• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową

Autor : Magdalena Kopystyńska

2022-07-01 08:39

U 50 osób rocznie lekarze stawiają diagnozę - rdzeniowy zanik mięśni, czyli SMA. Aby choroba się nie rozwinęła, chorzy powinni otrzymać leczenie zanim wystąpią u nich pierwsze objawy. O tym, jak ogromne to ma znaczenie, mówili lekarze i rodzice podczas konferencji „Między nadzieją a rzeczywistością - jak terapia genowa zmienia życie pacjentów z SMA” organizowanej przez Fundację SMA i Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych.

Podczas konferencji mieliśmy okazję porozmawiać z Sebastianem Pańczykiem, który ma dwójkę dzieci chorych na tę chorobę.

A na temat wyników badań nad lekami na SMA opowiadali lekarze.  

- Terapia genowa podana na wczesnym etapie może zapobiec rozwojowi rdzeniowego zaniku mięśni, zapobiegając wystąpieniu objawów. Dzięki temu jedynym znakiem choroby w rodzinie zostaje konieczność podstawowego monitorowania stanu dziecka. Jest to terapia, która jeśli zostanie podana na wczesnym etapie, pozwoli uwolnić rodzinę od wielu ciężarów związanych z chorobą - mówiła podczas konferencji wiceprezes Fundacji SMA, Katarzyna Pedrycz.

Od kwietnia tego roku wszystkie noworodki podlegają badaniu przesiewowemu w kierunku tej choroby. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów na świecie, który wprowadził powszechny skrining w kierunku SMA. Dzięki temu rodzice mogą poznać diagnozę średnio w 11. dobie życia.

- Badania pokazują, że 100 proc. dzieci, które otrzymały leczenie przedobjawowo, pozostaje przy życiu i nie wymaga wsparcia oddechowego ani żywieniowego. 98 proc. z nich zdołało utrzymać prawidłową masę ciała - mówiła prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Pacjenci i lekarze czekają na jeszcze jedną terapię

W 2019 r. sytuacja polskich chorych na SMA odmieniła się dzięki objęciu refundacją leku nusinersen - pierwszej terapii, która wykorzystując mechanizmy genetyczne zmieniała przebieg choroby. Nusinersen podnosi poziom białka SMN i musi być przyjmowany regularnie co cztery miesiące za pomocą punkcji dooponowej.

Ostatnio, dzięki zaawansowanym pracom naukowym, powstały kolejne leki: risdiplam - lek doustny, który wykorzystuje podobne mechanizmy molekularne, co nusinersen, jednak jest bardziej przyjazny dla pacjenta oraz niezwykle zaawansowana technologicznie terapia genowa - lek onasemnogen abeparwowek. Podawana raz w życiu, działa bezpośrednio na przyczynę choroby, dostarczając do komórek neuronalnych funkcjonujące, syntetyczne kopie tego genu, którego brak z powodu SMA.

W 2020 Europejska Agencja Leków zaliczyła terapię genową w SMA do przełomowych leków dla ludzkości. W 2021 r. lek ten znalazł się na liście terapii o wysokim stopniu innowacyjności, którą Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowała celem objęcia refundacją w ramach Funduszu Medycznego.

Pacjenci i lekarze czekają z niecierpliwością na refundację terapii genowej. O tym, że była ona na liście do potencjalnego sfinansowania z Funduszu Medycznego, mówił wiceminister Maciej Miłkowski podczas naszej redakcyjnej debaty dotyczącej leczenia dzieci, ale przyznawał przy tym, że z powodu wysokiej ceny na razie ma decyzję negatywną. Zgadzał się, że przewagą tego leku jest fakt, że podaje się go jednorazowo, ale koszt - jak podkreślał - to ok. 10 mln zł za jednego pacjenta.

 

Co mówią wyniki badań?

Prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska podczas konferencji prasowej podkreśliła, że najważniejsze są właśnie „niezależność od wsparcia żywienia i oddechu, osiągnięcie odpowiednich dla wieku kluczowych etapów rozwoju ruchowego, nieosiągalnych dla pacjentów, którzy nie byliby leczeni i jednorazowe podanie terapii we wlewie dożylnym trwającym około godziny”.

- Myślę, że to jednorazowe podanie, jest takim dość magicznym słowem dla terapii genowej, bo każdy z nas jakby miał wybierać lek na jakąkolwiek chorobę, gdyby mógł, chciałaby ten lek wziąć raz i móc o tej chorobie zapomnieć - dodawała.

Wskazała, że najnowsza analiza danych z międzynarodowych badań START, STR1VE-EU i STR1VE-US potwierdza skuteczność terapii genowej. Wszystkie dzieci objęte analizą osiągały lub utrzymywały kluczowe umiejętności, jak połykanie pokarmów i płynów, swobodne oddychanie i mówienie. Badaniami klinicznymi objęto 65 dzieci z SMA typu 1, czyli z formą choroby o najostrzejszym przebiegu. Terapię genową podano dzieciom przed osiągnięciem 6. miesiąca życia. Badanie START trwało 24 miesiące, zaś badania STR1VE-EU i STR1VE-US - po 18 miesięcy. Wyniki badań potwierdzają, że dzieci osiągają te same kamienie milowe rozwoju, co rówieśnicy.

#terapia genowa #leczenie genowe SMA #rdzeniowy zanik mięśni #SMA
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Magdalena Kopystyńska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego będzie wydłużony
Czytaj więcej...
COVID-19: blisko 25 tys. potwierdzonych zakażeń w minionym tygodniu
Czytaj więcej...
Branża o nowelizacji ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
EDM w gabinecie szkolnej higienistki. Od kiedy obowiązkowa?
Czytaj więcej...
Nawet 40 proc. poradni POZ stoi przed ryzykiem zamknięcia
Czytaj więcej...
GIS wycofuje kolejne partie lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu
Czytaj więcej...
Kolejny wirus odzwierzęcy z Chin. Na razie nie ma powodów do paniki
Czytaj więcej...
Cukrzyca a sport – przy właściwej kontroli glikemii można wszystko
Czytaj więcej...
Szczepionki przeciw COVID-19. UE porozumiała się z Moderną
Czytaj więcej...
A. Kułakowska: w SM potrzebujemy centrów doskonałości
Czytaj więcej...
NIL: konieczna jest zmiana zaleceń w sprawie drugiej dawki szczepienia
Czytaj więcej...
Szpitalna geriatria i opieka długoterminowa: brakujący dokument dla UE
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl