• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Światowy Dzień AIDS. Wzrost zakażeń HIV w Polsce

Autor : Anna Jackowska

2022-12-01 11:11

W Światowym Dniu AIDS nowy raport opublikowany wspólnie przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Biuro Regionalne WHO dla Europy pokazuje, że od 2018 r. do 2021 r. więcej osób zaraziło się wirusem HIV w Regionie Europejskim niż się spodziewano. Także w Polsce odnotowano rekordowe wzrosty nowych przypadków HIV.

Z kolei w UE/EOG w ciągu ostatniej dekady zdiagnozowano nieco więcej przypadków zakażeń wirusem HIV, co wskazuje, że liczba osób żyjących z niezdiagnozowanym wirusem HIV prawdopodobnie spada w wielu z tych krajów. Jednak nadal szacuje się, że jedna na osiem osób żyjących z HIV w UE/EOG pozostaje niezdiagnozowana.

- Wszyscy powinniśmy być głęboko zaniepokojeni danymi dotyczącymi testów na obecność wirusa HIV, leczenia i opieki w Europie i Azji Środkowej. Ciągłe, powszechne piętno wokół HIV odstrasza ludzi od poddania się testom i niebezpiecznie spycha nas z kursu od osiągnięcia naszego celu na 2030 r., jakim jest wyeliminowanie AIDS. Jeśli mamy dotrzymać naszej obietnicy, musimy sprawić, by dostęp do usług związanych z HIV był sprawiedliwy. Musimy pracować razem, aby nikt nie odczuwał strachu przed poddaniem się testowi, wstydu, rozpaczy lub izolacji z powodu swojego statusu. Wszyscy i wszędzie powinni mieć możliwość uzyskania usług i opieki, której potrzebują z szacunkiem - powiedział dyrektor regionalny WHO na Europę, dr Hans Henri P. Kluge.

Niepokojące dane

W 2021 r. codziennie wykrywano prawie 300 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV w 46 z 53 krajów regionu, w tym 45 dziennie w krajach UE/EOG. To daje 106 508 nowo wykrytych zakażeń HIV w regionie, w tym 16 624 z krajów UE/EOG.

Nastąpił jednak gwałtowny spadek liczby zgłoszonych przypadków w 2020 r., pierwszym roku pandemii COVID-19, a nowe rozpoznania wirusa HIV zgłoszone w Europejskim Regionie WHO w 2021 r. pozostały o prawie 25 proc. niższe niż przed pandemią.

Nieco ponad połowa osób nowo zdiagnozowanych w 2021 r. miała w momencie diagnozy liczbę komórek CD4 poniżej 350 na mm3, co wskazuje, że najprawdopodobniej żyli z niezdiagnozowanym wirusem HIV przez okres do ośmiu lub 10 lat. Spośród nich nieco ponad jedna trzecia miała bardziej zaawansowaną infekcję HIV z liczbą komórek CD4 mniejszą niż 200/mm3.

HIV w Polsce to także problem

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, w Polsce od początku roku do końca września odnotowano 1678 nowych zakażeń wirusem HIV. To oznacza, że dziewięć miesięcy 2022 r. już przyniosło rekordowe wzrosty nowych przypadków HIV. W całym 2021 r. odnotowano ich 1341 (do końca września: 872), w 2020 r. - 840 (do końca września: 468).

Zachęcamy do zrobienia testu na obecność wirusa HIV. Bezpłatne i anonimowe badania można wykonać w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w całym kraju:

Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, w którym możesz wykonać badanie w kierunku wirusa HIV.

Czytaj więcej na temat zakażenia wirusem HIV w serwisie Krajowego Centrum ds. AIDS.

Testowaliśmy koronawirusa, nie HIV

Istnieje pilna potrzeba szybkiego zwiększenia skali testów na obecność wirusa HIV, biorąc pod uwagę negatywny wpływ pandemii COVID-19 na usługi testowe w regionie. Zasoby nadzoru klinicznego i zdrowia publicznego zostały przeciążone podczas pandemii, co doprowadziło do tego, że wiele krajów miało trudności z testowaniem i zgłaszaniem nowych zakażeń wirusem HIV.

Według raportu potrzebne są nowe strategie, aby poprawić wczesną diagnostykę i uświadomić większą liczbę osób ich infekcję poprzez rozszerzenie zróżnicowanych i przyjaznych dla użytkownika podejść do szerzej dostępnych testów na obecność wirusa HIV. Niedostateczna diagnoza i niedostateczna liczba zgłaszanych średnio późnych diagnoz HIV pozostaje głównym wyzwaniem w regionie.

Narkotyki i seks między mężczyznami

W ciągu ostatnich czterdziestu lat ponad 2,3 miliona osób zostało zdiagnozowanych i zgłoszonych jako żyjących z HIV w Europejskim Regionie WHO, z czego prawie 590 000 to ludzie w UE/EOG.

Transmisja heteroseksualna znacznie spadła w UE/EOG i na Zachodzie w ostatnich latach, zwłaszcza wśród kobiet, podobnie jak liczba przypadków związanych z płcią między mężczyznami w wybranych krajach UE/EOG i na Zachodzie. Podczas gdy przenoszenie poprzez dożylne zażywanie narkotyków stale spada od 2012 r., utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie na Wschodzie.

ECDC i Biuro Regionalne WHO dla Europy wraz z państwami członkowskimi i partnerami będą dalej monitorować długoterminowy wpływ COVID-19 i wojny na Ukrainie na nadzór nad HIV i ciągłość usług związanych z HIV. Pomoże to zrozumieć, w jaki sposób pandemia mogła wpłynąć na zachorowalność i śmiertelność z powodu HIV, szczególnie w tych podregionach i grupach najbardziej zagrożonych, a także wesprze utrzymanie wysokiego standardu europejskich danych na temat HIV i AIDS.

Polecamy także:

KE przyjęła "Globalną strategię UE w dziedzinie zdrowia"

Prof. W. Hryniewicz o skuteczności szczepień przeciwko pneumokokom

Inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 proc.

#HIV #AIDS #testy #cdc #who
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie? Dziś Dzień Walki z Rakiem
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
2,5 mld zł z Funduszu Medycznego na inwestycje w onkologii
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Transplantacyjna - co rząd szykuje?
Czytaj więcej...
20 lat i wzrost zgonów z przedawkowania narkotyków o 376 proc.
Czytaj więcej...
Nowe programy specjalizacji budzą kontrowersje
Czytaj więcej...
"Nowy lek". Na czym polegać będzie nowa usługa?
Czytaj więcej...
GSK z lekiem na anemię spowodowaną przewlekłą chorobą nerek
Czytaj więcej...
Rada Przejrzystości oceni leki na szpiczaka i przerost prostaty
Czytaj więcej...
Rak gruczołu krokowego: potrzeba strategicznych zmian
Czytaj więcej...
Nowa wiceszefowa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl