Autor : Marta Markiewicz
2022-05-13 11:46
Ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów czeka na stanowisko rządu. Dopiero wówczas będzie szansa na uruchomienie procedowania dokumentu w sejmowej Komisji zdrowia - zdradził naszej redakcji przewodniczący komisji - Tomasz Latos. Jak się jednak okazuje, projekt niekoniecznie musi trafić do Komisji zdrowia, bowiem jednym z możliwych rozwiązań jest procedowanie dokumentu w sejmowej Komisji edukacji, nauki i młodzieży.
Co dalej z projektem ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów? Poselski projekt opracowany w Parlamentarnym Zespole ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa skierowany został do pierwszego czytania w sejmowej Komisji zdrowia. Okazuje się jednak, że nadal nie wiadomo, kiedy prace nad dokumentem ruszą. Jak wyjaśnił nam przewodniczący Komisji zdrowia - Tomasz Latos - do projektu nadal nie ma stanowiska rządu, co sprawia, że w najbliższym czasie prace nad nim się raczej nie rozpoczną.
Środowisko psychologów apeluje o jak najszybsze procedowanie projektu Ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów. Tuż po majówce do premiera, prezydenta oraz marszałek Sejmu skierowany został apel całego środowiska psychologów. W petycji zaapelowali o niezwłoczne procedowanie projektu ustawy o zawodzie. Zdaniem sygnatariuszy petycji - Katarzyny Sarnickiej z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów, dr hab. Michała Harciarka, przewodniczącego Komitetu Psychologii PAN, oraz dr hab. n. społ. Bernadetty Izydorczyk, konsultant krajowej w dziedzinie psychologii klinicznej obecnie obowiązujące regulacje przyjęte w 2001 roku są niewystarczające i bez aktów wykonawczych w postaci rozporządzeń są w istocie martwym prawem.
- Niestety aktualne regulacje prawne dotyczące wykonywania zawodu psychologa oraz uznawania kwalifikacji psychologów z Ukrainy są niewystarczające. (...) Nie powstał też samorząd zawodowy psychologów i nadal nie ma organy, który zweryfikowałby uprawnienia zawodowe psychologów w Polsce i nadawał im prawo wykonywania zawodu. Tym samym nie ma formalnej ścieżki uznawania uprawnień i nadawania prawa wykonywania zawodu dla psychologów z innych krajów, którzy chcieliby podjąć pracę na terenie RP- wskazują w petycji przedstawiciele środowiska.
W rozmowie z redakcją Katarzyna Sarnicka przyznała, że nie zostało przesądzone czy projekt ten będzie procedowany w Komisji Zdrowia czy np. w Komisji edukacji, nauki i młodzieży. - Marszałek Sejmu wydała dekretację dotyczącą pierwszego czytania projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządu psychologów w Komisji zdrowia, ale może się to zmienić. Jako strona społeczna nie mamy również nic przeciwko by pierwsze czytanie projektu odbyło się w Komisji edukacji, nauki i młodzieży. W samej oświacie pracuje całkiem sporo psychologów - około 14 tysięcy - wskazała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów. - Ustawa jest projektem poselskim, dlatego też rozumiemy, że rząd musi go wnikliwie przeanalizować. Mam jednak nadzieję, że wkrótce uda się rozpocząć ścieżkę legislacyjną. Liczymy, że projekt ustawy zostanie potraktowany, jako projekt branżowy, a sama regulacja będzie przegłosowana ponad podziałami politycznymi - wskazała Katarzyna Sarnicka. Zgodnie z jej szacunkami po utworzeniu samorządu zawodowego o prawo wykonywania zawodu psychologa mogłoby się starać od 70 tysięcy do nawet 100 tysięcy psychologów z wykształceniem.
Zdaniem reprezentantów środowiska psychologów na obecny kryzys obserwowany w populacji Polski nakładają się dodatkowo pacjenci przybywający z objętej wojną Ukrainy. To właśnie dla tych ostatnich kluczowe znaczenie ma obecnie skuteczna adaptacja do sytuacji, w której się znaleźli. - Wymaga to zapewnienia powszechnego dostępu do polskich psychologów, wspieranych w zespołach przez psychologów z Ukrainy- oceniają autorzy petycji. Przyjęcie ustawy ma również doprowadzić do powstania samorządu zawodowego i umożliwienie zarówno polskim, jak i ukraińskim psychologom otrzymanie prawa do wykonania zawodu. Dlatego też środowisko zaapelowało o jak najszybsze procedowanie projektu ustawy, który do Sejmu trafił w 2021 roku i 16 marca został zaakceptowany przez Komisje Ustawodawczą. Od tamtej pory projekt czeka na pierwsze czytanie w sejmowej Komisji zdrowia.
Przypomnijmy, że to kolejny apel środowiska o procedowanie ustawy, która złożona została w Sejmie w październiku ubiegłego roku. W kwietniu podczas konferencji w Sejmie psycholodzy zaapelowali również do polityków, Katarzyna Sarnicka wskazywała, że obecnie środowisko mierzy się z dużą liczbą pacjentów wśród których są m.in. dzieci i młodzież doświadczone pandemią, a także osoby uciekające przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie.
Czytaj również:
Jest projekt regulujący zawód psychologa, to koniec ery szarlatanów
//