• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Szef Kliniki apeluje: nie niszczcie dolnośląskiej hematologii

Autor : Aleksandra Kurowska

2021-12-30 09:56

Konkurencja o lekarzy i innych medyków oraz dublowanie zakresów działań są wymieniane przez ministra zdrowia jako obciążenie systemu ochrony zdrowia. Walczyć z tym mają nowe rozwiązania dotyczące restrukturyzacji placówek, które dziś o 11:00 zaprezentuje na konferencji. Tymczasem, tego samego dnia ukazał się ważny apel wskazujący na to, że we Wrocławiu konkurencja ma się zaostrzyć. I to za publiczne pieniądze. O co chodzi?

„W interesie naszych pacjentów jest zrównoważony rozwój  specjalistycznych ośrodków, a nie monopolizacja i walka o zasoby kadrowe i finansowe między publicznymi szpitalami” – uważa prof. Tomasz Wróbel, kierownik Kliniki Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, która jest wiodącym ośrodkiem leczącym pacjentów z chorobami krwi w regionie. W liście otwartym, adresowanym do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego i dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii prof. Adama Maciejczyka, prof. Wróbel zwraca uwagę na zagrożenia dla hematologii, związane z budową nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu.

Szpital ma być gotowy w 2025 r., a koszt jego budowy  szacuje się na ok.  700  mln zł.  Powstaje z połączenia Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Jednak już teraz DCO zmieniło nazwę na  Dolnośląskie Centrum, Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Ten ostatni człon zaniepokoił szefa wrocławskiej kliniki, w której pracuje wybitna akademicka kadra, rocznie wykonuje się ponad 120 transplantacji szpiku, udziela się 14 tys. porad ambulatoryjnych i 11 tys. hospitalizacji.

Zdaniem prof. Wróbla, nowa nazwa DCO w odniesieniu do hematologii jest nadużyciem, które wprowadza w błąd pacjentów oraz środowisko medyczne. „Słowo Centrum sugeruje bowiem ośrodek o najwyższym stopniu referencyjności. Wszystkie dane wskazują jednak, że takim Centrum dla mieszkańców naszego regionu jest Klinika Hematologii USK” – napisał kierownik kliniki, apelując do marszałka oraz dyrektora DCO o wyjaśnienie, jakie merytoryczne przesłanki stoją za zmianą nazwy i jakimi zasobami w dziedzinie hematologii dysponuje ten ośrodek, aby uzurpować sobie prawo do nazwy Dolnośląskiego Centrum Hematologii.

Nie kwestionując potrzeby budowy nowej siedziby DCO, prof. Wróbel zwrócił uwagę, że inwestycja ta nie powinna odbywać się kosztem innych placówek medycznych, a także że najlepsze wyniki leczenia nowotworów krwi uzyskiwane są w dużych ośrodkach uniwersyteckich. Poruszył też problem racjonalnych wydatków: aby zapewnić właściwą opiekę hematologiczną mieszkańcom regionu wystarczy doinwestować już istniejące ośrodki we Wrocławiu, Legnicy i Wałbrzychu.

 Ocenił, że koszt przeniesienia Kliniki Hematologii USK do nowoczesnego pawilonu przy ul. Borowskiej nie przekraczałby 10 proc. kwoty, którą pochłonie budowa nowego DCO.

„Obecne, nieprzemyślane działania marketingowe i inwestycyjne władz samorządowych deprecjonują i niszczą hematologię we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku” – napisał szef Kliniki Hematologii w liście otwartym.

Prof. Tomasz Wróbel jest specjalistą chorób wewnętrznych, hematologii i transplantologii klinicznej. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych i grup badawczych m.in. European Haematology Association, American Society of Hematology. Zainteresowania badawcze prof. T. Wróbla obejmują m.in nowotwory układu chłonnego. Jest autorem/ współautorem wielu publikacji m.in w Annals of Oncology, Lancet Haematology, Leukemia & Lymphoma, i American Journal of Hematology.

#hematologia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Finansowanie RDTL. Nowa lista wykluczonych leków
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o prewencji cukrzycy i bilansach zdrowia w IKP
Czytaj więcej...
Zmiana stawki podatku VAT na leki ze zbiórek (z małym haczykiem)
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (4-10.07 2022)
Czytaj więcej...
NFZ: plan finansowy NFZ na 2023 r. Ile na świadczenia, ile na leki?
Czytaj więcej...
Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl