Autor : Aleksandra Kurowska
2023-09-21 11:59
Na te przepisy od dawna czekali pacjenci i farmaceuci. Sezon infekcyjny już się zaczyna, a ułatwienie szczepień przez wprowadzenie realizacji ich w aptekach, może wiele osób zachęcić do tej formy uodparniania. MZ przygotowało projekt, który wprowadzi szczepienia do aptek (tak jak było to w pandemii COVID-19), tylko tym razem na stałe.
MZ opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
- Projekt przewiduje dodanie odpowiednich przepisów regulujących kwestie rozliczania świadczeń – realizacji zalecanych szczepień ochronnych przez apteki oraz wyłączenie stosowania określonych przepisów w przypadku umów na realizację szczepień zawieranych przez te podmioty - czytamy w ocenie skutków regulacji.
- To bardzo dobra wiadomość, to to, na co czekaliśmy od dość długiego czasu. Zależy nam na tym, by wszedł w życie jak najszybciej, bo sezon grypowy i sezon szczepień rusza pełną parą – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Dodaje, że apteki czekają w dokach startowych. - Przepisy sprawią, że NFZ pokryje koszt wykonania szczepienia w aptece, nie będzie musiał tego robić pacjent. To jedna z najlepszych metod zwiększania wyszczepialności - wyjaśnia Tomków.
Przypomnijmy, że dodatkową okazją by zmienić przepisy może być fakt, że od 1 września szczepionki przeciw grypie dla seniorów 65+ oraz dzieci i nastolatków do 18. roku życia są darmowe. Dzięki wcześniejszym przepisom, dorośli przed 65 rokiem życia mogą zaś skorzystać z częściowej refundacji - dzięki niej szczepionkę mogą kupić za ok. 25 zł.
By wykorzystać potencjał tej zmiany samo wykonanie szczepienia powinno być bezpłatne. Do tego potrzebna była zmiana rozporządzenia, ale też trzeba będzie ustalić kwestie wynagrodzenia aptekarzy.
Ostatnio pisaliśmy o dwóch aktach wykonawczych do dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. Ten projekt w części też z niej wynika.
W związku z podpisaniem przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, do porządku prawnego wejdą przepisy dające podstawę do zawierania i rozliczania przez Narodowy Fundusz Zdrowia umów z podmiotami prowadzącymi apteki na realizację zalecanych szczepień ochronnych, finansowanych ze środków publicznych.
- W celu właściwego wykonania powyższych umów konieczne jest określenie w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, odpowiednich przepisów regulujących kwestie rozliczania świadczeń przez te podmioty. Projekt przewiduje wyłączenie określonych przepisów do stosowania w przypadku umów z podmiotami prowadzącymi apteki na realizację zalecanych szczepień ochronnych - podkreśla MZ.
Projekt zawiera także przepisy dotyczące kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w specjalistycznym zespole ratownictwa medycznego (ZRM S).
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl