wiekowe obywateli, czyli pojawia się tutaj kwestia pewnej konkurencji o ograniczone zasoby publiczne. Trzeba będzie bardzo rozważnie tymi ograniczonymi środkami - przy nieograniczoności potrzeb - gospodarować – dodał ekonomista.
Podczas poprzedniego spisu w 2011 r. odsetek osób w wieku 65 i więcej lat był wyższy niż 20 proc. w zaledwie 51 gminach (tj. około 2 proc.). Gminy te były położone przede wszystkim w województwach podlaskim oraz lubelskim. W 2021 r. liczba gmin z udziałem osób starszych, przekraczającym 20 proc. wzrosła dziesięciokrotnie. Stanowiły one już ponad jedną piątą wszystkich gmin w Polsce. W 2011 r. liczba gmin, gdzie udział osób w wieku 65 lat i więcej nie przekraczał 10 proc., wynosiła 221. Dziesięć lat później takich gmin pozostało siedem.
Wśród seniorów, podobnie jak wśród ogółu ludności, przeważają kobiety. W końcu 2020 r. stanowiły 51,6 proc. mieszkańców Polski, a na 100 mężczyzn przypadało ich 107. Udział kobiet w populacji osób starszych – powyżej 60 roku życia - był wyższy i wynosił 58,1 proc. Na 100 mężczyzn przypadało 139 kobiet. To konsekwencja nadumieralności mężczyzn.
Według prognozy Rządowej Rady Ludnościowej liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w 2030 r. ukształtuje się na poziomie 10 mln 784 tys. osób, co oznacza wzrost o 10 proc. w stosunku do roku 2020, zaś w 2040 r. wyniesie 12 mln 260 tys. osób (wzrost o ponad 25 proc.). W 2050 r. w Polsce ma mieszkać 13 mln 700 tys. osób w starszym wieku. Będą one stanowiły 40,4 proc. ogółu ludności.
W badaniu dotyczącym najważniejszych spraw życia codziennego w życiu seniorów, przeprowadzonym na grupie 803 mieszkańców woj. mazowieckiego w wieku 60 plus aż 82,4 proc. ankietowanych wskazało, że jest to stan ich zdrowia. Na drugim miejscu znalazła się samodzielność w codziennych czynnościach (51,3 proc.), na trzecim – kontakt z rodziną (44,9 proc.), na czwartym – sytuacja finansowa, a na piątym – dostęp do opieki zdrowotnej (25 proc.).
Osoby starsze, zwłaszcza w wieku powyżej 85 lat, wymagają kompleksowej opieki zdrowotnej, którą są w stanie zapewnić lekarze w poradniach geriatrycznych. Z danych Rządowej Rady Ludnościowej wynika, że w Polsce na jedną poradnię geriatryczną przypada prawie 65 tys. osób. Dostępność takiej opieki jest zróżnicowana terytorialnie. Najłatwiej jest o nią w województwach: pomorskim, małopolskim i śląskim, najtrudniej zaś – w Podkarpackiem, Warmińsko-Mazurskiem oraz Świętokrzyskiem.
Ostateczne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
Narodowy Spis Powszechny - co piąty Polak jest po sześćdziesiątce