Autor : Agata Szczepańska
2023-06-27 12:14
Epidemiologia i zdrowie publiczne zostają. Podczas konsultacji udało się przekonać resort zdrowia do pozostawienia tych dziedzin na liście specjalizacji, dostępnych dla diagnostów laboratoryjnych.
Trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych. To nowy akt prawny, wydawany na podstawie ustawy o medycynie laboratoryjnej, obowiązującej od 10 grudnia 2022 r., która zastąpiła ustawę o diagnostyce laboratoryjnej. W dużej mierze projektowane rozporządzenie powielać ma wcześniej obowiązujące rozwiązania. Planowano jednak okrojenie wykazu dziedzin diagnostyki laboratoryjnej, w których jest możliwe odbywanie szkolenia specjalizacyjnego. Zniknąć z niego miały epidemiologia oraz zdrowie publiczne. Ta propozycja wywołała jednak gremialny sprzeciw.
Jest lista specjalizacji dla diagnostów. Jakie dziedziny wypadły?
Resort zdrowia opublikował właśnie raport z konsultacji wraz ze stanowiskami do zgłoszonych uwag. Wynika z niego, że uwzględnił głosy środowiska i zdecydował się na pozostawienie tych dwóch dziedzin w wykazie.
Nie zgodził się natomiast na dodanie dwóch kolejnych: zdrowia środowiskowego oraz embriologii klinicznej, o co apelowały m.in. Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych oraz Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.
- Rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia umożliwia diagnostom laboratoryjnym przystąpienie do szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie embriologii klinicznej. Natomiast w dziedzinie zdrowie środowiskowe – diagnosta laboratoryjny, który ma dorobek naukowy lub zawodowy w tym obszarze, może przystąpić do szkolenia specjalizacyjnego lub wystąpić o uznanie w oparciu o przepisy ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia – tak ministerstwo uzasadniło nieuwzględnienie tego postulatu.
Monika Pintal-Ślimak: Porada diagnostyczna to priorytet dla środowiska
W większości wśród uwzględnionych uwag znalazły się te o charakterze doprecyzowującym, legislacyjnym lub poprawiającym oczywiste omyłki. Jeśli chodzi o zmiany merytoryczne, uwzględniono m.in. część propozycji dotyczących przeliczania na punkty dorobku naukowego. Ujednolicono także nazewnictwo specjalizacji.
Nie zgodzono się na podwyższenie stawek dla egzaminatorów ani obniżenie opłaty za przystąpienie do egzaminu specjalizacyjnego.
Polecamy także:
Zmiany w obowiązkowym OC dla diagnostów laboratoryjnych
Diagności w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//