Autor : Radosław Chrzanowski
2024-06-11 09:12
Troje młodych naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB) w Warszawie: dr hab. n. med. Irmina Michałek, dr hab. n. med. Paweł Koczkodaj, prof. NIO-PIB oraz dr hab. n. med. Mateusz Spałek, prof. NIO-PIB zostali przyjęci do prestiżowego programu Poland Clinical Scholars Research Training Program 2024-2025 organizowanego przez Harvard Medical School w Stanach Zjednoczonych - najlepszą uczelnię medyczną na świecie.
Program finansuje Agencja Badań Medycznych. Ponadto dr Irmina Michałek i prof. Paweł Koczkodaj są jedynymi osobami z NIO-PIB, które otrzymały granty w ramach Narodowej Wymiany Akadmieckiej - Program Walczak NAWA.
Proces rekrutacyjny do Poland Clinical Scholars Research Training Program polegał na szczegółowej ocenie dotychczasowego dorobku naukowego kandydatów. Aplikacje laureatów zostały wyłonione spośród licznie nadesłanych zgłoszeń. W ramach programu uczestnicy będą mieli szansę wziąć udział w wykładach, webinarach oraz interaktywnych warsztatach prowadzonych przez światowej klasy specjalistów. Podczas kolejnego roku naukowcy będą zdobywać wiedzę i umiejętności dotyczące zaawansowanych technik badawczych, które potem będą mogli wykorzystać w swojej codziennej pracy.
- Wierzę, że udział w warsztatach The Polish Clinical Scholars Research Training, prowadzonych przez ekspertów z najlepszej uczelni na świecie, pozwoli mi bardziej efektywnie projektować oraz prowadzić akademickie badania kliniczne, czym zajmuję się już od kilku lat. Ponadto, jako jeden z dwóch Polaków, dostałem się na prestiżowe i znaczące 24th Workshop on Methods in Clinical Cancer Research 2024. Mam nadzieję, że dzięki udziałowi we wspomnianych wydarzeniach w przyszłości polscy pacjenci będą mogli jako pierwsi na świecie skorzystać z innowacyjnych metod napromieniania w wybranych sytuacjach klinicznych. Te innowacje opracujemy tutaj, w Instytucie założonym przez Marię Skłodowską-Curie. Cytując wybitnego naukowca, Carla Sagana: „We can do science, and with it, we can improve our lives” - mówi dr hab. n. med. Mateusz Spałek, prof. NIO-PIB, Zastępca Kierownika Zakładu Radioterapii I w NIO-PIB.
Ponadto prof. Paweł Koczkodaj i dr hab. n. med. Irmina Michałek znaleźli się w gronie 40 laureatów konkursu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA Walczak. Program znacząco wzmacnia potencjał polskich instytucji badawczych i placówek medycznych oraz wspiera międzynarodową mobilność naukowców w dziedzinach medycyny, farmacji i zdrowia publicznego. Laureaci programu mają możliwość realizować badania naukowe pod okiem wybitnych ekspertów w czołowych ośrodkach medycznych na trzech kontynentach - w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
Pracownicy Narodowego Instytutu będą mieli okazję przez 2 miesiące pracować w najlepszych europejskich ośrodkach badawczych. Prof. Paweł Koczkodaj będzie realizować projekt dotyczący prewencji nowotworów złośliwych w Environment and Lifestyle Epidemiology Branch w Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer - IARC) w Lyonie, we Francji.
- Wierzę, że moje uczestnictwo w obu programach przyczyni się do dalszego zacieśniania współpracy naukowej naszego Instytutu z Harvard Medical School oraz z Międzynarodową Agencją Badań nad Rakiem (IARC), zwłaszcza w zakresie badań dotyczących prewencji pierwotnej i wtórnej nowotworów. Współpraca ze światowej klasy ekspertami to dla mnie ogromna szansa na rozwój naukowy i doskonała okazja do zaprojektowania i przeprowadzenia badań, których wyniki mogą w przyszłości realnie wpłynąć na poprawę zdrowia polskiej populacji - mówi dr hab. n. med. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów NIO-PIB.
Natomiast dr hab. n. med. Irmina Michałek przeprowadzi projekt dotyczący patomorfologii cyfrowej w Nuffield Department of Surgery na Uniwersytecie Oksfordzkim (Oxford University) w Wielkiej Brytanii.
- Jestem wdzięczna za możliwość uczestnictwa w tych prestiżowych programach. Współpraca z ekspertami z Oxford University i Harvard Medical School pozwoli mi poszerzyć wiedzę i umiejętności, co przyczyni się do rozwoju badań nad patologią nowotworów w Polsce. Cieszę się, że jako młoda kobieta naukowiec mogę wspierać postępy w tej dziedzinie i mam nadzieję, że moje osiągnięcia zachęcą więcej kobiet do kariery w nauce. Gratuluję kolegom z Instytutu oraz wszystkim wyróżnionym osobom - dodaje dr hab. n. med. Irmina Michałek, Kierownik Biura Rejestracji Nowotworów Hematoonkologicznych - Polskiego Rejestru Onko-Hematologicznego (PROH) NIO-PIB.
Czytaj również:
O czym Porozumienie Zielonogórskie chce rozmawiać z I. Leszczyną?
Babciowe z podpisem prezydenta. Kto dostanie 500 zł a kto 1500 zł?
Polityka lekowa: czerwiec i lipiec zapowiadają się pracowicie
//